Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
№64 А.Байтұрсынов атындағы жалпы орта
білім беретін мектебі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
ТАҚЫРЫБЫ: Жәрмеңке саудасының дамуы
СЫНЫБЫ: 7
ТАРИХ ПӘН МҰҒАЛІМІ: Амангелдиев Норсултан Джумабаевич
№64 А.Байтұрсынов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Жәрмеңке саудасының
дамуы
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Амангелдиев Норсултан Джумабаевич |
Күні: |
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Жәрмеңке саудасының дамуы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.4.2.2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды? |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Уақыт пен кеңістікте бағдарлау Өзгеріс және сабақтастық |
Сабақтың мақсаты |
Қазақсатндағы жәрмеңке саудасының дамуын анықтау XIX ғ Қазақстандағы жәрмеңке сауда қатынасының дамуындағы өзгерісіне талдау жасау |
*Бағалау критерийі |
Қазақсатандағы жәрмеңке саудасының дамуына дәлел келтіреді; XIXғ Қазақстандағы жәрмеңке сауда қатынасының дамуындағы өзгерістерін талдауда бүгінгі күнмен сабақтастығын анықтайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру,оқушылардың көңілін сабаққа аудару 2.Қызығушылықты ояту: «Ыстық алақан» әдісі арқылы жағымды ахуал орнату. Қоянды-Ботов, Шар, Қарқара Тайыншакөл . ХІХ ғ қазақстандағы жәрменңкелер арқылы топқа біріктіру. ЕБҚ – оқушыға иллюстарциялық материал ұсынылады. С:/ (сыныптық жұмыс) «Лездеме сұрақтар» әдісі арқылы оқушылардың тыңдалым және айтылым дағдысын қалыптастыру мақсатында сұрақтарға жауап алу.
Мәтін бойынша
сұрақтар: 3. Қандай кәсiпшiлiк орнында өзiнде ғана 4 миллион пұтқа жуық тұз өндiрiлдi? 4. Қай жылы Доссор кәсiпшiлiгiнде, Жем өзенiнiң бойында мұнайды көп мөлшерде өндiре бастады?
5. 1891-1905 жж.
Қазақстанда қандай теміржолдар салына
бастады? 8. 1888 жылы Семей облысында қанша зауыт жұмыс істеді? ЕБҚ – оқушыға сұрақтар жазылған кеспе қағаз ұсынылады |
Оқушылар арасында жағымды ахуал қалыптасады ХІХ ғ қазақстандағы жәрменңкелер атауы арқылы топқа бөлінеді
ЕБҚ оқушы жәрмеңкелердің атауын анықтайды және орналасқан аумағын көрсетеді
Дескриптор:
Оқушы берілген сұрақтарға жауап береді |
ҚБ:/(Қалыптастырушы бағалау) смайлик арқылы
|
1 – сурет Қарқаралы уезіндегі http://www.astana-akshamy.kz/img/2018/09/20141101120556.jpg 2 – сурет. Семей уезіндегі Шар жәрмеңкесі http://makala.kz/wp-content/uploads/2012/10/1.jpg 3 – сурет Верный уезіндегі Қарқара жәрмеңкесі http://www.iie.kz/wp-content/uploads/2013/09/pic1.jpg 4- сурет Павлодардағы Тайыншакөл жәрмеңкелері https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Fair_in_Ukraine.jpg |
||||||||
Сабақтың ортасы 30 инут
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары: Т:/ (топтық жұмыс) 1-тапсырма. Оқушылардың сыни ойлау мен шығармашылық қабілетін дамыту мақсатында дереккөз ұсыну арқылы PETT формуласында XIX ғ Қазақстандағы жәрмеңке сауда қатынасының дамуындағы өзгерісіне талдау жасату. Дереккөз: Жәрмеңкелік сауда мал өсірушілер мен отырықшы диқандардың екі арасында делдалдық сипат алды. Сауданың бұл түрі мал сатушы қазақтарға өте-мөте тиімді болды. Олар жәрмеңкеде өздерінің малдары мен мал өнімдерін көптеп айырбастай алды. Жәрмеңкелік сауданың кеңінен өріс алуына бірқатар себептер болды. Біріншіден, Қазақстанның негізгі халқы көшпелі және жартылай көшпелі өмір салтын кешті. Мұндай жағдайда олардың өз малдарын үлкен жәрмеңкелерде көптеп сатуы және егіншілікпен айналысатын отырықшы халықтан азық-түлік өнімдерін молынан сатып алуы өте қолайлы болды. Екіншіден, қазақтың кең-байтақ даласындағы жол жүйесі нашар дамыған еді. 1900 жылы қазақ өлкесінде 104 жәрмеңке бар еді. Олардағы сауданың жылдық айналымы 32,7 миллион сомға дейін жетті. РЕТТ формуласы
ЕБҚ оқушыларға тірек сөздер мен терминдер ұсынылады.
ЖЖ:/ (Жұптық жұмыс) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы сұрақтарды екеуара талқылау арқылы оқушыларды сыни ойлау мен жылдам сұраққа жауап беруге айтылым дағдысын қалыптастыру.
Сұрақтар: Қазақ жерінде сауда түрінің қайсысына басымдық берілді деп ойлайсың?
ЕБҚ оқушыларға жәрмеңке орталықтары жазылған ақпараттық қағаз ұсынамын.
МТ: (мұғалім түсіндірмесі) Қазақстанда жәрмеңке саудасы жайлы мәлімет беру.Зерттеу сұрағын талдату ПТМС-формуласы арқылы «ПТМС» формуласы Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы Т:/ (топтық жұмыс) 2 – тапсырма Тақырып Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды? • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына 1 дәлел, 1 дәйек арқылы келтіре аламын …» • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім |
Дескриптор:
Тірек сөздерге ауызша болмаса жазбаша жауап береді
Дескриптор:
- Қазақ жеріндегі сауда түрінің ерекшеліктерін анықтайды - Сауда түрінің қайсысына басымдық берілген себебін жазады
Қазақстан даласындағы жәрмеңке орталықтарымен танысады
Дескриптор: Қазақстанда жәрмеңке саудасы жайлы өз Позицияны таңдайды; Қазақстандағы жәрмеңке саудасының даму Себебін анықтайды; Қазақстандағы жәрмеңке саудасының дамуына Дәлеле келтіреді; Қорытынды жазады; |
Оқушыларды табыс баспалдағы арқылы бағлау
Ауызша марапаттау арқылы бағалау
Оқушыларды блоб ағашымен бағалау
ҚБ:/(Қалыптастырушы бағалау) стикер арқылы |
Қазақстан тарихы 7 сынып электронды оқулық https://yadi.sk/d/dbxSyVuWzJuUlQ
Табыс баспалдағы https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/0f41/00073b30-072d452b/img13.jpg
Блоб ағашы h ttps://i12.fotocdn.net/s18/42/public_pin_m/216/2511918889.jpg
338тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |