|
Бөлім: |
8.2А Квадрат теңдеулер |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Нағымашева Д.Ш. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 «Б» сыныбы Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.11.2023ж |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
- квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді біледі; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Квадрат теңдеулерді шешу тақырыбына есептер шығару. |
1.Амандасу.Сы-ныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. 2. «Пазл» әдісі бойынша топқа бөліну. Топ атын өздері қояды. |
Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
Қима-қағаз-дар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3мин |
|
2. Миға шабуыл «Иә жоқ» әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу жүргізіледі.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген тапсырмаларды орындайды. |
2.Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады.
|
Интер-нет ресурс-тары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин
7 мин
|
Сабақ-тың ортасы: «Ой қозғау» |
3. Үй тапсырмасын тексеру № 7.8 Үйге берілген тапсырманы өзара тексеруді ұйымдастыру. Үй тапсырмасының дұрыс шешімі тақтада көрсетіледі
4. Постер қорғайды. 2-топ - Квадрат теңдеулердің қандай түрлерін білеміз? 1. Толық квадрат теңдеу 2. Толымсыз квадрат теңдеу 3. Келтірілген квадрат теңдеу
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды
Білім алушылар топтасып жұмыс жасайды, талқылайды, талдайды. Постерді қорғайды
|
3.Дескриптор - Квадрат теңдеуді көбейткіштерге жіктейді ·- Квадрат теңдеудің түбірлерін табады
4. Дескриптор - квадрат теңдеудің дискриминантын табады · Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды
-Квадрат теңдеудің қасиеттерін қолданады -Толымсыз квадрат теңдеудің түбірлерін табады
|
Интер-нет ресурс-тары. Жинақ, парақ-ша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сынып-қа арнал-ған оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
11мин |
Оқулық-тан және қосымша есептер шығару. |
5.«Жұмыртқа аршу» тәсілі бойынша оқулықтан есептер шығару.
№7.9 №7.11 №7.12
|
Жұмыртқаны аршып, ішінде жасырылған тапсырманы орындайды. |
5.Дескриптор - квадрат теңдеудің дискриминантын табады · Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды
|
Жинақ, парақ-ша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сынып-қа арнал-ған оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут
7 мин
3 мин
2 мин
|
Сергіту сәті
Сабақ-тың соңы
Рефлексия Бағалау |
6
7.Кім жылдам» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар.
3
3
8. Қорытындылау. «Лупа» әдіс-тәсілі.
1.Қандай теңдеулерді квадраттық теңдеу деп атайды? 2.Дискриминанты қалай табамыз? 3.Келтірілген квадраттық теңдеу деп қандай теңдеуді айтады? 4. Оның жалпы түрі қандай? 5. Теңдеудің түбірі деп нені айтады? 6. Теңдеуді шешу дегенде нені түсінеміз? 7. D= 0 болса, онда..... 8. Қандай жағдайда квадрат теңдеудің екі түбірі болады? 9.Квадрат түбірдің шешімі жоқ, егер ......
9.Үйг Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: 8.2А Квадрат
теңдеулер Педагогтің Тегі,
Аты, Әкесінің аты (бар болса) Нағымашева
Д.Ш. Пән/Сынып: 8 «Б» сыныбы
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Күні: 17.11.2023ж Сабақтың
тақырыбы: Квадрат теңдеулерді
шешу Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары: 8.2.2.3 квадрат теңдеулерді
шешу; Сабақ
мақсаттары: - квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді
біледі; Сабақ
барысы: Уақыты Кезең
дері Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурс-тар 5
минут Ұйым
дастыру Сәлеметсіздерме! Квадрат теңдеулерді шешу
тақырыбына есептер шығару. 1.Амандасу.Сы-ныпты түгендеу.
Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. 2. «Пазл» әдісі бойынша топқа
бөліну. Топ атын өздері қояды. Оқушылар дың белсенділігіне
байланысты бағаланады. Қима-қағаз-дар 3мин 2. Миға шабуыл «Иә
жоқ» әдісі арқылы өткен
тақырыпқа шолу жүргізіледі.
ақиқат
жалған
1) ax2+bx+c=0түріндегі теңдеу квадрат
теңдеу деп аталады +
2)ax2+bx+c=0,
мұндағы a,b,c– айнымалы,
х кез келген
сандар
+
3)Егер D>0 болса, онда кв.теңдеудің екі
түбірі болады. +
4)D=0 болса, квадрат теңдеудің
шешімі болмайды.
+
5) Егер D<0 болса, онда
квадрат теңдеудңғ шешімі
болмайды. +
6)a=1
болса, онда
ол келтірілген квадрат
теңдеу болады +
7)ax2+b=0,
мұндағы
a≠ 0,
теңдеуінің әр түрлі екі түбірі
болады +
8)ax2+с=0,
мұндағы
a≠0,
теңдеуінің әр түрлі бір түбірі
болады
+
Сұрақтарға жауап
береді.
Берілген тапсырмаларды
орындайды.
2.Дескриптор:
-квадрат
теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін
ажырата алады.
Интер-нет
ресурс-тары
2 мин
7 мин
Сабақ-тың
ортасы: «Ой
қозғау»
3.
Үй тапсырмасын
тексеру № 7.8 Үйге берілген тапсырманы өзара
тексеруді ұйымдастыру.
Үй тапсырмасының дұрыс шешімі
тақтада көрсетіледі
4. Постер қорғайды.
2-топ - Квадрат теңдеулердің қандай
түрлерін білеміз? 1. Толық квадрат
теңдеу 2. Толымсыз квадрат
теңдеу 3. Келтірілген квадрат
теңдеу
Оқушылар берілген
тапсырмаларды орындайды
Білім алушылар топтасып жұмыс
жасайды, талқылайды, талдайды. Постерді
қорғайды
3.Дескриптор
- Квадрат теңдеуді
көбейткіштерге жіктейді
·- Квадрат теңдеудің
түбірлерін табады
4.
Дескриптор
- квадрат теңдеудің
дискриминантын табады
· Квадрат теңдеудің
түбірлерінің санын анықтайды
-Квадрат теңдеудің
қасиеттерін
қолданады
-Толымсыз квадрат
теңдеудің түбірлерін
табады
Интер-нет
ресурс-тары. Жинақ, парақ-ша Тақта,
слайд, оқу құралдары; 8 сынып-қа арнал-ған
оқулық
11мин Оқулық-тан және қосымша
есептер шығару.
5.«Жұмыртқа аршу» тәсілі
бойынша оқулықтан есептер
шығару.
№7.9 №7.11
№7.12
Жұмыртқаны аршып, ішінде
жасырылған тапсырманы орындайды.
5.Дескриптор
- квадрат
теңдеудің дискриминантын табады
· Квадрат
теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды
Жинақ, парақ-ша Тақта,
слайд, оқу құралдары; 8 сынып-қа арнал-ған
оқулық
5
минут
7 мин
3 мин
2 мин
Сергіту
сәті
Сабақ-тың
соңы
Рефлексия Бағалау 6
7.Кім жылдам» әдісі арқылы
деңгейлік тапсырмалар.
тапсырма Теңдеуді
шешіңдер:
3 Теңдеудің түбірлерін
табыңдар:
3 Квадрат теңдеуді
шешіңдер.
Тапсырма
8. Қорытындылау. «Лупа»
әдіс-тәсілі.
1.Қандай теңдеулерді
квадраттық теңдеу деп атайды? 2.Дискриминанты қалай табамыз?
3.Келтірілген квадраттық теңдеу деп қандай теңдеуді
айтады? 4. Оның жалпы түрі
қандай? 5. Теңдеудің түбірі деп нені
айтады? 6. Теңдеуді шешу дегенде нені
түсінеміз? 7. D= 0 болса,
онда..... 8. Қандай жағдайда квадрат
теңдеудің екі түбірі болады? 9.Квадрат түбірдің шешімі жоқ,
егер ......
9.Үйг | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















