Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Координация
және
реттелу
Пәні:
Биология
|
Мектеп:Социализ
НОББМ
Мұғалімнің
аты-жөні: Жангалиева Салтанат
Хайрбулатовна
|
Күні:
|
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жүйке жүйесінің орталық және
шеткі бөлімдері. Жұлын.. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен
қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және
аралық ми. Үлкен ми
сыңарлары.
|
Осы сабақтың көмегімен қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.1.7.4 - орталық жүйке
жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін
салыстыру
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушы: Жүйке жүйесінің
түрлерін, бас мидың бөліктерін білу.
|
Көпшілік
оқушы: ОЖЖ бөліктерінің
қызметін сипаттау.
|
Кейбір
оқушы: Тіршілікті сақтаудағы
ОЖЖ-нің рөлін талдау
|
Бағалау
критерийлері
|
Жүйке жүйесі бөлімдерінің қызметін сипаттайды;
Нейронның түрлерін атқаратын қызметімен сәйкестендіреді.
|
Тілдік
мақсат
|
Пән лексикасы және
терминология:
ОЖЖ, ШЖЖ, бас ми,
жұлын, сопақша ми, мишық, үлкен ми сыңарлары,
ортаңғы
ми, Варолиев көпірі,
аралық ми, ақ зат, сұр зат, гипоталамус,
таламус.
Диалог құруға
/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
1.Орналасуы бойынша жүйке
жүйесі қалай бөлінеді?
2.Жұлын ............
орналасқан.
3.
Бас мидың
құрылысы ….?
4. Жұлынның қызметі
.........., ................. болып
бөлінеді?
5. Үлкен ми сыңары
қандай бөлімдерге бөлінеді?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
«Мәңгілік Ел» Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Денсаулық
сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамыту. Дені саудың,
жаны сау.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Медицина- салауатты өмір
салтын ұстану.
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
7.1.7.2 - жүйке жүйесінің
қызметін және құрылымдық компоненттерін
атау;
7.1.7.3 - жүйке жасушасының
компоненттерін анықтау
Оқушылар
жүйке жүйесінің қызметін
және жүйке жасушасының компоненттерін біле отырып, оның мүшелер
жұмысын үйлесімді реттеудегі маңызын
біледі.
|
|
Жоспар
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурсы
|
Сабақтың басы
2
минут
-
минут
|
Ұйымдастыру.Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу, жағымды ахуал орнату, «Сыныптағы заттар» әдісі арқылы
оқушылар өздерінің көңіл-күйлерімен
бөліседі.
Өтілген тақырыпты қорыту және
жүйелеу «Қарлы кесек» әдісі
арқылы жүргізіледі.(оқушылар
қағаз бетіне үй тапсырмасы
бойынша бір сұрақ жазып, оны
бүктеп, бір-біріне лақтырады да
қолына түскен қағазды ашып
жазылған сұраққа жауап береді).
Қалыптастырушы бағалау
критерийі
1.
жүйке жүйесінің құрылымдық компоненттерін біледі.
2. жүйке
жүйесінің қызметін атайды.
Қалыптастырушы
бағалау: отшашу
|
Оқулық. А.Р.Соловьева, Б.Т.
Ибраимова, Ж.Ә.Алина
Қалыптастырушы бағалау
жинағы.
|
Сабақтың
ортасы
3
минут
15
минут
5
минут
5 минут
5 минут
|
Бейнеролик
көру арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты
ашылады.
Интербелсенді тақтадан бейнеролигі көрсетіліп, оқушыларға
СТО дамыту мақсатында «Миға
шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар
қойылады.
1
Бейнеролигте не байқадық?
2 Бейне
роликте көрген адамдардың қозғалысында айырмашылық бар
ма?
3 Оның
себебі неде?
Қалыптастырушы бағалау: жетелеу сөздері Жарайсыңдар.
Сонымен
бүгінгі сабағымыз жүйке жүйесінің
бөлімдері, жұлын,ми. Сабағымыздың
негізгі мақсаты орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен
қызметтерін салыстыру.
Жаңа сабақты
бастамас бұрын оқушылар «қима қағаздар» арқылы 4 топқа бөлінеді.
Қиманың артқы жағында мәтін бойынша жұмыстануға берілген
бөлімдердің аттары жазылған.
Т.Ж 1 –
топ: Жүйке жүйесінің бөлімдері.
Жұлын.
2 –
топ: Ми эволюциясы. Үлкен ми
сыңары
3 –
топ: Аралық ми, ортаңғы
ми
4-
топ: Артқы ми, м ишық, сопақша
ми
1.Мағынаны тану. Оқулықтағы мәтінді оқып, танысу (жеке,
жұппен,топпен).
2.
Кластер стратегиясын пайдалану арқылы
ойларын жинақтап, постер қорғау.
ҚБ: Жапондық
бағалау
1 саусақ көтерсе – түсінікті;
2 саусақ көтерсе – сұрағым бар; 3 саусақ көтерсе –
түсінбедім
1.тапсырма.
Т.Ж Орталық
жүйке жүйесі
бөлімдерінің қызметін сипаттаңыз..
|
Жүйке жүйесінің
бөлімі
|
Атқаратын қызметі
|
|
Жұлын
|
|
|
Аралық
ми
|
|
|
Сопақша
ми
|
|
|
Ортаңғы
ми
|
|
|
Мишық
|
|
Үлкен ми
сыңары
|
|
|
Артқы
ми
|
|
|
2.тапсырма. Сілтемелердегі ми бөліктерін ата
3.тапсырма
«Зерттеушілік» тәсіл.
Егер хирург
ота жасаған кезде жұлынның алдыңғы және артқы
өскіндеріне
зақым келтіріп алса, не болады?
Дескриптор
Білім алушы
-
жүйке жүйесінің түрлерін,ми бөліктерін көрсетіп, атауларын
жазады.
-
ОЖЖ-нің қызметін анықтап
сипаттайды.
-
ОЖЖ-нің тіршілікті сақтаудағы рөлін зерттеп
талдайды.
|
.Биология 7-
сынып
А.Р.Соловьева,
Б.Т. Ибраимова,
Ж.Ә.Алина
Қалыптастырушы
бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
|
Сабақтың
соңы
3
минут
2
минут
|
«Миға ақпарат
салу»
Оқушылар ми пішінінің суреті
салынған парақтарға сабақ барысында алған ақпараттарды
толтырады
Қалыптастырушы бағалау
«Отшашу»
Рефлексия «Мен бүгін өзіммен
алып кетемін».
Оқушылар бүгінгі сабақта
меңгерген тың идеяларды жазады және тағыда білгісі келетін
жетілдіретін тұстарын мұғалімге ұсыныс ретінде стикерге жазып
тақтадағы рефлексия бұрышына
жапсырады
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгерудеңгейін қалайтексеруді
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Барлық
оқушылар: Сілтемелердегі
ми бөліктерін
ата тапсырмасын
орындауда ми бөліктерін көрсетіп,
атауларын жазады.
Көпшілік оқушылар:Ойлан
жұптас бөліс әдісі арқылы тапсырманы орындау
кезінде ағзалардың қанайналым жүйесінің ерекшелігін ажыратады.
Кейбір
оқушылар: Тапсырмаларды
суреттермен
жұмыс кезінде омыртқалы
жануарлардың қанайналым жүйесін
салыстырып, ағзалардың қанайналым
жүйесіндегі өзгерістің себебін түсіндіреді
|
Үй тапсырмасын «Қарлы
кесек» әдісі негізінде үй тапсырмасын
пысықтауда ҚБ отшашу арқылы
бағалаймын.
Тақырыптың ашылуы
кезінде
Бейне ролик
көрсету негізінде
«Миға шабуыл» әдісінде
ҚБ
қолпаштау, бәрекелді жетелеу
сөздері арқылы бағалаймын.
Мағынаны тану
кезінде
«Жапондық бағалау»
әдісі
бойынша
қалыптастырушы
бағалаймын.
Сабақтың соңғы
бөлімінде
«Миға ақпарат
салу»
әдісінде «Отшашу» әдісімен
бағалаймын.
|
Жұппен және
топпен жұмыс
істеу және олардың жұмысын басқа оқушылармен және
оқытушымен талдау басқалардың пікірін сыйлауды, құрдастарымен және
үлкендермен дұрыс қарым-қатынас құру қабілетін
дамытады.
Белгілі дәрежеде басқалармен қауіпсіз жұмыс істеуді
қамтамасыз ету қабілетін көрсетеді
|