|
Бөлім |
Геометриялық оптика |
|
Педагогтің аты-жөні |
Тырнакбаева М.М. |
|
Күні |
|
|
Топ: |
ЕІ-107-23 |
|
Сабақ түрі |
Аралас |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жарықтың түзу сызықты таралуы. Жарықтың шағылыу заңдары |
|
Сабақтың мақсаттары |
Жарық құбылыстарының қасиеттерімен танысу, сыну ұғамын қалыптастыру, сыну заңы мен формуласын үйрену; Геометриялық оптика заңдарын білу. Сыну шағылу заңдарын есеп шығаруда қолдану. |
|
Бағалау критерийлері |
-Жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде бағытын өзгертетінін біледі. -Түсу және сыну бұрыштарының синустарының қатынасы арқылы ортаның абсалют сыну көрсеткішін анықтауды есептеп шығара алады -Сыну заңы формуласын пайдалана отырып, біртекті ортадағы жарықтың жылдамдығын анықтайды |
|
Көрнекілік |
1) Оқулық: С.Тұяқбаев, Ш.Б. Насохова, Б. А.Кронгарт, Физика. Жалпы білім беретін мектептің қоғамдық – гуманит. бағытындағы 11- сынып арналған оқулық, Алматы: Мектеп, 2020 -248б. 2) Интерактивті тақта 3) Таратпа карточка 4) wordwall бағдарламасында сұрақтар https://wordwall.net/ru/resource/64000789, 5) тәжірибе https://phet.colorado.edu/sims/html/bending-light/latest/bending-light_all.html 6) тест https://create.kahoot.it/details/bf44d931-f8e5-4d0d-92e6-961e7e637fed
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі / уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Студенттің іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Студенттермен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
“Мақсатқа бірге жетейік” әдісі
Студенттер бұл суретте не көріп тұрсыңдар?
Сұрақтарға жауап бер: -Жарық көзіне не жатады? -Жасанды және табиғи жарықты ажыратайық? -Көлеңке қалай пайда болады? -Жарық жылдамдылығы нешеге тең? -Адамның тіршілігі мен іс-әрекетінде жарықтың рөлі қандай? |
Студенттер жіпке байланған қалам арқылы топтың атын жазады 1топ сыну 2 топ шағылу 3топ таралу 2)“4 сурет 1 сөз” әдісі арқалы тақырыпты ашады. |
|
Сабаққа сәттілік тілеймін Слайд №1 Слайд №2 Слайд №3 Слайд№4 https://wordwall.net/ru/resource/64000789 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (70 мин) |
1) «Шағын жоба» әдісі Оқулықпен топтық жұмыс Тапсырма: Берілген бөлінген ақпараттарды зерделеп әр топ шағын жоба әзірлеңіздер. 1топ жарықтың түзусызықты таралу заңы 114-115 бет, 2топ жарықтың шағылу заңы 118-119бет 3топ жарықтың сыну заңы 121-123бет
Жарық ауадан суға өткенде және судан ауаға өткенде сыну бұрышы қалай өзгереді? (Phed cholarado) бағарламасында
І-тәжірибе. Бірдей өлшемдегі және бір бағытқа бағытталған 2 стрелка болды, бір стақан суды қойғаннан кейін стрелканың бірі аударылып, көлемі үлкейді, бұл су құйылған стакан линзаның қызметін атқарады, ал жарықтың сынуы нысанды үлкейтеді. . ІІ-тәжірибе Үлкен стаканға (500мл) кіші стаканды(100мл) салып, бетіне 400мл пісте майын құямыз Сұрақтар:
2)әдіс «Алтын балыққа арналған аквариум» Жұптық жұмыс аквариум ішінен балықтар таңдай отырып, бірдей балық таңдаған студенттер болып жұптасып, сол балықтарда жасырын тұрған есептерді бірлесіп шығарып, интерактивті тақта арқылы өздерін тексереді. 1-Жұп
Жауабы: 30º
2 -Жұп 1) Шағылған сәуле түскен сәулемен 500 бұрыш жасау үшін сәуленің түсу бұрышы Жауабы: 250 2) Жіңішке жарық сәулесі ауадан қайсыбір сұйыққа өтеді. Егер сәуленің түсу бұрышы 300, сыну бұрышы 150 болса, сұйықтағы сәуленің сыну көрсеткішін табындар. Жауабы: 2 3-Жұп 1)Жарық сәулесінің айнаға түсу бүрышы 50о .Шағылған сәулемен айна жазықтығы арасындағы бұрыш : жауабы:(90o-50o=40o) 2) Жарық сәулесі бірінші ортадан екінші ортаға өткенде, түсу бұрышы 600 , ал сыну бұрышы 300 болса, бірінші ортаға қатысты екінші ортаның салыстырмалы сыну көрсеткіші неге тең? Жауаб: √3
Жауабы: 400 2) Екі ортаны бөліп тұрған шекараға сәуле 600 бұрышпен түседі. Сынған сәуле мен шағылған сәуле арасындағы бұрыш 900 болса, сыну көрсеткіші Жауабы: 1,73 3)Жарықтың кейбір
сұйықтағы жылдамдығы 240 000 км/с. Осы сұйыққа жарық ауадан
250
бұрышпен
түседі. Жарықтың сыну бұрышын анықтаңыз. Жарықтың ауадағы
жылдамдығы |
Берілген оқулықтағы теориялық мәліметтермен танысады – 2 мин; Топта талқылайды-3 мин; Шағын жоба әзірлейді – 5 мин Шағын жобаны топ алдына қорғайды – 10 мин Үш шапалақ арқылы өзара бағалайды – 2 мин (22мин) Студенттер конспект жазады (20мин) Студенттер өз ойларын білдіреді (8 мин) Тәжірибені өздері орындап, сұрақтарға жауап береді Білім алушылар жұптармен бірлесе есептерді шығарады,өзара тексереді,басқа жұптарға түсіндіреді. Өздерін (20мин) Деңгейлік тапсырманы әр білім алушы өз деңгейіне сай орындайды Өзін өзі тексереді (20 мин) |
Үш шапалақ әдісі арқылы бағалау Дескриптор: 1. есеп - шағылу заңын дұрыс қолданады,сызбасын орындайды (10 -балл). 2 есеп - сыну заңы теңдеуін жазады, теңдеуді қойып есептейді (10- балл). Барлығы 20 балл Тапсырма орындау қадамдары арқылы баллдық жүйеде жалпы балы 60 балл құрайды. Дескриптор: 1есеп - шағылу заңын дұрыс пайдаланады (10 балл) 2есеп - сыну заңының теңдеуін жазады (10 балл), теңдеуді қолданып есептейді (10 балл) 3 есеп - сынған сәулені анықтайда (10 балл), сыну заңының теңдеуін жазады (10 балл), теңдеуді қолданып есептейді (10 балл) Барлығы 60 балл |
Слайд №5 Слайд №6 Слайд №7-12 https://phet.colorado.edu/sims/html/bending-light/latest/bending-light_all.html
Слайд №13
І-тәжірибе. Стакан улкен және кіші стакан, май ІІ-тәжірибе. Видео Су,қағаз, стакан Слайд №14 Таратпа карточка Слайд №15 Жауаптар
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тырнакбаева Маржан МакеновнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ. Жарықтың түзу сызықты таралуы. Жарықтың шағылыу заңдары
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ. Жарықтың түзу сызықты таралуы. Жарықтың шағылыу заңдарыМатериал туралы қысқаша түсінік
Жарық құбылыстарының қасиеттерімен танысу, сыну ұғамын қалыптастыру, сыну заңы мен формуласын үйрену;
Геометриялық оптика заңдарын білу. Сыну шағылу заңдарын есеп шығаруда қолдану.
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы
|













