|
Бөлім: |
10.1 Молекулалық биология және биохимия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Бекмурзаева Асемкул Нишамбаевна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Көмірсуларды химиялық құрылымына қарай жіктейді, ажыратады 2.Көмірсулардың атаулары мен атқаратын қызметтерін сәйкестендіре отырып, оларды өзара салыстырады |
|
Шымкент қаласы
№28 жалпы орта білім беретін мектебі ШЖҚМКК
Химия және биология пәні мұғалімі
Бекмурзаева Асемкул Нишамбаевна
Қысқа мерзімді жоспар.
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
1. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Үй тапсырмасын сұрау. Өткен сабақты пысықтауға байланысты сұрақтар қою.
«Ой қозғау»
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашу Бейне көрсетілім.
«Кім жылдам?» әдісі
Экранда берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.
1.Судың физикалық және химиялық қасиеттері қандай?
2. Адам сусыз қанша уақыт тіршілік ете алады?
3. Табиғатта су айналымы қалай жүреді?
4. Адам организмі қанша процент судан тұрады?
БК: Оқушылар үй тапсырмасын пысықтау мақсатында берілген сұрақтарға жауап береді.
Суретте не бейнеленген? Қалай ойлайсыңдар? Құрамы туралы білесіңдер ме?

Қалыптастырушы бағалау мадақтау Жарайсың! Жақсы! Талпын!
4 aқ пaрaқ, стикeр, сурeттeр , AҚТ, 10 сынып оқулығы , ДК экраны

https://www.youtube.com/watch?v=DQr1sKDrYQw
Сабақтың ортасы
35 мин
Жаңа сабақ
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
«Ойлан,Жұптас,
Бөліс» әдісі арқылы оқушыларға көмірсулардың химиялық құрылымына қарай топтық тапсырма береді
Сәйкестендіру тапсырмаларын ұсыну. Көмірсулардың атауларын құрылысы және қызметімен сәйкестендіреді
«Семантикалық кесте» әдісі арқылы ЕББҚ-ерекше білімді қажет ететін (естуі нашар,оқуда белсенділігі төмен) оқушыларға арнайы тапсырмалар беріледі. Сурeттeрге қарай отырып көмірсулардың формулаларын, атауларын және адам өміріндегі маңызын жазып сипаттауға кесте түрінде тапсырма ұсынылады.
«Ақиқат және Жалған» әдісі бойынша ЕББҚ-ерекше білімді қажет ететін (естуі нашар,оқуда белсенділігі төмен) оқушыларға арнайы тапсырмалар ұсынады
«Бос ұяшықтарды толтыр» әдісі арқылы оқушыларға функционалдық сауаттылық тапсырмасы беріледі
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы функционалдық сауаттылық бойынша оқушыларға мәтін беріледі. Мәтінмен мұқият оқып танысып, берілген сұраққа жауап береді.
Оқулықтағы жаңа тақырыпты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
1. Тапсырма. Топтық жұмыс (Тж)
Суретте берілген көмірсулардың өкілдерін анықтап, тірек-сызбаны аяқтаңыз.

(i) Пентоза өкілдерін анықтаңыз
(ii) Дисахаридтердің құрамы мен құрылысын сипаттаңыз
(ііі) Полисахаридтердің қасиеттері мен құрылыс ерекшелігін байланыстыра отырып, тірі ағзалардағы маңызын талдаңыз
Топтар ортада топтық жұмыстарын қорғағанда, басқа топ оқушылары кестелеріне алған мәліметтерді түсіріп отырады.
Кесте үлгісі
Көмірсу атауы
Формуласы
Қасиеттері
Қызметтері
2. Тапсырма «Сәйкестендіру кестесі» (Жж)
Жұптық жұмыс.
Кестеде берілген көмірсулардың атауларын құрылысы және қызметіндегі ерекшеліктерімен сәйкестендіріңіз.
Көмірсулардың атаулары
Құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері
1. Хитин
А.Фотосинтез нәтижесінде түзіледі
2. Крахмал
Б.Жануарлардың қор заты
3. Целюлоза
В.РНҚ құрамдас бөлігі
4. Глюкоза
Г. Мономер
5. Рибоза
Д. Полимер
6. Гликоген
Е. Суда ериді
7. Дезоксирибоза
Ж.Суда ерімейді
З.Жануарлардың қорғаныш қабаты
К.Өсімдік жасушасының қабықшасын құрайды
Л.Днқ-ның құрамдас бөлігі
М.Бауырда, бұлшықетте жинақталады
Н. Өсімдік қор заты
3-тапсырма. «Семантикалық кесте» (Ж) Сурeттeрге қарай отырып көмірсулардың формулаларын, атауларын және адам өміріндегі маңызын жазып сипаттаңдар:
Көмірсулар
Топтары
моносахаридтер
дисахаридтер
полисахаридтер
Атаулары
Молекулалық формулалары
Жалпы формуласы
Адам өміріндегі маңызы
4-тапсырма. (Ж) Кестеде берілген тұжырымдамалардың ақиқат немесе жалған екенін анықтаңдар:
Тұжырымдама
Ақиқат
Жалған
Химиялық табиғаты бойынша көмірсулар 5 класқа бөлінеді
-
Көптеген дисахаридтерді, әдетте, қанттар деп атайды
+
Моносахаридтерге сахароза, мальтоза және лактоза жатады
-
Гликоген – глюкоза қалдықтарынан құралған адам және жануарлар организмінде қорға жиналатын күрделі көмірсу
+
Полисахаридтер мен олигосахаридтер сыртқы жағымсыз әсерлерді сезуші «қарауыл» қызметін атқарады
-
Лактоза осмостық қысымның реттелуін бақылайды
+
5- тапсырма.Берілген кестедегі бос ұяшықтарды қажетті сөздермен, суреттермен,көмірсулардың формулаларымен толықтырыңдар:
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Бекмурзаева Асемкул Нишамбаевна31 Қазан 2022
1334
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізАшық сабақ жоспары: Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Биология 10-сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылдыАшық сабақ жоспары: Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Биология 10-сынып
Материал туралы қысқаша түсінікАшық сабақ жоспары: Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсуларды жіктеу бойынша, химиялық құрамы, құрылымын ажырата алады.Материалдың қысқаша нұсқасыБөлім:
10.1 Молекулалық биология және биохимия
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Бекмурзаева Асемкул Нишамбаевна
Күні:
Сынып: 10-сынып
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Сабақтың мақсаты:
1.Көмірсуларды химиялық құрылымына қарай жіктейді, ажыратады
2.Көмірсулардың атаулары мен атқаратын қызметтерін сәйкестендіре отырып, оларды өзара салыстырады
Шымкент қаласы
№28 жалпы орта білім беретін мектебі ШЖҚМКК
Химия және биология пәні мұғалімі
Бекмурзаева Асемкул Нишамбаевна
Қысқа мерзімді жоспар.
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
1. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Үй тапсырмасын сұрау. Өткен сабақты пысықтауға байланысты сұрақтар қою.
«Ой қозғау»
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашу Бейне көрсетілім.
«Кім жылдам?» әдісі
Экранда берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.
1.Судың физикалық және химиялық қасиеттері қандай?
2. Адам сусыз қанша уақыт тіршілік ете алады?
3. Табиғатта су айналымы қалай жүреді?
4. Адам организмі қанша процент судан тұрады?
БК: Оқушылар үй тапсырмасын пысықтау мақсатында берілген сұрақтарға жауап береді.
Суретте не бейнеленген? Қалай ойлайсыңдар? Құрамы туралы білесіңдер ме?

Қалыптастырушы бағалау мадақтау Жарайсың! Жақсы! Талпын!
4 aқ пaрaқ, стикeр, сурeттeр , AҚТ, 10 сынып оқулығы , ДК экраны

https://www.youtube.com/watch?v=DQr1sKDrYQw
Сабақтың ортасы
35 мин
Жаңа сабақ
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
«Ойлан,Жұптас,
Бөліс» әдісі арқылы оқушыларға көмірсулардың химиялық құрылымына қарай топтық тапсырма береді
Сәйкестендіру тапсырмаларын ұсыну. Көмірсулардың атауларын құрылысы және қызметімен сәйкестендіреді
«Семантикалық кесте» әдісі арқылы ЕББҚ-ерекше білімді қажет ететін (естуі нашар,оқуда белсенділігі төмен) оқушыларға арнайы тапсырмалар беріледі. Сурeттeрге қарай отырып көмірсулардың формулаларын, атауларын және адам өміріндегі маңызын жазып сипаттауға кесте түрінде тапсырма ұсынылады.
«Ақиқат және Жалған» әдісі бойынша ЕББҚ-ерекше білімді қажет ететін (естуі нашар,оқуда белсенділігі төмен) оқушыларға арнайы тапсырмалар ұсынады
«Бос ұяшықтарды толтыр» әдісі арқылы оқушыларға функционалдық сауаттылық тапсырмасы беріледі
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы функционалдық сауаттылық бойынша оқушыларға мәтін беріледі. Мәтінмен мұқият оқып танысып, берілген сұраққа жауап береді.
Оқулықтағы жаңа тақырыпты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
1. Тапсырма. Топтық жұмыс (Тж)
Суретте берілген көмірсулардың өкілдерін анықтап, тірек-сызбаны аяқтаңыз.

(i) Пентоза өкілдерін анықтаңыз
(ii) Дисахаридтердің құрамы мен құрылысын сипаттаңыз
(ііі) Полисахаридтердің қасиеттері мен құрылыс ерекшелігін байланыстыра отырып, тірі ағзалардағы маңызын талдаңыз
Топтар ортада топтық жұмыстарын қорғағанда, басқа топ оқушылары кестелеріне алған мәліметтерді түсіріп отырады.
Кесте үлгісі
Көмірсу атауы
Формуласы
Қасиеттері
Қызметтері
2. Тапсырма «Сәйкестендіру кестесі» (Жж)
Жұптық жұмыс.
Кестеде берілген көмірсулардың атауларын құрылысы және қызметіндегі ерекшеліктерімен сәйкестендіріңіз.
Көмірсулардың атаулары
Құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері
1. Хитин
А.Фотосинтез нәтижесінде түзіледі
2. Крахмал
Б.Жануарлардың қор заты
3. Целюлоза
В.РНҚ құрамдас бөлігі
4. Глюкоза
Г. Мономер
5. Рибоза
Д. Полимер
6. Гликоген
Е. Суда ериді
7. Дезоксирибоза
Ж.Суда ерімейді
З.Жануарлардың қорғаныш қабаты
К.Өсімдік жасушасының қабықшасын құрайды
Л.Днқ-ның құрамдас бөлігі
М.Бауырда, бұлшықетте жинақталады
Н. Өсімдік қор заты
3-тапсырма. «Семантикалық кесте» (Ж) Сурeттeрге қарай отырып көмірсулардың формулаларын, атауларын және адам өміріндегі маңызын жазып сипаттаңдар:
Көмірсулар
Топтары
моносахаридтер
дисахаридтер
полисахаридтер
Атаулары
Молекулалық формулалары
Жалпы формуласы
Адам өміріндегі маңызы
4-тапсырма. (Ж) Кестеде берілген тұжырымдамалардың ақиқат немесе жалған екенін анықтаңдар:
Тұжырымдама
Ақиқат
Жалған
Химиялық табиғаты бойынша көмірсулар 5 класқа бөлінеді
-
Көптеген дисахаридтерді, әдетте, қанттар деп атайды
+
Моносахаридтерге сахароза, мальтоза және лактоза жатады
-
Гликоген – глюкоза қалдықтарынан құралған адам және жануарлар организмінде қорға жиналатын күрделі көмірсу
+
Полисахаридтер мен олигосахаридтер сыртқы жағымсыз әсерлерді сезуші «қарауыл» қызметін атқарады
-
Лактоза осмостық қысымның реттелуін бақылайды
+
5- тапсырма.Берілген кестедегі бос ұяшықтарды қажетті сөздермен, суреттермен,көмірсулардың формулаларымен толықтырыңдар:
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx31.10.20221334Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі
-











