Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Астрономия
негіздері
|
Мектеп: Сәтбаев
қаласы №27ЖОББМ
|
Күні:
24.01.2019ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Омарова Анаркул Бейсеновна
|
Сабақ №
|
Қатысқандар саны:
19
Қатыспағандар
саны: 0
|
Сынып:
9А
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Жұлдызды аспан.Аспан
сферасы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Ғаламның құрылымы және
шоқжұлдыздар жайлы түсінік алады.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Ғаламның құрылымы және
масштабы,аспан сферасы және шоқжұлдыздар атауларын
біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі: Аспан сферасының нүктелерін
және еңістік ұғымымен танысады.
Кейбір
оқушылар: Өз болжамдары мен
қорытындыларын жасай алады.
|
|
Тілдік мақсаттар:
|
Физикалық терминдердің дұрыс
қолданылуына мән беру.
Арнайы пәндік лексика
мен терминология:
Жарық
жылы,шоқжұлдыз,көрінерлік және абсолют жұлдыздық шама,еңістік, тік
шарықтау.
Диалогтар мен жазу
үшін қолданылытын
тіркестер:
1.Жарық жылы
.......
2.Жұлдыздардың тобы орналасқан
аспанның нақты шекарасы анықталған белгілі бір бөлігі
....................................... деп
аталады.
3. Жерден 32,6 жарық жылға тең
қашықтықта орналасқан жұлдыздық
шама.............................................................
4.Еңістік
дегеніміз...................................................................................
|
Бағалау
критерийі
|
1.Біздің Галактика жайлы
біледі.
2.
Аспан денелерін атай
алады..
2.Аспан сферасының нүктелерін
ажырата алады.
|
Құндылықтарды
дарыту:
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
құндылығына сәйкес ұйымшылдыққа, бірлесіп жұмыс істеуге
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар:
|
Жаратылыстану
пәнінде өткен материалдарды еске түсіре отырып,жаңа сабақпен
байланыстыру.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Слайд,деректі
фильм
|
Бастапқы
білім
|
Тербелістер мен
толқындар
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
минут
5
минут
|
І.
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу, сынып ішіндегі тазалық пен
сынып оқушыларының сабаққа қатысуын
қадағалау
ІІ. Ынтымақтастықты
қалыптастыру
Жұмбақ шешу арқылы топ атауын
табу және топқа бөлу.
І топ «Жұлдыз
»
ІІ топ
«Күн»
ІІІ топ
«Ай»
ІІІ. «Менің көңіл- күйім»
стратегиясы :
Айна беріледі.Оған қарап
көңіл-күйлерін бейнелейді.Тапсырмалары интерактивті тақтадан
беріледі:
1)ащы лимон жегендегі
түріңіз;
2)тәтті шоколад
жегенде;
3)мұғалім немесе ата-ана
ұрысқандағы түріңіз;
4)қатты
қуанғанда;
5) айнаға қарап әдемі
күліңіз;
6)ашуланған
түріңіз.
|
Жұмбақтар
Қосымша
1
|
Сабақтың
ортасы
|
3
минут
|
Ой қозғау. «Кинометафор» әдісі- видеоролик
көрсету.
«Мюллердің ғажайып саны»
стратегиясы:
Бейне көріністен не көрдің,не байқадың,не
түйдің?
7±2=5/9; 6±2=4/8; 8±2=6/10 осы сандарға
байланысты сөздерден сөйлем
құрау.
Оқушылар сабақ тақырыбын
болжайды.
Бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы: Жұлдызды аспан.Аспан
сферасы.
Сабақтың мақсатын
айқындау.
|
https://youtu.be/sYgs9LBSSyc
Бейне көрініс
көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу
|
Топтық
жұмыс.
«Ойлан.
Жұптас.
Бөліс»әдіс
15 минут
«5Wh-сұрақтары»
стратегиясы:
12 минут
|
Мәтінмен
жұмыс
Топтық бірлескен
жұмыс. Постер
қорғау.
І
топ. Ғаламның құрылымы және
масштабы.
ІІ
топ. Жұлдыздардың
атауы.
ІІІ
топ . Аспан
сферасы
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқи
алады,шоқжұлдызға анықтама бере алады және аспан сферасының
нүктелерімен танысады.
-
Who?- Жетіқарақшы
шоқжұлдыздарын «Аспан қазығына арқандалған жылқы» деген
кімдер?
-
What?- Ғалам деген
не?
-
When?- Шоқжұлдыздарды зерттеу
жұмыстары қашан жүргізіле бастады?
-
Where?-Үлкен және Кіші
Магеллан бұлттары қайда көрінеді?
-
Why?-Үлкен Аюды неліктен
«Жетіқарақшы» деп атаған?
Дескриптор: Сұрақтарға жауап
бере алады.
|
Кітаппен
жұмыс
|
Бекіту.
«Алфавит»
әдісі:
|
Алфавиттің әрбір әріпінің
тұсына мәтінде кездескен аспан денелерінің атауларын
жазады.
Дескриптор: кітапты пайдаланып
жұмыс істей алады.
|
АКТ
|
Сабақтың
соңы
2 минут
|
Үйге
тапсырма: §25оқуға;Шығармашылық
тапсырма «Шоқжұлдыздар туралы аңыздар мен
мифтер».
Рефлексия:
«5
саусақ»
1)Бас бармақ: Бүгінгі
сабақта ең құнды мәселе не болды?
2)Балан үйрек: Қалай жұмыс
жасадым,кімге көмек бердім,кімге риза
болдым?
3)Ортан терек: Мен бүгін
қандай біліммен тәжірибе алдым?
4) Шылдыр шүмек: Сабақ
ұнады ма?Неліктен?
5)Кішкентай бөбек: Мен
сабақта өзімді қалайша сезіндім?
|
|