Күні:
|
Сыныбы:
8Б
|
Пәні: физика
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Жылу мөлшері.
Заттың меншікті жылу
сыйымдылығы»
|
Сілтеме
|
Күнтізбелік жоспар,
«Физика» оқулығы, нұсқаулық
|
Жалпы
мақсаты:
|
Жылу мөлшерінің
температураға және заттың тегіне байланыстылығын көрсету арқылы,
заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын
ашу
|
Оқыту
нәтижесі:
|
-
Оқушылардың топта
жұмыс дағдыларын
қалыптастыру.
-
Берілген тапсырманы
топпен орындауға, өз ойларын толық жеткізе білуге
дағдыландыру.
-
Бір бірін қолдау,
ортақ пікірге келу.
-
Заттың меншікті жылу
сыйымдылығының бірлігін және формуласын
білу
|
Ресурстар:
|
Стикерлер, үлестірме
парақтар, бағалау парағы, оқулық, дәптер, интерактивті
тақта
|
Іс-әрекет
түрлері:
|
1. Топқа
бөлу
2. Үй жұмысын
тексеру
3.
Өзін-өзі
бағалау
4.
Жұптық
жұмыс.
5.
Деңгейлік
тапсырмалар
|
6. Интерактивті
тақтамен жұмыс
7. Есептер шығару.
8.
Рефлексия
|
Зерттеу:
Зерттеудің
міндеттері:
|
Сабақ барысында
әр түрлі құрамдағы оқушылардың жұмысқа тартылуы, сыни
ойлауы:
-
Топтық жұмысты
ұйымдастыру
-
Денені қыздыру үшін
кететін жылу мөлшерін есептейтін
формуланы
-
Сыни ойлауын және
сөйлеу мәдениетін қадағалау
|
Сабақ кезеңдері
Уақыт
(минут)
|
Мазмұны
|
Мұғалім
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Оқушы
іс-әрекеті
|
5минут
5
минут
5
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал
|
Оқушылардың сабаққа қатысын,
оқу құралдарын тексеру.
Сыныпқа кірген балалармен жылы
шыраймен сәлемдесіп, жағымды орта қалыптастыруға
тырысады.
|
|
|
Оқыту мен оқудағы
жаңа тәсілдер
Сыни тұрғыдан
ойлау
|
Оқушылардың «
Молекуларлар мен атомдар бірігіңдер»
деген тренинг
пен топқа
бөлінеді.
Оқушылардың таңдауы
бойынша шағын топтарға бөлінуін бақылайды, қажет болған жағдайда
бағыт-бағдар береді.
Топтағы рөлдерді,
міндетттерді бөлуді
ескертеді.
Әр оқушыға «оқушы
парағы» таратылады.
|
Бағалау парағы
таратыла
ды.
|
Оқушылар бірдей пішінді фигураларлы
таңдау арқылы түсіне қарай топқа
бөлінеді.
|
Жұптық
жұмыс
Мұғалім оқушыларға үйге
берілген тапсырманы бірлесіп қарастыруды
тапсырады.
|
Бірін-бірі
бағалайды.
|
Оқушылар бірін-бірі
тексереді де бақылау парағына баға
қояды.
|
«Түрткі сұрақтар»
стратегиясы.
|
Бағалаушы
бағалайды.
|
Оқушылар сұраққа жауап
береді, бір-бірінің жауаптарын
толықтырады.
|
10
минут
12
минут
|
АКТ
модулі
|
Өзіндік жұмыс.Топпен
жұмыс
-
Заттың меншікті
жылусыйымдылығы қандай шама
-
Отынның жанунан пайда
болатын меншікті жылукезінде ішкі энергияның өзгеру
жолдары
-
Жылудың
мөлшері
-
Атмосферадағы жылу
алмасу
|
Бағалаушы
бағалайды
|
I-топ
«__________»
постер
II-топ
«_____________»
постер
III-топ «_________»
постер
IY-топ
«____________»
постер
|
АКТ
модулі
|
Топтық
жұмыс
Су мен тау жыныстарын
салыстыру және Каспий маңы ойпаты климатының континенттік болу
себебін түсіндіріңдер
Бейне
жазба.
|
Бағалаушы
бағалайды
|
Топ бірін- бірі
бағалайды.
|
Интерактивті
тақтада
|
Интерактивті тақтада слайдпен
жұмыс
- деген қандай
мағынаны білдіреді
Оқулықпен
жұмыс
|
Бағалаушы
бағалайды
|
Сәйкестендіру жұмысын
жүргізеді
|
5
минут
|
Үй тапсырмасын
беру
|
Жылу берілудің барлық
түрлерінің авиациадағы маңызы 2 жаттығу есептер (
2,3)
|
|
Үй тапсырмасы бойынша
сұрақтарын қояды.
|
Бағалау
|
Топ бағалаушыларына сөз
береді. олардың бағаларын тыңдайды, саралайды, соған сүйене отырып,
оқушылардың сабақтағы қызметін
бағалайды.
|
Мұғалім
бағалайды
|
Топ бағалаушылары
бағалау парағы бойынша топ мүшелерін
бағалайды.
|
Рефлексия
|
Рефлексия сұрақтарын береді,
қорытынды жасайды.
№
|
Сұрақ
|
Жауап
нұсқалары
|
1
|
Білемін
|
Қанағаттанамын/
қанағаттанбаймын
|
2
|
Білдім
|
Ұзақ,/қысқа
|
3
|
Білгім
келеді
|
Көтерілді,/
түсті
|
|
|
Сабақтан алған
әсерлерін жеткізе алады. Рефлексия
жазады.
|