Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Кейп. Бөлшектерді пішу.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ тақырыбы: |
Қарапайым геометриялық фигуралардан құралған "Fast cloth" сәнді киім дизайны. Пончо, кейп, туника. Кейп. Бөлшектерді пішу. |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.3.1-Бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану. 9.2.3.2-Сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау. |
Сабақ мақсаттары |
Бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтайды, таңдайды, қолданады. Сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым пішеді. Сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлерін зерттейді және сипаттайды. |
Бағалау критерийлері |
Бұйым өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтады, таңдады, қолданды. Сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым пішті. Сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлерін зерттеді және сипаттады. |
Тілдік мақсаттар |
"Fast cloth"- жылдам дайындалатын киім - быстрая одежда Cape (ағыл) – кейп ағылшын киімдері Poncho(испанша)- пончо –Латин Америкасы киімдері Tunica - туника - ертедегі Рим әскерінің киімі Шеңбер,төртбұрыш,трапеция, жамылғы, кейп -трансформер
-- пончо немесе кейп, туника мата мөлшері; -- пончо немесе кейп, туника материалдары; - -- пончо, кейп, туника аксессуарлары; |
Жаһандылық |
Киім өнімдері, жасалуы жайлы тарихи дереккөздер. Әлемдік сән көрсетілімдері. |
Пәнаралық байланыс |
Тарих, геометрия |
АКТ дағдылары |
Оқушылар өзіндік жұмыс барысында ғаламтор қорларын пайдаланады. |
Бастапқы білім. |
Алдыңғы сабақтарда алған білімдері. |
Сабақ барысы
Сабқтың жоспарланған кезіңдері |
Сабақта жоспарланған іс-ірекет |
қорлар |
||
Сабақ басы
|
Сабақтың жоспарымен таныстыру. Сабақ барысындағы мақсаттар мен іс-әрекеттерді айқындау.
Пончо- Poncho(испанша)- үлкен тік бұрышты немесе шеңбер матаның ортасында басқа арналған орны бар латиноамерикандық дәстүрлі сырт киім. Алғаш рет пончо Мапуче (Патагония) Үнді тайпасында испандық иеліктің дәуіріне дейін пайда болды деп саналады. Модельерлер XX ғасырдың 60-шы жылдарында Оңтүстік Америка киімінің осы дәстүрлі атрибутын үлгі қылып алды. Пончоның заманауи нұсқасының алғашқы түпнұсқасымен ортақ белгілері қалмады. Мүмкін, өзгермегені тек басқа арналған орны және жеңдердің болмауы сақталған. Кейпті ағылшын тілінен аударғанда «cape» - бұл жамылғының дәл өзі. Кейптің ерекшелігі қарапайым жеңдердің орнына иықтың нақты сызығы және қол кесіктері. Ол Викториан Англиясында пайда болды, ал уақыт өте келе бүкіл әлемге тарады. Модельерлер кейпті 20-шы және 60-шы жылдардың сәнді көріністерінде, сондай-ақ соңғы бірнеше жылдар бойы пайдаланып келеді.
Tunica - туника - ертедегі Рим легионерлерінің киімі,пончодан айырмашылығы екі жанында тігісі бар.
-- пончо немесе кейп мата мөлшері; -- пончо немесе кейп материалдары; 1. Тарихы мен қолданылуы. 2. Миға шабуыл пончо, кейп, аксессуарлары;
|
Интернеттен алынған суреттер
Суреттер жаймасы Венн диаграммасы |
||
Сабақ ортасы
|
Практикалық бөлім.
Оқушылар топтарда көркем материалдарды пайдалана отырып, пончо және кейп үлгісін жасап ,оларды пішеді. Жұқа жібек, тоқымадан бастап жадағай матасы, флис, драпқа дейінгі кез келген матаны пайдалана беруге болады. Сурет пен нақыштардың да өзіндік орны бар. Маусымдық жамылғы тіккілерің келсе, оның материалы мен орындау түрін таңцауда шектеу қойылмайды. Мата не тоқыма бүрмелеуге ыңғайлы болып, созылмайтын болса болғаны. Тығыз тоқылған материал, астарлық, түрлі вискоза не драп мата да жарай береді. Көктем мен күз маусымында киюге арналған пончо не кейптің жұмсақ, түкті жүн матадан жасалғаны ыңғайлы болады. Жаздық пончо мен туниканы үлпілдек, жеңіл матадан тіккен жөн. Кейптер әртүрлі мақсатта қолданылуы мүмкін, сондықтан оларды дайындауға сәнді, қымбат маталар, пальто және жадагайга (плащ) арналған материалдар пайдаланылады. Салтанатты киім түрін толықтыратын кейп шілтер, атлас, жібек, тері және т.б. тігілуі мүмкін. Кейп түріндегі пальто тігу үшін кашемир, твид, драп және шуғаның (сукно) түрлері қолданылады Пончо, кейп, туника дайындауға қажет мата мөлшерін есептеу Пончо, кейп, туника тігуге қажетті мата мөлшері матаның ені мен моделіне байланысты. Әдетте маталардың ені 90, 110, 140, ал кейде 160 см болады. Матадан екі ұзындық алу қажет, яғни 2 Бұ + 15...20 см, ал егер матаның ені 140 см болса, бір ұзындық -Бұ + 15...20 сантиметр қажет. Сәндеу үшін шеттік, жиек, кесте, шілтер, жапсырманы және т.б. қолдануға болады.
Кейп жилет трансформер
Өңірасты бірге және бөлек пішілген киім жаймасы
|
СМ лента Шеңбер, төртбұрыш, трапеция қағаздар Флипчарт, фломастер, маркерлер түрлі түсті қарындаштар,
Мата ,үлгі, бор,қайшы |
||
Сабақ соңы
|
10. Нәтижені өзара бағалау. Оқушылар өз жұмысын таныстырады. Оқушылар топтарда кейп пен пончоның суреттерін өз бетінше қарап, олардың тиімділігі мен тиімсіздігін, ыңғайлылығы мен ыңғайсыздығын талдайды |
Оқушылар талдайды |
||
Рефлексия |
11. Сабақтың қорытындысын шығару.
|
Жеміс ағашы |
||
Дифференциация |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||
Шығармашылығы жағынан қабілетіне қарай оқушылар пончо мен кейптің дизайнерлік шешімдегі нұсқасымен жұмыс жасайды. |
Оқушы өз жұмысын және басқалардың жұмысын бағалайды. Оқушылар өз сыныптастарының тапсырманы қаншалықты жақсы орындағаны туралы ауызша пікір айтады |
Практикалық жұмыс жасаған
кезде оқушылар қауіпсідік техникасын
сақтайды. |
||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырылды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспетісі жақсы болды (оқыту және оқу жайлы еске алыңыз)?. 1:
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |