Бөлім:
|
Жанды
табиғат
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Шаужанова
Н.Б
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жапырақтарды əртүрлі тəсілмен
бейнелейміз. Суретшілер жанды табиғатты қалай
бейнелейді?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
3.1.3.1 –
орындау техникасын негіздеп таңдай отырып, шығармашылық идеялар мен
сезімдерін (көңіл күйі, мінезі) көрсету;
3.2.1.1 – қоршаған ортаның визуалды
элементтерін əртүрлі тəсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып
бейнелеу;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Орындау техникасын негіздеп таңдай отырып,
шығармашылық идеялар мен сезімдерін (көңіл күйі, мінезі)
көрсетеді.
|
Құндылықтарға баулу:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы
оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы
қалыптасады.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі
арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топта жұмыс жасау ережені еске
түсіру.
Топтастыру.
|
Оқушыларды топтарға біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды
3 топқа біріктіру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер
тобы
III – Төртбұрыштар
тобы
|
Мақсаты:
оқушылар бойында идея немесе
тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ
барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы
жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады.
|
Фигуралар салынған
конверт
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл»
әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін
толықтырады.
Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара
ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың
тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
|
1. Өзің білетін ағаштарды
ата.
2. Олардың жапырақтарын
суретте.
3. Сен тұратын жерде қандай ағаштар
өседі?
|
Мақсаты:
Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі:
оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету»
тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада
жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар,
ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойылады.
|
Мұғалім
белсенділік танытқан оқушыларды «От
шашу» әдісі арқылы бағалайды.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
31 мин.
|
Суретші алдымен табиғатты бақылайды. Одан
соң пейзажды, жануарлар мен өсімдіктерді өз тәжірибесін пайдалана
отырып бейнелейді.
|
Егер сен жақсы суретші болғың
келсе, байқампаздығың мен қиял ұшқырлығын, қабілетіңді ұшта.
Жапырақтарды әртүрлі тәсілмен бейнеле: • жай және түрлі түсті
қарындашпен;
акварель және монотипия тәсілімен, әрі
қарай фломастермен бояу арқылы;
|
|
3-сынып оқулығы
Жұмыс дәптерлері
|
|
Суретті екіге бүктелген түрлі түсті қатты
қағазға жапсыруға болады. Сонда ерекше құттықтау ашық хатын
дайындайсың. Ал суретті жақтауға салатын болсаң, оны қабырғаға
іліп, бөлмеге сән беруге болады.
|
1. Жапырақты қалай бейнелейтініңді шеш. 2.
Жасаған жұмысыңды қай жерде пайдалана алатыныңды ойлан.
|
Сабаққа қатысу белсенділігіне байланысты
қалыптастырушы бағалау бойынша мадақтау сөздері арқылы
ынталандырады.
|
Тапсырма орындауға қажетті
құралдар.
|
|
Суретшілерді жанды табиғат әлемі әрдайым
қызықтырады. Ежелгі заманның өзінде алғашқы суретшілер әртүрлі
жануарларды – зіл, өгіз, жылқыны жартастар мен үңгірлердің
қабырғасына бейнелеген. Сондықтан да олар үңгір немесе жартастағы
суреттер деп аталды. Уақыт өте келе суретшілердің табиғат туралы
білімдері тереңдеп, жануарлар мен өсімдіктерді дәл бейнелейтін
болды.
|
1. Табиғатты бейнелейтін
суретшіні қалай атайды?
2. Жануарларды бейнелейтін суретшіні
ата
|
Сабаққа қатысу белсенділігіне байланысты
қалыптастырушы бағалау бойынша мадақтау сөздері арқылы
ынталандырады.
|
Тапсырма орындауға қажетті
құралдар.
|
Сабақтың соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
«Аяқталмаған
сөйлем» әдісі.
Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын,
рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге
дағдыланады.
Тиімділігі:
Тақырып
бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің
құнды болуын қадағалайды.
Саралау:
Бұл
кезеңде саралаудың «Қорытынды»
тәсілі
көрінеді.
|
Жеке
жұмыс: -
бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді
жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар
едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң
маған........келді
- бүгін маған..........сәті
түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді
мен......аламын.
|
Мұғалім оқушыларды
«Бас бармақ»
әдісі арқылы бағалайды.
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
|
|