Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. Көшпелілер мәдениеті
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Көшпелілер мәдениеті |
|
Педагогтың аты-жөні: |
Ражанова А.К. |
|
Күні: |
05.10.2022 |
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны |
Сабақтың тақырыбы: |
Көшпелілер салтанаты |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау. 7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндерді салыстырады; -жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай шағын мақала жазады. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Екі топқа бөлу. 2.Сабақтың тақырыбын ашу үшін «Мені түсін» ойынын ойнатады. Берілетін сөз: көшпенділер. 3. Сабақтың тақырыбы мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. 4. Өзін бағалау парағы үлестіріледі. |
Оқушылар өздеріне берілген сөзді өткен сабақпен байланыстырып, бір-бір сөйлем айтады. Мысалы: Олардың жазуы – көне түрік жазуы, көшіп өмір сүретін халық, ат құлағында ойнаған... |
Мақсаты: жаңа тақырыпты оқушылардың өздерінің анықтауына жағдай туғызу, сыни ойлауға, тез шешім қабылдай алуға үйрету. Тиімділігі: оқушылар ойнау арқылы сергіп, жаңа сабаққа қызығушылықпен кірісетін болады. |
Смартфон, құлаққап |
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Ой шақыру
-Мына үш сурет сендерге қандай ой салады? (ассоциация тудыру керек. - Шаш қою стилі сияқты жазуда да түрлі стильдер болатынын айтып, төмендегі ережелерді жаздыру «Анықтама бұрышы» Публицистика (латынша: көпшілік, әлеумет)—қоғам өмірі үшін маңызды мәселелерді талқылау деген ұғымда жұмсалады. Көркем әдебиет стилі - проза, поэзия, драматургия салаларында жазылған көркем шығармалардың стилі (тілі). Негізгі белгісі - тіл байлығы. 1- тапсырма.ЖЖ Оқуға бір тақырыптағы екі түрлі стильдегі (публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі) мәтіндер ұсынылады. |
Оқушылар суреттің шаш қою стилі екенін таба алуы керек. Оқушылар «Сағат дос» әдісімен жұптасады. Оқылым тапсырмасы:
|
Мақсаты: Мұндай суреттер арқылы стиль деген сөзді анықтайды, стиль сөзінің мағынасын түсінеді..
Жетістік критерийі: Екі мәтіннің ұқсастық белгілерін таба алады. Екі мәтіннің айырмашылық белгілерін таба алады.
|
Суреттер, екі стильде жазылған мәтін |
||||||||||||||||||
|
2-тапсырма ЖЖ. Оқушыларға тілдік бағдар бойынша сөйлемдер беріледі. Тиісті тыныс белгісін қойып, ережесін өздері шығару керек. Үтір- сөйлемнің құрылысына, синт.ерекшелігіне, сөйлемнің мағынасына байланысты ең көп қойылатын тыныс белгі. |
Оқушылар «Сағат дос» арқылы жаңадан жұп құрады. 1.Қайрат, ақыл, ғылым –үшеуі жүрекке жүгініпті. 2.Бұлай дегенің дұрыс болмады, Алма. 3. Әрине, ертең сабақ болады. 4.Жүрегім, ойбай, соқпа енді. 5.-Жеңеше, кірпіш тауып қойыңыз, - деді ол кетерінде. 6.Пойызға отырдық, анам бізге қол бұлғады. |
Мақсаты: Оқушылар сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілердің ішінде үтірдің қойылу мәнін түсінеді, ережесін шығарады. Жетістік критерийі: Тыныс белгіні дұрыс қолданады
|
Үлестірме қағаздар. |
||||||||||||||||||
|
3-тапсырма. ТЖ Тілдік бағдар бойынша ZipGrade бағдарламасы арқылы грамматикалық тест беру. |
Оқушылар «Сағат дос» арқылы топ құрады. Шағын топтар өзара ақылдаса отырып, 7 сұрақтан тұратын тест тапсырады. Арнайы бағдарлама арқылы өздерінің білімін тексереді. |
Мақсаты: оқушылардың грамматикалық білімін тереңдету, өз-өзін тексеруге, қатемен жұмыс жасауына мүмкінік жасау.
|
Жауап парағы, ZipGrade платформасы |
||||||||||||||||||
|
4-тапсырма. Ж Оқулықтағы 5-тапсырма. Суретке қарап, қандай мақал-мәтел, тұрақты тіркестер сай келетінін анықтаңыз. Жұпта талқылаңыз. Мұғалім суретке сай нақыл сөздерді ұсынуына болады. Мысалы. Қаймағы бұзылмау Ішкен асын жерге қою
Саралау: Оқушыларға тірек сөздер мен сөз тіркестерін беру. |
Жазылым тапсырмасы. Берілген сурет бойынша мақала жазады. Мақалада жоғарыда ұсынылған мақалдар мен тұрақты тіркестерді орынды пайдаланады.
Оқушыларға таңдауына мүмкіндік беретін жұмыс беру.
|
Жетістік критерийі: -жанрлық ерекшелікті сақтайды; -көркемдегіш құралдарды орынды қолданады; -жазба жұмысының құрылымын сақтайды. |
Жұмыс дәптерлері, тірек сөздер, сурет |
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
1.Үйге тапсырма 2.Өзін бағалау парағы бойынша оқушыларды тыңдау 3.Рефлексия |
|
|
|
Киіз үй – тек қазақ халқының ғана емес, бүкіл түркі халықтарының баспанасы. Біздің заманымызға дейінгі ғасырларда пайда болған киіз үйді халық қасиетті, киелі қара шаңырағымыз деп дәріптейді. Өйткені киіз үй – қазақтың тұрағы, құтты мекенжайы, еншісі, баспанасы, мүлкі, мақтанышы. Шынында да, арғы-бергі тарихымыз бен мәдениетімізді зерделей қарасақ, киіз үйдің атқарған қызметі мен рөлі өте зор екеніне көз жеткіземіз. Ата-бабаларымыздың ақыл-ойы, тұрмыс-салты, талғамы еш халықтан кем емес екен. Киіз үйден қазақ халқының аспан әлемі мен есептеу жүйесіне экономикалық біліктілігі, мәдениет пен өнердегі талғамы, жалпы өмір тәжірибесіндегі іске бейімділігі аңғарылады. Ал ХІІ– ХІІІ ғасырлардағы мемлекеттердің «Алтын Орда», «Ақ Орда», «Көк Орда» деп аталуының өзі осы киіз үйге байланысты екенін Ш.Уәлиханов айтқан.
Ә мәтіні
Атам жайды
керегесін,
Шаңырағын көтерді
әкем.
Болмаса да
терезесі,
Бұл үй маған
бөтен бе екен?!
Қойған былтыр буып
бәрін,
Шешті әжеміз
теңнің жібін.
Шанышты апам
уықтарын,
Айналғандай жер
кіндігін.
Ағамды да білдік,
күшті,
Жапты үзігін,
туырлығын.
Төбесіне түндік
түсті,
Төгу үшін Күнім
нұрын.
Шаршаса да жүр
көмекте,
Інім маған ере
шыдап.
Үй тұрғыздық
бір мезетте,
Балғасыз-ақ,
шегесіз-ақ.
Тест
-
Тыныс белгілер туралы ережелер жинағы қалай аталады?
А) Пунктуация
В) Синтаксис
С) Лексикология
D) Стилистика
Е) Полисемия
2. Үтірдің қойылу себебі. Білім ал, бөбек!
А) Қаратпа сөз
В) Бірыңғай мүше
С) Оңашаланған айқындауыш
D) Одағай
Е) Қыстырма
3. Үтірдің қойылу себебі. Менің ұғуымша, терең сын.
А) Қыстырма
В) Қаратпа сөз
С) Одағай
D) Оңашаланған айқындауыш
Е) Бірыңғай мүше
4.
Бірыңғай мүшелердің тыныс белгілерінің дұрыс
қойылғанын тап
А) Ол әндер ерлікті де елдікте де сұлулықты
да сыйдырған.
В) Ол әндер
ерлікті де- елдікте де сұлулықты да
сыйдырған.
С) Ол әндер
ерлікті де, елдікте де сұлулықты да
сыйдырған.
D) Ол
әндер - ерлікті де, елдікте де, сұлулықты да -
сыйдырған.
Е) Ол әндер
ерлікті де, елдікте де, сұлулықты да
сыйдырған.
5. Үтір қойылатын сөйлемді тап.
А) Ендеше, тыңда Абылай!
В) Сұлтанға мән-жайды айтып өтті.
С) Жиналысқа ата аналар келуі керек.
D) Шілденің бас кезі еді.
Е) Бұлар өзінің еңселі мүсіндерімен алыстан ақ ерекше көзге түседі.
6. Сөйлемнің ішіне ғана қойылатын тыныс белгісі
А) нүкте
В) қос нүкте
С) сұрақ белгісі
D) үтір
Е) тырнақша
7. Тыныс белгілері не үшін қолданылады?
А) сөздерді түрлендіру үшін
В) ойды анық жеткізу үшін
С) сөз бен сөзді байланыстыру үшін
D) сөйлемнің мағынасын түсіну үшін
Е) сөз мағынасын бір-бірінен ажырату үшін
Керекті сөздер мен сөз тіркестері: қазақ даласы, делебесі қозып, сәнін келтірген, жарыс ұйымдастырған, атбегі, шабандоз, қыз қуу, аударыспақ, ат жарыс, теңге алу, көкпар, ұлттық ойын
Керекті сөздер мен сөз тіркестері: қазақ даласы, делебесі қозып, сәнін келтірген, жарыс ұйымдастырған, атбегі, шабандоз, қыз қуу, аударыспақ, ат жарыс, теңге алу, көкпар, ұлттық ойын
Керекті сөздер мен сөз тіркестері: қазақ даласы, делебесі қозып, сәнін келтірген, жарыс ұйымдастырған, атбегі, шабандоз, қыз қуу, аударыспақ, ат жарыс, теңге алу, көкпар, ұлттық ойын
Керекті сөздер мен сөз тіркестері: қазақ даласы, делебесі қозып, сәнін келтірген, жарыс ұйымдастырған, атбегі, шабандоз, қыз қуу, аударыспақ, ат жарыс, теңге алу, көкпар, ұлттық ойын
Бүгінгі көретіндеріңіз; Арнайы тілші репортажы; Назарларыңызға ұлттық арнаның қорытынды жаңалықтары; Тікелей
эфирде «Хабар» арнасының қорытынды жаңалықтары; Хаба-
рымызды жалғастырамыз; Тілшіміз әңгімелейді; Ендігі кезек
спорт жаңалықтарында; Жаһан жаңалықтары; Бүгін сіздер-
мен Айзада Жақсыбек, Медетжан Ызғұтты, т.б.
Бүгінгі көретіндеріңіз; Арнайы тілші репортажы; Назарларыңызға ұлттық арнаның қорытынды жаңалықтары; Тікелей
эфирде «Хабар» арнасының қорытынды жаңалықтары; Хаба-
рымызды жалғастырамыз; Тілшіміз әңгімелейді; Ендігі кезек
спорт жаңалықтарында; Жаһан жаңалықтары; Бүгін сіздер-
мен Айзада Жақсыбек, Медетжан Ызғұтты, т.б.