Ашық сабақ "Көлемдік қатынас заңы" 8 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ "Көлемдік қатынас заңы" 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
 Көлемдік қатынастар заңын есептеулерде дұрыс қолдана алады  есептеулерді дұрыс жүргізе алады
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қысқамерзімді жоспар

Бөлімі: 8.2В Стехиометриялық есептеулер

Педагогтің аты-жөні

Бахош Ақұштап Жанболатқызы

Күні

23.11.2023

Сыныбы

8

Сабақтың тақырыбы

Көлемдік қатынас заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.3.8 -газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану

Сабақтың мақсаты

Газдардың көлемдік қатынастар заңына сәйкес есептеулерді дұрыс жүргізе алады


Бағалау критерийлері


  • Көлемдік қатынастар заңын есептеулерде дұрыс қолдана алады

  • есептеулерді дұрыс жүргізе алады


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7мин





Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу; оқушыларды түгелдеу.

Шеңберге тұрғызып, өткен тақырыпқа шолу сұрақтарды қою.

Авогадро заңы қалай тұжырымдалады?

Газдардың мольдік көлемі қалай өрнектеледі?

Газдардың салыстырмалы тығыздығы деген не?

Қалыпты жағдайда газдардың тығыздығын қалай анықтайды?

Газдың тығыздықтарын табудың формуласы?

Кез келген газдың бір молі нешеге тең?

Ауаның орташа молярлық массасы нешеге тең?

Авогадро заңын кім,қай жылы ашты?


Колба қиындыларын таңдау арқылы топқа бөлу

Сабақ тақырыбы мен ОМ таныстыру.








Өткен тақырыпты еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді












Топқа бөлінеді

Оқушылар сабақ тақырыбы мен ОМ танысады.







«шапалақтау» арқылы бағалау






















Колба суреті

Сабақтың ортасы

3 мин

















7 мин





7 мин






15 мин

Жаңа сабақты мұғалім түсіндіреді.


Реакцияға қатысатын газдардың көлемі мен реакция нәтижесінде түзілетін газдардың көлемінің қатынасы кіші бүтін сандардың қатынасына тең

V1:V2:V3 = n1:n2:n3

Химиялық реакция теңдеуіндегі газ молекулаларының стехиометриялық коэффициенттері реакцияға түскен және реакция нәтижесінде түзілетін газдардың көлемдік қатынастарын көрсетеді.


1-Мысал

Н2+Cl2=2HCl

  1. тапсырма

H2+F2=HF

CH4=C2H2+H2

CO+O2=CO2

N2+H2=NH3


2-мысал

Көлемі 10л пропанды (С3Н8) жаққанда атмосфераға қанша көлем көмірқышқыл газы таралады?


1топ: H2 + CuO = Cu + H2O

8 г мыс оксидімен сутектің қандай көлемімен әрекеттеседі?(2,24 л)

2топ: Zn + HCl = H2↑ + ZnCl2

65г мырыш хлорсутекпен әрекеттескенде сутектің қандай көлемі түзіледі? (22,4 л)

3топ: Mg + O2 = MgO 24 г магний оттектің қандай көлемімен әрекеттеседі? (11,2л)

4топ: H2S + O2 = H2O + SO2

3 моль күкірсутек оттекпен әрекеттескенде күкірт диоксидінің қандай көлемі түзіледі?(67,2 л)



Оқушылар мұғалімді тыңдайды және оқулықпен жұмыстанады.















Оқушылар берілген қағаз қиындыларын дұрыс орналастырады.


Топ болып талқылап, есепті шығарады.



Оқушылар берілген есепті дәптерлеріне орындап, топта алмасады.


























Дескриптор Білім алушы

-берілген реакция теңдеуін теңестіреді;

-газдардың көлемдік қатынастарын табады.






Дескриптор Білім алушы

-есептің қысқаша берілгенін жазады;

-тиісті реакция теңдеуін құрады және теңестіреді;

-есеп шартында берілген мәндерді формулалардың үстіне жазып, астына көлемдерін есептейді;

-көлем табу үшін пропорция құрады.

слайд


















«Тарсиа»

әдісі

https://www.tarsiamaker.co.uk/










Презентация















Сабақтың соңы

8 мин



Бекіту тапсырмасы

Жеке жұмыс

Тұжырымдар

шындық

жалған

5 моль азот молекуласының (қ.ж) көлемі 112л болады.



1 моль сутек молекуласының көлемі 11,2 л/мольге тең



0,5 моль неон атомының көлемі 11,2л тең



2 моль хлор молекуласының көлемі 22,4л ге тең




Рефлексия парағы

Сабақтағы жетістіктерім:

Оның себептері:

Сабақтағы кемшіліктерім:

Оның себептері:



Даптерге орындап, көрші отырған оқушымен алмастырады.












Оқушылар рефлексия мен кері байланысқа ауызша жауап береді.

«+,-» таңбаларын қою арқылы бір – бірін бағалау

Үлестірме қағаз

презентация







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.08.2024
252
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі