БҚО Теректі
ауданы
ЧЖОББМ
Сынып:
4А
Өткізген: Калауова Анар
Сагиндыковна
Пәні: Әдебиеттік
оқу
Сабақтың
тақырыбы: Құпия
әуен.
Сабақтың
мақсаты: Мәтін мазмұны
мен идеясын кейіпкер әрекеті арқылы ашуға жағдай туғызу.Аңыз
әңгіменің ерекшелегінің байқауға мүмкіндік беру. Мәтінді өзбетімен
оқып, түсіндіру жолдарын ойлауға мүмкіндік беру, шығармашылық
қабілеттерін,дағдыларын дамыту, сөйлеу қабілеттерін арттыру.
Мәтіннің идеясы арқылы шыққан ұлттық құндылықтарымызды естен
шығармауға, ең бастысы тарихымызды тануға, оқуға, жадында сақтауға
баулу.
Сабақты өткізу
технологиясы: «топтастыру», «бес жолды
өлең»,
Сұрақ – жауап
әдістері.
Сабаққа қажет құрал –
жабдықтар: Маркер, плакат, кеспе
карта, аспатар
суреті т.б
Сабақтың барысы:
І. Психологиялық
сәт:
Бір, екі, үш,
Сынып іші тып
–тыныш.
Амансың
ба,достарым!
Амансың
ба,қонағым!
Амансың
ба,ұстазым!
Бүгінгі күн бәріңдіде
қуантсын!
ІІ. Үй жұмысын
сұрау: Тақтада аспаптар суреті ілініп
тұрады. Әр бала өзіне ұнаған аспабын алады, артына жазылған
сан бойынша сұраққа жауап береді.
Жұлдызша арқылы
бағалау
Қай топ көп жұлдызша жинаса
сол топ жеңімпаз
Ішекті аспаптар Ұрмалы
аспаптар болып бөлінеді
Домбыра
даңғыра
Жетіген
дауылпаз
Шертер
асатаяқ
қобыз
а) Әңгіме қалай
басталады?
ә) Аққошқар батыр ат басын қайда әкеліп
тірейді?
б) Домалақ анағаАққошқар батыр не
айтты?
в) Батырлар Домалақ анаға неге таң
қалды?
г) Қуғыншыларға анамыз не
айтты?
д) Аққошқар батыр не деп
ақырды?
е) Домалақ ана қандай
адам?
ІІІ. Топқа бөлу:
музыкалық аспаптар
бойынша топқа
бөлінеді.
Топбасшыларын сайлау (бағалау парағын
тарату)
Қызығушылықты
ояту:
-Қандай ұлттық аспаптарды
білесіңдер?
- Күйді қандай аспапта
ойнайды?
-Күйді кім
шығарады?
- Қандай композиторларды,күйшілерді
білесіңдер?
-Балалар, бүгінгі сабағымыз не туралы болуы
мүмкін деп ойлайсыңдар?
«Күй – көне музыкалық
шығарма»
Қазақ халқының біздің дәуірімізге дейін сақталып
қалған асыл мұрасы – күй өнері.Өткен ғасырларда нота сауаты
жоқ кезде дүниеге келген ән- күйлер өмірмен бірге қайнап,
ауыздан-ауызға, қолдан- қолға көшіп біздің заманымызға жетті.Қазақ
халқы өзінің көңіл- күйі мен арманын, қоғамға деген
көзқарасын домбыраның қос ішегі арқылы жеткізе
білді.
Аңыз күйлер - халықтың өткен тұрмыс - тіршілігі
жайлы баяндайды.
ҮІ. «Құпия әуен»
мәтінінімен танысады.Мәтіннің
авторы М.Әбілұлының
өмірбаяны, еңбекжолы
жайындаайту.
Дәптермен
жұмыс
ҮІІ. Мәтінді екі топқа абзац
бойынша бөлемін.
Белгілі уақыт беріп, Оқып,
түсінгендерін басқа оқушыларға түсіндіре білуге жағдай жасау. Әр
топтың басшысы айтып, түсіндіреді,қалған сол топтың баласы ойын
толықтырады.
1 топқа Ішекті – 2 топқаҰрмалы
.
VIIIКүй тыңдау «Жауға
шап»
Сергіту
сәті
ІX.Сөздік
жұмысы:
Шолғыншы – айналаны бақылаушы ,хабар
беруші
Жер қайысқан
қол – көп
әскер
Барлаушы – елші
Жаба
тауы – Жетісу
(жоңғар)тауы. Жаба тауы жайында қысқаша айтып
өту.
X.Күй
тыңдау: Құрманғазының
күйі «Адай» ды тыңдатамын.
XI. Топтастыру
жұмысы: 1 топ«Күйден
алған әсерім» маркер мен плакат беріп,топтастыру жұмысын
жүргізу.
ХІI. 1 –
топ «Күй» сөзіне өлең
жазғызу.
2 –топ Эссе
жазу
топпен жұмыс сурет
салу
1- топ домбыра
2 топ қобыз
ХІІІ. Қорытынды: Күйдің құдіреті
туралы ойын жазғызу. Күй жылағанды жұбатады,
қуантады.
Ынжықты жігерлендіреді, Жалқауды еңбекқор
атандырады. Қандай еліміздің күйшілерін білеміз? Қандай аспаптармен
күй тартады?
ХІҮ. Үйге
тапсырма 15-16 бет оқып
түсінгенің айту
ХҮ. Бағалау: жұлдызша арқылы
бағалау.
а) Әңгіме қалай
басталады?
ә) Аққошқар батыр ат басын
қайда әкеліп тірейді?
б) Домалақ анағаАққошқар батыр не
айтты?
в) Батырлар Домалақ анаға неге таң
қалды?
г) Қуғыншыларға анамыз не
айтты?
д) Аққошқар батыр не деп
ақырды?
е) Домалақ ана қандай
адам?