Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
1 Бөлім: Экономикалық құбылыс
ретіндегі
кәсіпкерлік
|
Мектеп: №3 Талапкер орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Кусаинова Гулизат
Тулешевна
|
Сынып:
10
№2
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
1.1
Кәсіпкерлікке
кіріспе
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
10.1.1.1 "жеке кәсіпкер", "бизнесмен", "қажеттілік",
"игілік" түсініктерін түсінеді;
10.1.1.2 кәсіпкерліктің пәнін, мақсаттары мен міндеттерін
түсінеді
|
Сабақ
мақсаттары
|
Кәсіпкерлік және бизнес
негіздері пәнінің міндеті мен мақсатын
түсінеді
«жеке кәсіпкер» мен
«бизнесмен» ұғымдарының айырмашылығын анықтайды, қажеттілік, игілік
ұғымдарына анықтама береді.
|
Жетістік
критерийлері
|
«жеке кәсіпкер» мен
«бизнесмен» ұғымдарының
айырмашылығын
түсінеді;
қажеттіліктер
пирамидасын толық толтырады;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Кәсіпкерлік призмасы арқылы
оқушылардың өз көзқарасы
мен мақсаттарын салыстырып
талдайды. Кәсіпкер мен бизнесмен арасындағы айырмашылықты түсініп
жаңа ұғымдарға анықтама береді.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Жас кәсіпкерлердің рөлін
түсіну мен олардың қоғамдағы
оң имиджін
қалыптастыру.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
математика,
тарих
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Бұл сабақ аясында
АКТ дағдылары қарастырылмайды
|
Бастапқы
білім
|
8-9 сыныпта экономика
бөлімі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
|
Сабақтың
басы
|
Сәлемдесу, тілек
білдіру.
Оқушыларды топқа бөлу:
1.Бизнес 2.Экономика 3. Кәсіпкер
«Қажеттілік», «Игілік», «Жеке
кәсіпкер», «Бизнесмен» ұғымдарын қалай түсінуге болады? /пікір
алмасу/
|
нақыл
сөздер
|
Сабақтың
ортасы
|
1. Топтық
жұмыс.
«INSERT»
әдісімен «Кәсіпкерліктің нысаны,
мақаттары және міндеттері» тақырыбын ашу:
1.Бизнес 2.Экономика 3.
Кәсіпкер
2. Топта «Кәсіпкерлік туралы
экономистердің көсқарастары».
Р.Кантильон, К.Маркс,
Й.Шумпетер
3. Карточкамен жұмыс. Кәсіпкер
болуға өздеріңіздің мүмкіндіктеріңізді бағалау үшін кестеден
өздеріңіз игеріп кете алатын кәсіпкерліктің артықшылықтары мен
кешшіліктерін белгілеңіздер. /оқулық
10-бет/
4. Ойланайық, талқылайық , әр
топқа сұрақ-жауап.
«Бизнес»
тобы:
-қауіп-қатер (тәуекел,
қиындық)
-өз қаражатыңның есебінен
қызмет ету;
«Экономика»
тобы:
-тәуелсіздік;
-өнертапқыштық;
«Кәсіпкерлік»
тобы:
-жауапкершілік
-белсенді
іздену.
5.
А.Маслоу теориясы негізінде
қажеттіліктерді толықтырыңыз.
Адамның қажеттіліктері неге
үнемі өсіп отырады? Түсіндіріңіз.
|
www.
bibliotekar.ru
|
Сабақтың
соңы
|
Бағалау
Оқушылардың аяқталған
жұмыстарын бір жерге жинаңыз.
Оқушылар өздерінің
жауаптарымен сыныптастарының жауаптарының дескрипторлар бойынша
бағалайды:
«жеке кәсіпкер» ұғымдарына
мысалдар келтіреді;
«бизнесмен» ұғымдарына
мысалдар келтіреді;
«жеке кәсіпкер» мен
«бизнесмен» ұғымдарының
айырмашылығын
түсінеді;
қажеттіліктер пирамидасын
толық толтырады;
қажеттіліктер пирамидасы
негізінде адамның қажеттіліктері
артыуының себебін
түсіндіреді;
«жеке» және «қоғамдық»
игіліктерге кем дегенде 3 мысал
келтіреді;
Рефлексия:
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім?
- нені толық
түсінбедім?
- немен жұмысты жалғастыру
қажет?
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият
теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды
пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде
қолданыла алады
|
Сұрақтар
қою.
Бірін-бірі
бағалау
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|