Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Ер есімі – ел
есінде
|
Мектеп: №16 Михаил Лермонтов атындағы
орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты –
жөні: Естемесова Каламкас
Жанабековна
|
Сынып: 5
|
Қатысқаны:
|
Қатыспағаны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Көрнекті
жазушы
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
|
5.Т6 Тыңдалым материалдарының
мазмұны негізінде сұрақтарға жауап
беру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар
орындай алады:
Ғабит Мүсірепов
туралы бейнетаспаны көре отырып, жазушының өмір жолымен
танысады.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
Ғ. Мүсіреповтың
өмірі мен шығармашылық жолы туралы берілген мәліметті талқылай
отырып, қойылған сұрақтарға жауап бере
алады.
Кейбір оқушылар
орындай алады:
Көрнекті жазушы Ғ.
Мүсірепов туралы берілген мәліметті меңгере отырып, тақырып бойынша
ойларын тұжырымдап
жеткізеді.
|
Бағалау
критерийі
|
Тыңдалым
материалдарының мазмұнын біледі,
түсінеді.
Тыңдалым материалдарының
мазмұнына сәйкес сұрақтарға жауап бере
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық
идеясының алтыншы құндылығы: Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих
|
Алдыңғы
білім
|
Ғабит Мүсіреповтың өмірі мен
шығармашылығы жөнінде қосымша мәліметтер
табу.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
-
Жағымды ахуал орнату
«Тілек шоғы» әдісі; (сергіту
сәті)
-
Оқушыларды жазушы, редактор, әдеби
сыншы деген сөздер арқылы сабақтың
тақырыбы кім туралы болатынын болжау және осы сөздер арқылы үш
топқа топтасыру ;
Оқушылардың тақырып
бойынша алдыңғы білімдерін
тексеру:
«Зымыран
сұрақтар» әдісі. Интерактивті тақта арқылы
сұрақтар жылдам шығып отырады, оқушылар сұрақтарға жылдам жауап
берулері тиіс.
-
Мынау қай жазушы?
(жазушы портреті
көрсетіледі)
-
Ғабит Мүсірепов кім
болған?
-
Ол қай жақтың
тумасы?
-
Оның шығармаларын
білесіңдер ме?
-
Жазушының алғашқы
романы қалай аталған?
-
Оқушыларды сабақ мақсатымен
таныстыру;
|
Интерактивті
тақта, жазушы, редактор, әдеби
сыншы деген сөздер жазылған
қағаздар.
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
|
Жазушы туралы
бейнетаспа көрсету.
Топтық
жұмыс
1 -
тапсырма
Ғабит Мүсірепов
туралы бейнематериалды көру, тыңдау бойынша түсінгендерін
айту.
«Дара диаграмма»
әдісі
Жазушылар
тобы: Бейнетаспада Ғабит Мүсірепов
туралы не білгендерін «Дара
диаграммаға» салады;
Әңгімелеу
кестесі
Редакторлар
тобы: Бейнетаспада берілген кейіпкер
кім екендігін, ол туралы қандай мәліметтер берілгенін және не
түсінгендерін «Әңгімелеу
кестесіне» толтырады.
«Қабырғадағы рөл»
әдісі
Әдеби сыншылар
тобы: Кейіпкер туралы не
білетіндерін және не ойлайтындарын «Қабырғадағы рөл»
әдісі арқылы кестенің ішіне және
сыртына жазады.
«Бағдаршам»
әдісі арқылы
бағалау.
2 –
тапсырма
Тақырып бойынша
берілген сұрақтарды топта талқылай отырып, постер
қорғау.
«Ойлан, жұптас, талқыла»
әдісі
(постермен
жұмыс)
Жазушылар
тобы: Ғабит Мүсірепов қандай
қызметтерде болған?
Редакторлар
тобы: Оның қандай шығармалары бар
екен?
Әдеби сыншылар
тобы: Ол шығармаларында не туралы
жазған және қандай мәселелерді
көтерген?
«Екі жұлдыз, бір тілек»
әдісі арқылы
бағалау.
3 –
тапсырма
«Еркін жазу»
әдісі
Ғабит Мүсірепов
туралы тыңдалған мәлімет бойынша өз ойларына тұжырым жасап, шағын
ой толғау жазады.
«Бас бармақ»
әдісі арқылы
бағалау.
|
Диаграмма, кестелер,
бағдаршамның үш түсі берілген
қағаздар,
үлестірме қағаздар,
плакаттар, маркерлер,
ситкерлер.
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
Кері
байланыс
«Ми»
әдісі
Оқушылар ақ параққа мидың
суретін салып, тақырып бойынша жақсы түсінген ақпаратты мидың
ішіне, әлі де толғырақ түсінгісі келетін мәліметті мидың сыртына
жазады.
|
Ақ
парақтар
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Тапсырма:
Бейнетаспада Ғабит
Мүсірепов туралы берілген мәлімет бойынша түсінгендерін
айту.
Барынша қолдау
көрсету:
Бейнетаспаның
мазмұны бойынша бес сұрақ
құрастырады.
Орташа
қолдау:
Бейнетаспаның
мазмұны негізінде диалог
құрады.
Қолдау аз
көрсету:
Бейнетаспаның
мазмұнына сәйкес негізгі ақпараттар бойынша шағын мәтін
құрады.
|
«Бағдаршым» әдісі, «Екі
жұлдыз, бір тілек» әдісі, «Бас бармақ»
әдісі.
|
Сабақ барысында топ ережесін,
қауіпсіздік ережесін сақтау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барсында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда нен нәрсеге
назар аудару қажет
|