Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 7.1
Күні:27.06.2017ж
Сынып:7
|
Мектеп: №135 жалпы орта
мектебі
Мұғалімнің
аты-жөні: Бексейтова
А
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері.
Жұлын. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми,
артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми
сыңарлары
|
Оқу мақсаты
|
7.1.7.4 Орталық жүйке жүйесі
бөлімдерінің құрылысы мен қызметін
салыстыру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Жүйке жүйесі бөлімдерінің
қызметін ажырату.
Оқушылардың
көпшілігі: Ми мен жұлынның қызметін
салыстыру
Кейбір
оқушылар: Орталық жүйке жүйесі
бөлімдерінің құрылысы мен қызметін
сәйкестендіру.
|
Ойлау дағдылары
|
Жоғары денгей дағдылары
|
Бағалау критерийлері
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминология:
Нейрондар, Аксондар, дендриттер, синапс,
орталық жүйке шеткі жүйке жүйесі,
нейрон-
нейрон-neuron
аксон- аксон-axon,дендрит-
дендрит-dendrite
тоғысу-синапс- synapse,
орталық жүйке- центральная нервная система- central nervous
system
шеткі жүйке
жүйесі-peripheral nervous
system
Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер
топтамасы:
Нейрондардың……………..........деп
аталатын екі түрі бар.
Нейрондардың ұзын
өсіндісі……………. Дендриттер ұғымын қалай түсіндіресін: ...........
.
|
Құндылықтарға баулу
|
«Зайырлы қоғам және жоғары
руханият»
Дені сау болашақ қоғам
кепілі.
|
Пән аралық
байланыс
|
Шет
тілімен-терминдік сөздердің ағылшынша
аудармалары,
орыс
тілімен-терминдік сөздердің орысша аудармалары, информатика-пәнімен
бейне баян, интербелсенді тақтамен слайд
көрсету
|
Алдыңғы білім
|
7.1.7.2-жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық
компоненттерін атау;
7.1.7.3-жүйке жасушасының компоненттерін
анықтау
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-10мин
|
- Сәлемдесу, түгелдеу.
- (С) Зейінді
шоғырландыру
жүйке жүйесінің қызметін және құрылымы туралы
бейне жазба көру арқылы кешегі тақырыпты еске түсіріп және бүгінгі
тақырыпқа көпірше саламын.Оқушыларды сабақтың мақсаттарымен және
бағалау критерилерімен таныстырамын.
(Ж ж
) «Пошташы» стратегиясын
пайдаланып, пошташының қоржынындағы сұрақтар жауаптарымен. Жұппен
ойласа отырып жауаптарын сәйкестендіріп
береді.
Үй тапсырмасын
«Басбармақ»әдісі арқылы бағалаймын.
|
Интербелсенді тақта,
Видео сюжет ұсыну,
оқулық
Стикер,
Конверт, қоржын
Шаңырақ
|
Сабақтың ортасы
10-35мин
|
-
Топтастыру «Шаңырақ» әдісі арқылы топқа
біріктіремін.(Мен шаңырақты ұстап оқушылар уықтарын ұстайды,
уықтары түрлі түсті ленталар сол уық түстері арқылы оқушыларды үш
топқа бөлемін.
- Миға шабуыл
жасаймын.
«Өрмекші
торы» әдісін
пайдаланамын
(Өзара оқу) Тақырыптың мәтінмен
танысып оқу.
Презентацияда берілген жасырын
сөздерді (Мысалы: жүйке
жүйесі,
нейрон,
аксон,
дендрит,
тоғысу,
орталық
жүйке,
шеткі жүйке
жүйесі) табу арқылы үй тапсырмасын
түсіндіремін.
(Ж).Жүйке жүйесі бөлімінің
қызметін сипаттаңыз.
Жүйке жүйесінің бөлімі
|
Атқаратын қызметі
|
Ми
|
|
Жұлын
|
|
Шеткі жүйке жүйесі
|
|
Сұр
зат
|
|
Ақ
зат
|
|
Жұлын тамыршалары
|
|
Аралас жұлын жүйкелері
|
|
Нейрондардың түрлері мен қызметі арасындағы
сәйкестікті анықтаңыз
Нейрондар қызметі
|
Нейрон түрлері
|
1.Тітіркенуді жүйке импульстеріне
түрлендіреді
|
|
2.Миға ішкі мүшелер мен сезім мүшелеріне жүйке
импульстерін береді
|
|
3.Миға бір нейроннан екіншісіне жүйке
импульстерін беруді жүзеге асырады
|
|
4.Оларды бұлшық етке, бездерге және басқа
атқарушы мүшелерге береді.
|
|
Дескриптор
-Жүйке жүйесі бөлімдерінің қызметін
сипаттайды;
-Нейрондардың түрлері мен қызметі арасындағы
сәйкестігі анықтайды
Деңгейлік тапсырмалар
(Тж) Жаңа білімді
қалыптастыру.
Оқушылар арнайы бүгінгі тақырыпқа қатысты
терминдерді таңдайды.
Нейрондар, Аксондар, дендриттер,
синапс,орталық жүйке, шеткі жүйке жүйесі
нейрон- нейрон-neuron
аксон- аксон-axon
дендрит- дендрит-dendrite
тоғысу-синапс- synapse
орталық жүйке- центральная нервная система-
central nervous system
шеткі жүйке
жүйесі-peripheral nervous
system
Жазылым дағдысын қалыптастыру (дәптермен
жұмыс)
(Тж)
Оқушылар ой тұжырымдарын,
сызбаларын қорғап бағалау парақшаларын
толтырады.
Венн диаграммасы (құрылысымен қызметін
салыстыру)
|
Слайд
Кесте
|
Сабақтың соңы
35-45мин
«Сэндвич» әдісі кері
байланыс
|
Сабақ барысында топқа
бөлінгеннен соң «Түймедақ» әдісін пайдаланамын.(Бұл
әдісте әр топтың қаншалықты белсенділігі және әр топ мүшелері жеке-
жеке берілген тапсырмаларды орындау барысында түймедақ күлтелерін
алып бағаланады.
«Сэндвич» әдісі арқылы кері байланыс
алу
Үйге
тапсырма: Жүйке жүйесі ауруларының
алдын алу.(эссе жазу-100 сөзден тұратын)
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай
міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз?
|
Пәнаралық байланыстар
Денсаулық және
қауіпсіздік
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс
(тәрбиелейтін элемент)
|
Топтардың білімдерін саралай
келе «өзіндік мақсат» қоямын.
Т және оқушыларға деңгейлік
тапсырмалар қарастырамын.
Оқушылар арасындағы жаданы жақсарту барысында
көпіршелер орнатамын.
|
Үй
тапсырмасын пысықтауда «Бриллиант» әдісі арқылы бағалап
өтемін
Әр тапсырмадан соң оқушыларға
жұлдызшалар беріп, дер кезінде мадақтап басбармақ әдістерін
пайдаланып отырамын. Топқа бөлінгеннен соң жалпы оқушыларды топ
мүшелерін «Түймедақ» әдісі арқылы
бағалаймын.
|
s Күнделікті тех.қауіпсіздікті
ескертеміз. Эмоция, денсаулыққа назар аудару керектігін, барлық
аурулардың жүйкемен байланысты екендігін
ескертеміз
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа
негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай
атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен
уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды және неліктен?
|
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ
туралы ой қозғау).
Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы
сұрақтарға жауап беріңіз
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті
(сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді
(сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1.
2.
Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға
көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не
білдім?
1.
2.
|