Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ, Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі, 6 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Шамұрат Н.С. |
|||||||||||
Пән/Сынып: |
Математика 6 В сынып |
|||||||||||
Күні: |
28.02.2024 |
|||||||||||
Бөлім: |
6.3С Координаталық жазықтық |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.3 реттелген сандар жұбы тікбұрышты координаталар жүйесінде нүктені беретінін және әрбір нүктеге нүктенің координаталары деп аталатын бір ғана реттелген сандар жұбының сәйкес болатынын түсіну; |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||||||||
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
3 минут 5 минут |
Ұйымдастыру Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Психологиялық ахуал тудыру. Берілген қорапшаның ішінде пайда болған бейнеге сипаттама беру, ішіндегі монеталарды алу. Алынған монеталарда сан бейнеленген, сол бойынша топтарға бөлінеді. 1-топ Координата 2-топ Абсцисса 3-топ Ордината Үй тапсырмасын тексеру, қатемен жұмыс жасату. Өткенді пысықтау. Бүгін, Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі тақырыбын қарастырамыз. Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылып өтіледі. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -координаталық жазықтық ұғымын меңгеру; -тік бұрышты координаталар жүйесін салу; Сұрақтар. Жасырын сөз 1-топ
К) Параллель екі координаталық түзу Д) Санақ басы ортақ, өзара перпендикуляр және бірлік кесінділері бірдей екі координаталық түзу А) Нүктелер жиынтығы 2. Горизонталь сызылған координаталық түзу қалай аталады? Р) Ордината осі Т) Перпендикуляр түзу Е) Абсцисса осі 3. Вертикаль сызылған координаталық түзу қалай аталады? К) Ордината осі А ) Абсцисса осі Р) Координаталар жүйесі 4. (-4; 3) қай ширекте орналасқан? Ә) I ширекте А ) II ширекте Р ) IV ширекте 5. Координаталық жазықтықта неше ширек бар? З) 3 Р) 4 Т) 2 6. Х координатасының атауы: М) Ордината Т) Абсцисса |
Амандасады, Қорапша ішіндегі бейнеге сипаттама береді. Монеталарды алып, топтарға бірігіп отырады. Үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді Д Е К А Р Т Тест түрінде берілген сұрақтардың жауаптарын біріктіреді. Пайда болған сөзді айтады. Декарт туралы мәлімет айтылып өтіледі. |
1 балл Дескриптор: -Әр топ 3 сұраққа жауап береді. Әр дұрыс жауап 1 балл |
Оқулық Презентация Қорапша Монета Жұмыс дәптері Интерактивті тақта Слайд Доп |
|||||||
7 мин |
Жаңа сабақ |
Координаталық жазықтықтың координаталар жүйесі берілген жазықтық екенін түсіндіру ұсынылады.) Рене Декарт Тікбұрышты координаталар жүйесі француз философы және математигі Рене Декарттың құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталады. Өйткені Декарттың мақсаты математикалық заңдылықтар арқылы табиғатты сипаттау болды Видео түсіндіру
Тікбұрышты координаталар жүйесі екі сандық жүйенің тік бұрыш жасап қиылысуынан пайда болады. Горизонталь сызылған және солдан оңға қарай бағытталған координаталық түзу абсциссалар осі деп аталады. Тік сызылған және төменнен жоғары қарай бағытталған координаталық түзу ординаталар осі деп аталады. Абциссалар осі мен ординаталар осінің қиылысу нүктесін координаталар басы деп атайды. Координата – объектінің орналасқан орынын анықтайтын, деректер жинағы. Координаталар осі жазықтықты 4 бұрышқа бөледі. Оларды координаталық ширектер деп атайды. Жартылай оң осьтерден құрылған ширек (үстінгі оң жақ бұрыш) (I) ширек деп саналады. Ширектерді (немесе координаталық бұрыштарды) сағат тіліне қарсы санаймыз.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Бағалау: Сабақты түсіну барысында оқушыны ауызша марапаттау, ынталандыру.
Жарайсың! Керемет! |
Презентация Видео Тақта Кескін бейнелер |
|||||||
4 минут
4 минут
5 мин |
Топпен тапсыр ма
Жеке жұмыс
Оқулықпен жұмыс |
Тапсырма. №1. Тікбұрышты координаттар жүйесінде дұрыс көрсетілген нүктенің координаттарын табыңдар
Тапсырма. №2. Координаталық жазықтықта белгіленген нүктенің координатасын табыңыз. Оқулықтан №1114
|
Оқушы қызметі: координатаны мұқият қарайды, сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: -Тікбұрышты координаталар жүйесін құрады - Координаталық ширектері таңбалары бойынша нүктені белгілейді
Оқушы қызметі: Координаталық жазықтықта нүктетерді белгілейді. Дескриптор: -Тікбұрышты координаталар жүйесін құрады - Координаталар осьтері мен басын көрсетеді - Координаталық ширектері таңбалары бойынша нүктені белгілейді Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Координаталық жазықтықта белгіленген нүктенің координатасын табады. |
Бағалау: мұғалімнің ауызша пікірі.Дұрыс жауапқа топқа 1 балл
Дұрыс жауапқа 3 балл
2 балл |
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов
Үлестірмелі парақтар |
|||||||
12 мин |
Топтардың біріккен жұмысы |
Біз біріксек алынбайтын қамал жоқ
|
Координаталық жазықтықта барлық оқушылар нүкте белгілейді. Коор- динаталары А нүктесінің координаталарына қарама-қарсы сан- дар болатын В нүктесін табыңдар. АВ сызығын байланыстырып сызады.
|
1 балл |
Плакат Стикер
|
|||||||
|
Топпен жұмыс |
Wordwall платформасында сәйкестендіру тапсырмасы |
Тапсырманы орындайды
Жауабы: A(-4;3); B(-2;0); C(3;4); D(6;5) F(0;-3); K(5;-2)
|
1 балл |
Слайд
|
|||||||
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - координаталық жазықтық ұғымын меңгере алады; -тік бұрышты координаталар жүйесін сала алады.
Үйге тапсырма. №1116 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
10 баллдық бағалау жүйесі
Кері байланыс |
Презентация
|
Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары: ___________________