Материалдар / Ашық сабақ Катализ 10 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Катализ 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
материал жаңартылған білім беру мазмұнына байланысты салынды. Мұғалімдерге әдістемелік көмек ретінде берілді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Желтоқсан 2020
1683
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Жульмагамбетова Алия Косановна 42 ОМ «Өрлеу» Ақтөбе облысы

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

10.2 B Кинетика


Бағыт: жаратылыстану - математика

Мектеп: №42 орта мектебі

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні Жульмагамбетова Алия Косановна

Сынып: 10


Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Катализ.

2 зертханалық тәжірибе «Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.13 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру;

10.3.2.14 сутек пероксидінің айырылу жылдамдығына әр түрлі катализаторлардың әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

- Катализ түрлерін білу, оларды бір-бірінен ажырату.

Оқушылар басым бөлігі:

- Катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру.

Кейбір оқушылар:

- Сутек пероксидінің айырылу жылдамдығына әр түрлі катализаторлардың әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу.

Ойлау дағдыларының деңгейлері


Білу және түсіну, қолдану


Бағалау критерийі

1. Катализ түрлерін білу, оларды бір-бірінен ажыратады;

2. Катализаторлардың әсер ету механизмін түсінеді;

3. Сутек пероксидінің айырылу жылдамдығына әр түрлі катализаторлардың әсерін тәжірибе жүзінде зерделейді


Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология:

Гомогенді катализ – Гомогенный катализ – Homogeneous catalysis

Автокатализдік реакция – Автокаталитическая реакция – Аutocatalytic reaction

Қымыздық қышқылы – Щавелевая кислота – Oxalic acid

Калий перманганаты – Перманганат калия – Potassium permanganate

Гетерогенді катализ – Гетерогенный катализ – Heterogeneous catalyst

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Осы реакцияда катализатор рөлін Х заты атқарады, катализ гомогенді /гетерогенді болып келеді.

Катализатор дегеніміз ...........

..... реакцияны жылдамдату үшін Y затын қосу керек.

Құндылықтарға баулу

Бірлескен жұмыс арқылы ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы оқу, патриотизм, сыйластық құндылықтарын қалыптастырады.


Пәнаралық байланыс

Физика (кинетика)

Алдыңғы білім

8.3АХимиялық реакция жылдамдығы.

8.3В Қайтымды реакциялар.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Сәлемдесу


Жағымды психологиялық ахуал «Шаттық шеңбері» арқылы оқушылардың көңіл күйін көтеріп, сабаққа деген ынтасын арттыру

«Сұрақтар салынған қоржын» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру:

Үй тапсырмасын сұрау (Сұрақ қою арқылы)

  1. Катализ дегеніміз не?

  2. Неге катализдер реакция жылдамдығын арттырады?

  3. Гомогенді катализ дегеніміз не?

  4. Гетерогенді катализ дегеніміз не?

  5. Тежегіштер дегеніміз не?

  6. Тежегіштер не үшін қажет?

  7. Биокатализ дегеніміз не?

  8. Катализдік улар деген не?


Топқа бөлу «Түстер» арқылы топқа бөлу. Түрлі түсті қағаздардан фигуралар жасалады. Оқушылар сол фигураны таңдау арқылы топқа бөлінеді.



Интерактивті тақта









Түрлі түсті фигуралар

Сабақтың ортасы


10 минут

  1. Жаңа сабақты игеру. Мәліметпен жұмыс.


Ойлау дағдыларының деңгейлері білу, түсіну, қолдану

Белсенді оқыту әдісі– «Галереяны шарлау».

Бұл әдісте «Катализ» және «Тежегіштер» деп екі топқа тақырып беріледі. Оқушылар осы тақырып бойынша постер қорғайды.

Жұмыс түрі– топтық

Дамыту дағдылары оқылым, жазылым, айтылым


Саралау – тапсырма бойынша, диолог пен қолдау арқылы


Бағалауды ұйымдастыру формасы: бір-бірін бағалау- (бағалау әдісі «Басбармақ».)

.

Жаңа тақырыпты түсіндіру мақсатында оқушыларға бейнеүзінді көрсету ұсынылады. Бейнеүзінді бойынша оқушылар постер қорғау.


Қалыптастырушы бағалау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

1. Катализ түрлерін білу, оларды бір-бірінен ажыратады;


Катализ түрлерін білу, оларды бір-бірінен ажыратыңыз;

- гомогендік

- гетерогенді

- биокатализ


Кері байланыс: «Басбармақ әдісі»










https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/10-synyp/ximiyalyq-reakcziyalarha-katalizatorlardyng-aseri-kataliz?mid=ee83add6-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe



10 минут

II.Жаңа мәліметті игеру

Ойлау дағдыларының деңгейлері білу, түсіну, қолдану


Белсенді оқыту әдісі– «Бір сөзбен ..... »

Жұмыс түрі– жұптық

Дамыту дағдылары– оқылым, жазылым, айтылым


Саралау тапсырма бойынша, диолог пен қолдау арқылы, топтастыру бойынша


Бағалауды ұйымдастыру: бір-бірін бағалау- (бағалау әдісі «Смайлик».)


Тапсырма №2. Бейне ресурс қараңыз. https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/10-synyp/ximiyalyq-reakcziyalarha-katalizatorlardyng-aseri-kataliz?mid=ee83add6-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe


Жұмыс парағы 1

Сұрақтарға жауап беріңіздер.

Химиялық реакциялар Катализатор/Ингибитор

Химиялық реакциялар Катализатор/Ингибитор


Мұнайды құбыр желісі арқылы тасымалдау



барысында коррозияға төзімді жабындар



қолданылады. Олар қандай рөл атқарады?



Автокөлік қозғалтқыштарының жұмысының



нәтижесінде түзілген газдардың толық жануы




Қалыптастырушы бағалау

Бағалау критерийі

Дескриптор

2. Катализаторлардың әсер ету механизмін түсінеді;

Катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіріңіз

- катализатор

- тежегіштер


Кері байланыс: «Ия, жоқ»













https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/10-synyp/ximiyalyq-reakcziyalarha-katalizatorlardyng-aseri-kataliz?mid=ee83add6-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe












2 минут

«Тамаша көңіл күй» сергіту сәті


https://www.youtube.com/watch?v=8LEN8i9uiZY

10 минут

III.Жаңа мәліметті (игеру немесе бекіту).

Ойлау дағдыларының деңгейлері– білу, түсіну, қолдану, талдау

Белсенді оқыту әдісі– «Ақпаратты сүзу».

Жұмыс түрі– жеке

Дамыту дағдылары– оқылым, жазылым, айтылым

Саралау– нәтиже бойынша, диолог пен қолдау арқылы,бағалау бойынша

Бағалауды ұйымдастыру: «Жетон әдісі»


Зертханалық жұмыс

Жұмысты бастамас бұрын оқушылар Қауіпсіздік техника ережелерін еске түсіріп, қайталайды.

Жұмыс үстелінде берілген заттар бойынша Керекті құрал-жабдықтар мен реактивтер тізімін жазады.Кейіннен болжам жазады.

Тақырыбы: №2 зертханалық жұмыс «Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу

Қажетті құрал-жабдықтар: сутегі асқын тотығы, марганец диоксиді,аммиак ерітіндісі, темір(ІІ) хлориді мен мыс тұзының ерітіндісі, конустық колба, тығын, түтікше, газ жинауға арналған пісек, секундомер, зертханалық тұрғы, тамшуыр, қасықша, өлшеуіш цилиндр


1 тәжірибе

3 мл сутегі асқын тотығына 2 мл темір (ІІІ) хлоридінің ерітіндісін құйыңыз.


2 тәжірибе

Таразыға 0,5г марганец диоксидін өлшеп,сынауыққа салыңыз. Сынауыққа 3 мл сутегі асқын тотығының ерітіндісін құйыңыз.

Бақылау нәтижелерін кестеге толтырыңыз:

тәжірибе

Бақылау

Катализ түрі







Қорытынды:

1. Тәжірибеде орын алған үрдістің реакция теңдеуін жазыңыз

2. Катализ түрін анықтаңыз

3. Осы тәжірибені жақсарту бойынша ұсыныстар жазыңыз

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Қалыптастырушы бағалау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

3.Сутек пероксидінің

айырылу жылдамдығына әр түрлі катализаторлардың әсерін тәжірибе жүзінде зерделейді

- Тәжірибеде орын алған үрдістің реакция теңдеуін жазды

- Катализ түрін анықтады

- Осы тәжірибені жақсарту бойынша ұсыныстар жазды

-қауіпсіздік ережелері сақталды


Кері байланыс: «Жетон әдісі»











Химия 10 класс оқулығы. Оспанова М., Белоусова Т., Аухадиева К.






https://www.youtube.com/watch?v=hhCSL804g_8






Жұмыс парағы


Реактивтер


Химиялық ыдыстар





3 минут

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!