Материалдар / Ашық сабақ "Жазбаша көбейту және бөлу" математика 3-сынып

Ашық сабақ "Жазбаша көбейту және бөлу" математика 3-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Сәуір 2023
408
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

Т.Тәжібаев атындағы мектеп-гимназия

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 3-сабақ

Бөлім:

Жазбаша көбейту және бөлу

Мұғалімнің аты-жөні

Арынбекова А.

Күні:

29.03.2023ж

Сынып: 3Б

Қатысушылар саны:25

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

102 *3, 306 : 3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: есептеу тәсілдерін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру,

өзін –

өзі тексеру



5 мин

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Саламатсыңдарма ,балалар!

Барлығыңа сәттілік тілеймін!

Сәлем –сөздің анасы,

Сәлем –сөздің сарасы.

Сәлемдесер үлкенге

Дарқан даланың баласы.

Қызығушылықты оят

«Ойна да,ойлан»әдісі жұмбақ жасыру

Аяқсыз –аң жорғалайды ,жүреді.

Ауызы да жоқ, сыңғырлайды ,күледі.

Онсыз бірақ жер бетінде тіршілік жоқ,

Айтыңдаршы осыны кім біледі ? Су

2) Шуақты жақсы көреді

Шырайланып күледі Гүл

3) Ғаламның шырағы не ? Күн

Адамның шырағы не? Білім

Яғни ,бүгінгі сабағымызды су тақырыбына арнаймыз.

« Бейнесаяхат» әдісі.Бейнеролик тамашалап өз ойларын айту.

-Біздің әрқайсымыздың көп достарымыз бар

-Бізге қамқор болып, әдемілік, таза ауа мен қуаныш сыйлайтын досымыз кім ?

-Бұлар –өсімдіктер.

Оқу материалын жариялау: «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы жүреді.

- Өткенде қандай тақырып өттік?

-Қандай тапсырмалар орындадық?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда да бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолданудың жаңа бір тәсілін үйренетін боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топтарға бірігеді.

Тапсырма тексертеді.Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


















Жаңа білім

18 мин
































10 мин






































2 мин



Бекіту

15 мин

(Ұ) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс.

1) Гүлдерді топтап жина. Бірінші гүлшоққа 7 жүздігі бар сан жазылған гүлдерді топтастыр. Екіншісіне 43 ондығы бар сан жазылған гүлдерді жина.

Ж: 1) 708,780,700.

2)430,483,438

2) Көбейтудің баған түрінде орындалуына қара.

Бөлудің баған түрінде орындалуына қара.

3a) Баған түрінде жаз және есепте. Дұрыстығын тексер.

104*2=208 302*3=906 609:3=203

203*3=609 101*5=505 707:7=101

903:3=301 204:2=408

Ә) Осындай мысалдар құрастыр. Баған түрінде жазып, оны есепте. Дұрыстығын тексер.


(Ұ) 2- тапсырма: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

4) Есептерді шығар.

1-топ.Күріш қандай дақыл ?

А) 1 кг күріш өсіру үшін 7 т су жұмсалады. 100кг күріш өсіру үшін неше тонна су қажет?

Ш:100*7=700

Ж:700т су қажет.

2-топ Бидай дәнді дақылында қандай дәрумендер бар ?

ә) 100 г бидай өсіру үшін 120 л су жұмсалады. 5 есе артық бидай өсіру үшін неше литр су қажет?

Ш:120*5=600

Ж:600л су қажет.

3-топ.Картоп неге екінші нан деп аталады ?

Б) 3кг картоп өсіру үшін 900 л су жұмсалады. 1кг картоп өсіру үшін неше литр су қажет?

Ш:900:3=300

Ж:300л су қажет.

Сергіту сәті:

Оңға, солға бұрылдық

Алға ,артқа иілдік

Тіземізді бүктіріп

Қолды создық тік тұрып

Секіреміз топ-топ

Шапалақтап көп-көп

Иілеміз оңға қарай бір,екі,үш

Иілеміз солға қарай бір,екі,үш


Математика күнделікті өмірде.

5) Суретте жер телімінің планы берілген. Қожайын оның боялған бөлігіне орамжапырақ отырғызбақ болды. Бір орамжапырақты өсіру үшін орташа 101 литр су жұмсалады. Егер 1 м2 жерге екі орамжапырақтан отырғызатын болса, онда жер телімінің боялған бөлігіне неше литр су қажет?

-Балалар ,жер телімінің сызбасына мұқият назар аударыңдар !

-Жер телімі тіктөртбұрышқа ұқсайды.

-Төртбұрыш дегеніміз не ?

-Тіктөртбұрыштың барлық төрт бұрышы тік болады,ал қарама-қарсы жатқан қабырғалары өзара тең болады.

Ш: 7м-5м=2м

6м-4м=2м

S=2м*2м=4м2

4*2*101=808

Ж: 808 литр су қажет.

Практикалық жұмыс.Шеңбер туралы білетініңді еске түсір.Центрлес шеңбер дегеніміз не ?

6) Берілген шеңбердің радиусын өлше. Дәптеріңе радиусы осы шеңбердің радиусынан 2 есе, 3 есе ұзын болатын шеңберлерді центрі бір нүктеде болатындай етіп сал. Бұл шеңберлерді қалай атайды? Есіңе түсір.


Сергіту сәтінде «Нейрогимнастика » жасау.


(Д, Ж) 7- тапсырма: «Кезбе-тілші» әдісі.Өзіндік жұмыс.

7) Есепті шығару үшін саған мәліметтердің қайсысы қажет болатынын анықта. Оларды шығар.

А) Бақта 20 түп шырша, 102 түп жай бөртегүл және одан 2 есе артық парсы бөртегүлінің бұталары өсіп тұр. Бақта барлығы неше түп бөртегүл өсіп тұр?

Ш: 102+102*2=306

Ж: барлығы 306 түп бөртегүл өсіп тұр.

Ә) Аптаның басында 50 түп ақгүл, 202 түп бөртегүл гүлдеді. Ал аптаның соңында одан 2 есе кем түп бөртегүл гүлдеді. Бақта барлығы неше түп бөртегүл гүлдеді?

Ш: 202+202:2=303

Ж: барлығы 303 түп бөртегүл гүлдеді.

8а) Әлия мен Сырым өрнектердің мәнін тапты. Әлия өрнектердің мәні 974 және 644-ке тең болатынын анықтады. Сырым өрнектердің мәні 976 және 642-ге тең болатынын анықтады. Кім қай өрнекті дұрыс есептеді?

303*3+65=909+65=974-Сырым дұрыс есептеді.

843-804:4=843-201=642-Әлия дұрыс есептеді.

Ә) Балалардың жауабы дұрыс болу үшін өрнектерді қалай өзгертуге болады?

303*3+67=909+67=976

845-804:4=845-201=644

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады. 4/19тт

Қарқыны жоғары оқушыға:

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Шығармашылық жұмыс.

«Саялы ағаш» жаттығуы

Сөйлемді аяқтауға тырысып көріңдер.

Ағаш жапырақсыз.(адам доссыз болғандай)

Мен не көріп тұрмын? Жапырақсыз жалғыз ағаш. Ағашты көргенде бастарыңа қандай ойлар келді ?

1-топ. Ағаштың тамыры өсімдіктің тіршілігі үшін қалай арпалысады ?

2-топ. Жапырақтар өзіне және өсімдікке қалай тағам әзірлейді ?

3-топ. Өсімдіктің жемісі туралы не айта аласың ?

-Тапсырма орындайды

































-Тапсырма орындайды





































Билеп сергиді.


Тапсырманы орындайды.











Дескриптор:

- Сан жазылған гүлдерді тиесінше топтастырады-1балл.

- Баған түрінде жазады, мәнін есептейді, дұрыстығын тексереді-2балл.
























Дескриптор:

-Есептің шешуін, жауабын табады-2балл.

Берілген шеңбердің радиусынан 2 есе, 3 есе ұзын болатын шеңберлерді центрі бір нүктеде болатындай етіп сызады-2балл.




























Дескриптор:

-Есептегі қажет мәліметті пайдаланып, шешуін, жауабын табады-2балл.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ