Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ашық сабақ кесте өнері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Кәсіби еңбекке баулу сабағының ақпараттық картасы
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: ШҚО ББ «№8 арнайы мектеп-интернаты» КММ |
|||||
Күні: 22.10.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Іргебай Б. |
|||||
Сынып: 6 «б» |
Қатысқандар: 3 |
Қатыспағандар:- |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Кесте өнері және айқас тігіспен кестелеу |
|||||
Оқу мақсаттары: |
6.2.2.1 қазақтың қолөнерімен өрнектелген бұйымдарды көлемді әшекейлеудің ерекшеліктерін білу; 6.2.2.2 бұйымдарды әшекейлеуде тігіс түрлерін қолдану; |
|||||
Сабақ мақсаты: |
Халқымыздың қолөнерінің бірі кестелеу өнері туралы мағұлмат беру, кесте тігудің түрлі әдістерін меңгеру арқылы қолдың икемділігін арттыру, өнерге баулу. |
|||||
Тілдік мақсаттар: |
Кесте, айқас кесте, оймақ. |
|||||
Құндылықтарға баулу: |
Эстетикалық талғамға, кездесетін қиындықтарды жеңе білуге, бірізділікке, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу. Теориялық білімдерін іс жүзінде көрсетуге ықпал ету, практикалық іс-әрекеттерін қалыптастыру. |
|||||
Пәнаралық байланыс: |
Математика, қазақ тілі, сурет, бейнелеу өнері. |
|||||
Сабақ барысы |
|
Ресурстар |
||||
|
|
|
||||
Мұғалімнің түсіндіргеніне сүйене отырып жұмысты кезең бойынша орындау Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Қызықты тапсырмалар Саусақтарды жаттықтыру |
Сәлемдесу; Психологиялық дайындық: Бүгінгі күн терезеден , Бізге міне тұр қарап. Сондай жақсы көңіл күймен, Басталады бұл сабақ. -Кесте дегеніміз не? -Кестенің қандай түрлерін білесіңдер? Кестелеу өнері - өте ертеден келе жатқан халық өнері. «Өнер - таусылмас қазына, жұтамас байлық»,-дейді дана халқымыз. Қазақ қолөнері өзінің төлтума бітім қасиетімен, көркемдік мән-мағынасымен, шын мәнінде, халқымыздың ғасырлар талғамынан өткен асыл қазынасы, соның бірі – кестелеу өнері. Ертеде халқымыз тұтынатын бұйымдарының (ұлттық киімдері, бас киімдері, неше түрлі сувинер заттарды, қол орамалдар, т.б.) бәрін кестемен әшекейлеп безендірген. Бұл кестелеудің де бірнеше түрлері болады. Олар өз мақсаттарына қарай орындалу тәсілдері де болады. Мысалы айтар болсақ, Жіппен бейнелеу «Изонить» кестесі (сәнді картиналар тоқу үшін), айқас кесте (дастархан, орамал шеттерін, картиналар тоқу үшін), шым кесте (киімдерді, көрпе, жастақтар, дастархан тоқу үшін), т.б. жатады. Айқас кесте – инемен тігетін кесте. Бұл кестенің ең көп таралған түрі. Өрнек ізімен біркелкі төртбұрышты етіп бір жіптің үстінен екінші бір жіпті айқыш түрінде тігіп отыру қажет. Онымен шаршы орамалдырдың шеттерін әшекейлейді. Сонымен қатар түрлі бейнедегі картиналар да тоқуға болады. Бұл кестені Жетісудің оңтүстігінде «орыс кесте» деп те атайды. Айқас тігудің күрделі түлері қосбасарлап, бесбасарлап тігу түрлері де бар. Қосбасарлап тігу - ол қосу түрінде бірінші жіпті көлденең алып, екінші жіпті тік шаншиды. Сонымен қатар орындалу техникасында да ерекшеліктері бар. Ал матаның теріс бетіндегі жіпшалынып отырады. Оны кестенің айшық мәнісіндегі көркем тігістерге қолданады. Үшбасарлап тігу (үш басып тігу) – оны алғашқы жіптерді көбейту амалының белгісі түрінде (Х) етіп алады да, соңғы үшінші жіпті тігіске қолданады. Төртбасарлап, бесбасарлап тігу үшбасарлап тігудің күрделі түрлері. Х (крест) тігісінің үстінен басып тігеді. Оның екі түрлі жіппен айшықтап тігетін көркем тігістер болып табылады. Айқас кестесінің, сонымен қатар, тігілу техникасының да ерекшелігіне қарай бірнеше техникасы бар: а) матаның теріс жағынан тік тігіс түсіру; ә) матаның теріс жағынан көлденең тігіс түсіру; б) көлбеу айқас тігіс; Х Х Х Х Х Х Х Х а) ә) б) I.Мақал-мәтелдердің орнын табу 1. Жеті рет өлшеп (тон пішер) 2 . Өнер көзі (қол батыр) 3.Қыз еркем (халықта) 4. Ата көрген (оқ жонар) Шеше көрген (бір рет кес) 5. Көз қорқақ (кестесімен көркем) II. Жұмбақ шешу
екі үші сүйір, қиғанға үйір. ( )
Инені жүгірттім оп-оңай. ( ) Сергіту сәті орындалады |
Кестенің технологиялық картасы, ине,бор, түрлі жіптер, қайшы, кесте тігуге арналған мата, кергіш. |
||||
Оқушылардың практикалық жұмысы |
Жұмысты бастамас бұрын технткалық қауіпсіздік ережелері еске түсіреледі. Сонан соң айқас кестесінің тігілу техникасымен танысады. Қол инесі және
қайшымен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік
ережесі: 7. Қайшының ұшын жоғары көтерме Оқушылар біз қауіпсіздік ережесін қайталап алдық, енді жұмысты технологиялық картаның көмегімен жалғастыра береміз... Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты еңбек. Кесте тіксең зерлеп, мұның аты еңбек. Қиындықтың бәрін, еңбек қана жеңбек. |
|
||||
Қорытындылау |
Бүгінгі сабақты қалай түсінгендеріңді сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты бекітеміз. 1) Бүгін біз қандай кесте түрімен таныстық? 2) Айқас кесте дегеніміз не? 3) Айқас кесте қандай бүйымдарға тігіледі? |
|||||
Жұмыстарын бағалау |
Оқушылардың сабаққа белсене қатысып жауап беріп отырғаны үшін мадақтау, алқау. |
|||||
Үйге тапсырма Қорытынды: |
Бастаған жұмысты ретімен орындау. Жұмыс орнын жинастыру. |
|||||
Рефлексия |
Білемін Кесте тарихын. Мектепте кесте өнерімен айналысатын қыздарды |
Үйрендім і Кесте түрлерін, тігіс түрлерін.Ұлттық сән үлгісін жасауды |
Білгім келеді Қазіргі ұлттық сән үлгісіне қолданатын өрнек элементтерін |
Кәсіби еңбекке баулу сабағының ақпараттық картасы
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: ШҚО ББ «№8 арнайы мектеп-интернаты» КММ |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Іргебай Б. |
||||
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
|
||||
Оқу мақсаттары: |
|
||||
Сабақ мақсаты: |
Жапсырма қалтаны өңдеу технологиясын білу. Жапсырма қалтаны өңдеп үйрену. Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке, бастаған ісін аяғына дейін жеткізе білуге тәрбиелеу |
||||
Тілдік мақсаттар: |
Кеуделі алжапқыштың, бүрме, эскиз. қалта. |
||||
Құндылықтарға баулу: |
Эстетикалық талғамға, кездесетін қиындықтарды жеңе білуге, бірізділікке, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу. Теориялық білімдерін іс жүзінде көрсетуге ықпал ету, практикалық іс — әрекеттерін қалыптастыру. |
||||
Пәнаралық байланыс: |
Математика, қазақ тілі, сурет, бейнелеу өнері. |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру |
||||
Сабақ барысы |
|
||||
|
|
|
|||
Мұғалімнің түсіндіргеніне сүйене отырып жұмысты кезең бойынша орындау Саусақтарды жаттықтыру |
Сәлемдесу; Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |