Материалдар / Ашық сабақ; Жердің тектоникалық құрылысы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ; Жердің тектоникалық құрылысы

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сыныптарға арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Ақпан 2021
1040
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

3.Физикалық география

Күні:

Сынып: 7

198 жббм

Мұғалімнің аты-жөні: Елубаева Р.А.

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жердің тектоникалық құрылысы


Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сəйкес)

7.3.1.2. Жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Жердің тектоникалық құрылымын біледі.

Басым бөлігі: Жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсете алады.

Кейбір оқушылар: . Жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетіп сипаттайды


Бағалау критерийі

Жердің тектоникалық құрылымын анықтайды.

литосфералық плиталарды ажырата алады.

литосфералық плиталардың орналасуын сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

Сабақ барысында географиялық терминдермен,ұғымдарды

«платформа», «геосинклиналь», «тақта», «тектоника» т.б сөздерді топтық жұмыс барысында,бір-біріне сұрақ коюда қажетті сөз тіркестерімен орынды пайдалануға қолдау көрсету.

Тектоника -грекше tektonіkos – құрылыс,жасаушы

Геосинклиналь гео... және syn — бірге, klіno — еңістену

платформа француз – pjatform – платформа

Сейсмограф грекше-«сейсмо»-жер сілкіну, «графо» -жазу

Құндылықтарға баулу

Өзара қарым-қатынас жасау арқылы адамгершілікке баулу,жердің тектоникалық құрылымының адам өміріндегі маңыздылығын түсіне отырып табиғатты сақтайды, қорғайды


Пəнаралық байланыс

Физика,математика


Алдыңғы білім

Литосфераның құрылысын, заттық құрамын біледі



Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер,

ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа даярлықтарына назар аудару.

2. психологиялық ахуал туғызу

3 термин сөздер арқылы .топқа бөлу

  1. топ- платформа

  2. топ-тақта

  3. топ- тектоника

  4. топ-литосфера

4. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сабақты ашамын

- литосфера деген не

- қандай литосфералық тақталарды білесіңдер

- Литосфералық тақталар туралы болжамын алғаш ұсынған кім

-«Континенттер дрейфі» бейнефильмі көрсетіледі


Топқа бөлу


Конвертке термин сөздер салу арқылы




Сұрақ қою





видеорлик

Сабақтың ортасы

1.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі (әр топ берілген тапсырмаларды топтарында талқылайды,келесі топ мүшелеріне түсіндіреді)

І топ: Жер қыртысының тұрақты бөліктері туралы айтыңдар.

ІІ топ:Тақталардың тектоникалық гипотезасын қалай түсіндің.

ІІІ топ: Не себепті материк және мұхит астындағы жер қыртысы бір-бірінен айырмашылық жасайды.

ІV топ: Ішкі және сыртқы күштердің әсерінен қандай жер бедері пайда болады.


2.Литосфералық плиталардың қозғалу көріністері

«Жазбаша дөңгелек үстел» кесте толтыр

Барлығы топтасып орындайды




Оқулық,мәтінмен жұмыс















Кесте толтыру


Критерий

Дескриптор

Литосфералық плиталардың қозғалыстарын анықтайды

-Тектоникалық қозғалыстың түрін анықтады;

-Литосфералық тақталардың түрлерін,атауын картадан көрсетті;

-Осы тектоникалық қозғалыс үрдісін түсіндірді.






3.Плиталардың қозғалу көріністері беріледі.

1) Бұл қозғалыс қалай аталады?

2) Қозғалысты тудыратын қандай күштер немесе себептері?

3) Қозғалыстың қалай жүретінін өз сөзіңмен сипатта.


Критерий

Дескриптор

Литосфералық плиталардың қозғалу көріністерін сипаттайды

Қозғалыстың атын атады.

Қозғалысты тудыратын күштердің себептерін айтты, сипаттады,түсіндірді





Сергіту сәті: «қимыл қозғалыстары»

4. Жоспар бойынша литосфералық тақталардың (плиталардың) біреуінің (таңдауыңыз бойынша) қазіргі қозғалысын атлас карталарынан анықтап, талдау жасаңыз:

1. Тақтаның /Плитаның/ атауы

2. Шекараласатын тақталар / плиталар/

3. Қозғалу жылдамдығы

4. Қозғалу бағыты

5қорытынды

Критерий

Дескриптор

- таңдап алған тақтаны (плитаны) жоспар бойынша сипаттап, өз болжамын дәлелдермен қорытындылайды

- талдау жасайды;

- зерттейді;

- өз болжамын айтады

- себебін түсіндіреді;

- қорытынды жасайды



Сабақтың соңы

1.«Ал да,таста» әдісі (сабақ барысында кездескен сөздерді парақшаға жазып,шеңбер бойында бір-бірлеріне лақтырады,сол сөздерге жауап береді)


3.Кері байланыс «Жетістіктер баспалдағы»

-мен білемін

-мен түсінемін

-мен істей аламын

Үйге тапсырма: Жердің тектоникалық құрылымы. Оқып келу. Кескін картаға литосфералық плиталарды түсіру.

Бағалау Екі жұлдыз бір тілек

Саралау – Сіз оқушыларға

қандай тəсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

БББ кестесін пайдаландым

Пəнаралық байланыстар.

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау. Ақпараттық-

коммуникациялық

технологияларды

қолдану

А) деңгейі Литосфералық тақталарды кескін картаға түсіру.

В) деңгейі Есептер шығару: « Егер литосфералық тақталар жылына 5см –ге жылжитын болса, онда 5, 10,50, 100 жылда қанша жерге жылжиды.

С) деңгей Тақталардың қозғалысы картасын пайдаланып болашақтағы өзгерісіне зерттеу жасаңыз.


«Ал да, таста»әдісі, кері байланыс,

жетістіктер баспалдағы

АКТ, деңгейлік тапсырмалар, «ойлан,жұптас, бөліс» әдісі, физика, математика.


Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары

немесе оқу

мақсаттары шынайы

жəне қолжетімді

болды ма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткізді ме? Егер

оқушылар оқу

мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде

уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма

жəне неліктен?




770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!