Сабақтың
тақырыбы:
Электр зарядының
сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi. Кулон
заңы, элементар электр заряды
|
Мектеп: №10 ЖОМ
|
Мұғалім: Ердес
Н.
|
Сынып: 8 «Ә»
|
Күні: 10.12.2018
|
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Оқу
мақсаты
|
8.4.1.4
электр зарядының сақталу заңын
түсіндіру;
8.4.1.5 - Кулон
заңын есептер шығаруда қолдану;
|
Сабақ мақсаты:
|
Электр зарядының сақталуын
білу;
Кулон заңының формуласын
талдау;
Кулон заңына берілген есептерді
шығару;
|
Бағалау
критерийі
|
Электр зарядының сақталуын
біледі;
Кулон заңының формуласын
талдайды;
Кулон заңына берілген
есептерді шығарады;
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Электроскоп – зарядтарды байқауға арналған
аспап.
Электроскоп –
прибор для обнаружения электрического заряда.
Electroscope is a device for detecting the
electric charge.
Электрометр –
электр зарядын өлшеуге немесе байқауға арналған өте сезімтал электр өлшеуіш аспап.
Электрометр –
высокочувствительный электрический измерительный прибор для
измерения или измерения электрического заряда.
The
electrometer is a highly sensitive
electrical measuring device to measure the electric
charge.
Өткізгіштер –
электр зарядтарын жақсы өткізетін заттар.
Проводники -
вещества, хорошо проводящие электрический ток.
Conductors are substances that conduct
electricity well.
Диэлектриктер –
электр зарядтарын өткізбейтін
заттар.
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік
ел» ұлттық идеясы:
«Индустрияландыру мен инновация негізіндегі экономикалық өсім».
Кулон күші пайда болатын қондырғылардың тұрмыстағы әсерімен
таныстыру
|
Пәнаралық
байланыс
|
Химия, математика,
биология, ағылшын, информатика
|
Алдыңғы
оқу
|
7 сынып,
Найзағай
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
10
минут
|
Сәлемдесу
Сыныпта жағымды
психологиялық ахуал орнату
«Кім бастық ?» 3
минут
Сырттан енген бала оқушылардың
ішінен бастықты анықтау қажет. Сыныптағы бүкіл оқушы бастық жасаған
іс – қимылды қайталайды. Яғни, ойын шарты іс-қимылдың бастаушысын
табу
1 топқа
«Жұбын
көрсет» әдісі арқылы тапсырма
беріледі
Суретке қарап әр шардың
зарядын табу қажет
Дескриптор
2 топқа «Жұмбақ элемент»
әдісі арқылы тапсырма беріледі
Менделеев кестесіндегі
элементтің құрамында неше протон, неше электрон, неше нейтрон барын
анықтау
Дескриптор
-
Электр зарядының сақталу заңы негізінде
түсіндіреді;
-
Атом құрамындағы лектрон,протон,
нейтронның санын анықтайды
3 ТОПҚА «Сақталу керек»
айдары арқылы тапсырма беріледі
Дескриптор
4 ТОПҚА « Ғажайып тілдер» -
әдісі арқылы тапсырма беріледі
Дескриптор
|
Слайд
Менделеев
кестесі
Үлестірме
материалдар
Үлестірме
материалдар
|
Ортасы
3
минут
14-15
минут
Соңы
8
минут
|
«PLICKERS» бағдарламасының көмегімен тест
тапсырмаларын орындау (топпен
жұмыс)
-
Егер зарядтың әрқайсысын 4 есе кемітсе
Кулон күші қалай өзгереді ?
-
Егер зарядтардың арақашықтығын 6 есе
арттырса, Кулон күші қалай өзгереді ?
-
Егер зарядтардың әрқайсысын 5 есе арттырсақ
және арақашықтықты 2 есе кемітсек, Кулон күші қалай өзгереді
?
-
Күштің бастапқы мәні 20 Н. Егер зарядтардың
әрқайсысын 3 есе арттырса, күштің шамасы қалай өзгереді
?
Дескриптор
-
Кулон күшінің формуласын дұрыс
қолданады;
-
Шамалар арасындағы байланысты
біледі;
-
Жауабын дұрыс
анықтайды;
-
Т оппен
ынтымақтаса жұмыс жасайды;
«Мағыналы
есеп» - әдісі. Балалар ұяшық таңдау
арқылы есептер шығарады
-
Зарядтары 16нКл және 10нКл болатын шарлар вакуум
ішінде өзара 4 см арақашықтықта орналасқан. Зарядтардың әсерлесу
күшін тап
-
Әрқайсысының заряды 10нКл болатын қос заряд
бір-бірінен 3 см қашықтықта орналасқан. Олардың арасындағы өзара
әсерлесу күшін тап
-
Зарядтары 1 мкКл және 10 нКл болатын шарлар 9 мН
күшпен әсерлеседі. Зарядтардың арақашықтығын
есепте
-
Заряды 8 нКл болатын шар өзінен 6 см қашықтықта
орналасқан шармен 12 мН күшпен әсерлеседі. Екінші шардың зарядын
анықта
Дескриптор
«ТӘЖІРИБЕ
АЛАҢЫ» әдісі арқылы сабақты бекіту.
Сабақ бойы есептер шығарылған Кулон күшін қалай көрсек болады ? Ол
қалай әрекет етеді ? Ол неге байланысты ?
Үй
жұмысы: Кулон заңының мысалын өмірде
қандай жерлерде кезіктіреміз ? (Шығармашылық
ізденіс)
|
Топтық жұмысқа арналған
ресурстар,
Plickers бағдарламасы - ның
арнайы парақшалары
Ұяшықтар
|
Бағалау
Рефлексия
2
минут
|
Дескриптор негізінде және
Қалыптастырушы бағалауды негізге ала
отырып
Бас
бармақ
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
1) Вакуумда 90кН
күшпен есерлескен дене суда қандай күшпен
әсерлеседі?
|
Бағалау
- Қалыптастырушы
бағалау
- Дескриптор
арқылы
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін
оқушылар
не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|