ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
|
|
|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары бөлім Көпжақтар /ЖМБ/ |
Талдықорған жоғары политехникалық колледжі |
|
|
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бейсагулов Ержан Бейсагулович |
|
Күні: |
|
|
Топ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Куб және оның элементтері, қасиеті. Кубтың бүйір және толық бетінің аудандары./ЖМБ/ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
- Куб және тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу; - Куб және тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақ мақсаты: |
Білім алушы: - Куб және параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу; - Куб және параллелепипедтің қасиеттерін бүйір және толық бетінің аудандарын есептер шығаруда қолдану; |
|
Бағалау критерийлері |
- Куб және параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін біледі; - Куб және параллелепипедтің қасиеттерін қорытып және есептер шығара алады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, қазақ тілі |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика және терминология: тікбұрыш, көпжақ, көпбұрыш, призма параллелепипед, куб... Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Куб , Т.Б.П.бүйір бетінің ауданы ... Куб , Т.Б.П. толық бетінің ауданы ... |
|
Құндылықтарға баулу |
Отансүйгіштікке, еңбекқорлықа, адамгершілікке тәрбиелеу |
|
Алдыңғы білім |
Көпжақ – Призма - Паралелепипед- Куб |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: Студенттермен амандасу, түгендеу. Студенттерге бағалау парағы таратылады. |
|
|
Білімді өзектендіру (Ойтүрткі) «Суреттер:Не болды» әдісі Білім алушыларға GeoGebra бағдарламасы бойынша сызылған суреттер көрсетіледі, сурет бойынша түсініктерін айтады. Көпжақ – Призма - Паралелепипед 1.Көпжақтар 3д форматында көрсету 2.Суреттегі фигуралар қалай аталады /сұрақ қою/. 3.Көпжақ анықтамасы, 4.Пирамидаларды алып тастап, қалған фигуралардың қалай аталатынын сұрау 5.Призма анықтамасы? 6.Параллелепипедті ғана қалдыру 7.Анықтама. Табаны параллелограмм болатын призманы параллелепипед д.а. ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
GeoGebra бағдарламасы |
|
|
Сабақтың ортасы
|
II.Білу: 1.Тікбұрышты параллелепипед анықтамасы: Тіктөртбұрыштармен шектелген кеңістіктік денені тікбұрышты параллелепипед деп атаймыз. «Құпия зат» әдісі: Білім алушыларға параллелепипед сызбасын көрсете отырып, оның элементтерін анықтау және жаңа тақырыппен байланысын сұрау. 2.Параллелепипед және оның түрлері /Студенттерден сұрау/ 1/Тікбұрышты параллелепипедтің қанша төбесі бар? 2/Тікбұрышты параллелепипедтің қанша қыры бар? 3/Тікбұрышты параллелепипедтің қанша жағы бар? 4/Жақтары қандай фигуралар? - тік төртбұрыштар 5/Бір төбесінен шығатын үш қыры – тікбұрышты параллелепипедтің өлшемдері деп аталады. 6/Параллелепипед түрлерін айту /Тік, көлбеу, тікбұрышты параллелепипед/ Дескриптор:
ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалау: «Жарайсың», «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» |
Слайд GeoGebra бағдарламасы |
|
*Ой қозғау* әдісі https://jamboard.google.com/d/15XLAKxoRUlXJp9zlzGKqcyL0dkoNj7hkgcPS2MBLE7k/viewer?f=0 Күнделікті өмірде тікбұрышты параллелепипедтің формасы түрінде кездесетін заттар: Студенттер jamboard тақтада параллелепипедке мысалдар келтіреді Слайдтан паралелепипедке ұқсайтын суреттерді көрсету ҚБ: Оқытушының бағалауы |
Jamboard тақтасы |
|
|
|
|
|
|
|
III.Түсіну. 1.Логикалық /шағармашылық/ тапсырма «Ой қозғау» әдісі: Ұзындығы 8 см, ені 4 см, биіктігі 5 см параллелепипедті 1 см қабырғасымен бірдей кубиктерден қосты. Ол үшін неше кубик қосты. Ол үшін неше кубик қажет болды? V=8*4*5=160 см3 ҚБ: Оқытушының кері байланысы 2. Формуланы қолданып есептеулер жүргізу Жұптық жұмыс Тікбұрышты параллелепипедтің ұзындығы 12 см, ені 8 см және биіктігі 20 см. Осы параллепипедтің а/ бүйір бетінің ауданын ә/ толық бетінің ауданын есептеңіздер. Sб.б.=2c(b+a)= 2*20(12+8)=800см2 Sт.б.=2 Sтаб+ Sбб=2 *12*8+800=192+800=992 см2 Дескриптор: -формуланы қолданып тік бұрышты параллелепипедтің бүйір бетінің, - формуланы қолданып толық бетінің ауданын есептейді. Саралаудың «Қарқын» әдісімен кейбір білім алушылардың басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейтіндігін ескеремін. ҚБ: Оқытушының кері байланысы |
Слайд |
|
|
IV. Қолдану. Практикалық тапсырма PISA Халықаралық зерттеулер форматындағы функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тест тапсырмалары бойынша есеп. Жөндеу жұмысы Ержан жуынатын бөлменің қабырғаларына плитка жапсырмақшы болды. Жуынатын бөлме ұзындығы 3 м, ені 2 м және биіктігі 2,5 м тікбұрышты параллелепипед қалпында. Бөлменің плика жабыстырылатын қабырғаларының аудандарын анықтаңдар. Қабырғалардың бірінде ені 1 м және биіктігі 2 м есік бар екенін ескеріңдер. |
Пиза есептері |
|
Sб.б.=2c(b+a)= 2*2,5*(2+3)=25м2 –жалпы қабырға ауданы Se=2*1=2 м2- есік ауданы Sб.б.п=25-2=23м2 Тапсырманы орындау барысында саралап оқытудың *Креативтілік қағидаты* қолданылады. Студенттер өздерінің алған білімдерін мамандыққа байланысты тәжірибеде пайдаланып, шығармашылық мүмкіндіктерін көрсете алады. Тапсырма функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған Дескриптор:
ҚБ: «Сен маған мен саған» бірін-бірі бағалау |
Пиза есептері |
|
|
|
|
Слайд Сессионный зал |
|
Сабақтың соңы |
|
|
|
Үйге тапсырма: 14-есеп Бөлменің ұзындығы 10м, ені 5м және биіктігі 4м. Толық бетінің ауданының 10 пайызын есік пен терезе құрайды. Ақталуға тиісті ауданын анықтау қажет. Сабақты қорытындылау Рефлексия: “3-2-1” 1.Бүгінгі сабақта маған ұнаған 3 нәрсе 2. Бүгін сабақта маған қиындық тудырған 2 жағдай 3. Бүгінгі сабаққа айтатын 1 ұсынысым |
Jamboard тақтасы |
|
Саралау –оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
«Қарқын» саралау әдісін «Формуланы қолданып есептеулер жүргізу» тапсырмасында пайдаландым |
Сабақ барысында кері байланыс ұсынылады, «Басбармақ», «Мадақтау сөз» әдісі, «Серпілген сауал» тәсілі «Сен маған мен саған» «Жапондық бағалау әдісі» қолданылды |
Тапсырмаларды орындау барысында өзіндікті, белсенділікті .жауапкершілікті және ұқыптылықты тәрбиелеу. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Куб және оның элементтері, қасиеті. Кубтың бүйір және толық бетінің аудандары. 11 сынып
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
|
|
|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары бөлім Көпжақтар /ЖМБ/ |
Талдықорған жоғары политехникалық колледжі |
|
|
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бейсагулов Ержан Бейсагулович |
|
Күні: |
|
|
Топ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Куб және оның элементтері, қасиеті. Кубтың бүйір және толық бетінің аудандары./ЖМБ/ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
- Куб және тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу; - Куб және тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақ мақсаты: |
Білім алушы: - Куб және параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу; - Куб және параллелепипедтің қасиеттерін бүйір және толық бетінің аудандарын есептер шығаруда қолдану; |
|
Бағалау критерийлері |
- Куб және параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін біледі; - Куб және параллелепипедтің қасиеттерін қорытып және есептер шығара алады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, қазақ тілі |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика және терминология: тікбұрыш, көпжақ, көпбұрыш, призма параллелепипед, куб... Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Куб , Т.Б.П.бүйір бетінің ауданы ... Куб , Т.Б.П. толық бетінің ауданы ... |
|
Құндылықтарға баулу |
Отансүйгіштікке, еңбекқорлықа, адамгершілікке тәрбиелеу |
|
Алдыңғы білім |
Көпжақ – Призма - Паралелепипед- Куб |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: Студенттермен амандасу, түгендеу. Студенттерге бағалау парағы таратылады. |
|
|
Білімді өзектендіру (Ойтүрткі) «Суреттер:Не болды» әдісі Білім алушыларға GeoGebra бағдарламасы бойынша сызылған суреттер көрсетіледі, сурет бойынша түсініктерін айтады. Көпжақ – Призма - Паралелепипед 1.Көпжақтар 3д форматында көрсету 2.Суреттегі фигуралар қалай аталады /сұрақ қою/. 3.Көпжақ анықтамасы, 4.Пирамидаларды алып тастап, қалған фигуралардың қалай аталатынын сұрау 5.Призма анықтамасы? 6.Параллелепипедті ғана қалдыру 7.Анықтама. Табаны параллелограмм болатын призманы параллелепипед д.а. ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
GeoGebra бағдарламасы |
|
|
Сабақтың ортасы
|
II.Білу: 1.Тікбұрышты параллелепипед анықтамасы: Тіктөртбұрыштармен шектелген кеңістіктік денені тікбұрышты параллелепипед деп атаймыз. «Құпия зат» әдісі: Білім алушыларға параллелепипед сызбасын көрсете отырып, оның элементтерін анықтау және жаңа тақырыппен байланысын сұрау. 2.Параллелепипед және оның түрлері /Студенттерден сұрау/ 1/Тікбұрышты параллелепипедтің қанша төбесі бар? 2/Тікбұрышты параллелепипедтің қанша қыры бар? 3/Тікбұрышты параллелепипедтің қанша жағы бар? 4/Жақтары қандай фигуралар? - тік төртбұрыштар 5/Бір төбесінен шығатын үш қыры – тікбұрышты параллелепипедтің өлшемдері деп аталады. 6/Параллелепипед түрлерін айту /Тік, көлбеу, тікбұрышты параллелепипед/ Дескриптор:
ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалау: «Жарайсың», «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» |
Слайд GeoGebra бағдарламасы |
|
*Ой қозғау* әдісі https://jamboard.google.com/d/15XLAKxoRUlXJp9zlzGKqcyL0dkoNj7hkgcPS2MBLE7k/viewer?f=0 Күнделікті өмірде тікбұрышты параллелепипедтің формасы түрінде кездесетін заттар: Студенттер jamboard тақтада параллелепипедке мысалдар келтіреді Слайдтан паралелепипедке ұқсайтын суреттерді көрсету ҚБ: Оқытушының бағалауы |
Jamboard тақтасы |
|
|
|
|
|
|
|
III.Түсіну. 1.Логикалық /шағармашылық/ тапсырма «Ой қозғау» әдісі: Ұзындығы 8 см, ені 4 см, биіктігі 5 см параллелепипедті 1 см қабырғасымен бірдей кубиктерден қосты. Ол үшін неше кубик қосты. Ол үшін неше кубик қажет болды? V=8*4*5=160 см3 ҚБ: Оқытушының кері байланысы 2. Формуланы қолданып есептеулер жүргізу Жұптық жұмыс Тікбұрышты параллелепипедтің ұзындығы 12 см, ені 8 см және биіктігі 20 см. Осы параллепипедтің а/ бүйір бетінің ауданын ә/ толық бетінің ауданын есептеңіздер. Sб.б.=2c(b+a)= 2*20(12+8)=800см2 Sт.б.=2 Sтаб+ Sбб=2 *12*8+800=192+800=992 см2 Дескриптор: -формуланы қолданып тік бұрышты параллелепипедтің бүйір бетінің, - формуланы қолданып толық бетінің ауданын есептейді. Саралаудың «Қарқын» әдісімен кейбір білім алушылардың басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейтіндігін ескеремін. ҚБ: Оқытушының кері байланысы |
Слайд |
|
|
IV. Қолдану. Практикалық тапсырма PISA Халықаралық зерттеулер форматындағы функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тест тапсырмалары бойынша есеп. Жөндеу жұмысы Ержан жуынатын бөлменің қабырғаларына плитка жапсырмақшы болды. Жуынатын бөлме ұзындығы 3 м, ені 2 м және биіктігі 2,5 м тікбұрышты параллелепипед қалпында. Бөлменің плика жабыстырылатын қабырғаларының аудандарын анықтаңдар. Қабырғалардың бірінде ені 1 м және биіктігі 2 м есік бар екенін ескеріңдер. |
Пиза есептері |
|
Sб.б.=2c(b+a)= 2*2,5*(2+3)=25м2 –жалпы қабырға ауданы Se=2*1=2 м2- есік ауданы Sб.б.п=25-2=23м2 Тапсырманы орындау барысында саралап оқытудың *Креативтілік қағидаты* қолданылады. Студенттер өздерінің алған білімдерін мамандыққа байланысты тәжірибеде пайдаланып, шығармашылық мүмкіндіктерін көрсете алады. Тапсырма функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған Дескриптор:
ҚБ: «Сен маған мен саған» бірін-бірі бағалау |
Пиза есептері |
|
|
|
|
Слайд Сессионный зал |
|
Сабақтың соңы |
|
|
|
Үйге тапсырма: 14-есеп Бөлменің ұзындығы 10м, ені 5м және биіктігі 4м. Толық бетінің ауданының 10 пайызын есік пен терезе құрайды. Ақталуға тиісті ауданын анықтау қажет. Сабақты қорытындылау Рефлексия: “3-2-1” 1.Бүгінгі сабақта маған ұнаған 3 нәрсе 2. Бүгін сабақта маған қиындық тудырған 2 жағдай 3. Бүгінгі сабаққа айтатын 1 ұсынысым |
Jamboard тақтасы |
|
Саралау –оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
«Қарқын» саралау әдісін «Формуланы қолданып есептеулер жүргізу» тапсырмасында пайдаландым |
Сабақ барысында кері байланыс ұсынылады, «Басбармақ», «Мадақтау сөз» әдісі, «Серпілген сауал» тәсілі «Сен маған мен саған» «Жапондық бағалау әдісі» қолданылды |
Тапсырмаларды орындау барысында өзіндікті, белсенділікті .жауапкершілікті және ұқыптылықты тәрбиелеу. |
шағым қалдыра аласыз


