Пәннің аты:
Әдебиеттік оқу
|
Уақыты:
05.12.2016
|
Кабинет:№
3
|
Мұғалім: Оразгалиева
К.Т
|
Сабақтың тақырыбы:
|
М.Жұмабаев. «Балапан қанат
қақты»
|
Мақсаты
|
1.Мағжан Жұмабаевпен
танысады.
Оқушыларды мәтінді түсініп оқуға және оқыған мәтінді суретпен
байланыстырып сөйлеуге үйренеді.
Оқиғаны өз бетімен жалғастыру дағдылары
қалыптасады.
2.Оқудың түрлерін қолдана
отырып, өз тілдерінде көркем, әсерлі сөздерді пайдалана алу
дағдылары дамиды.
3.Сөздік қорлары, тіл
байлықтары артып, табиғатты аялауға, құстарға қамқорлық жасауға
тәрбиеленеді.
Сабақтың
көрнекілігі: М.Жұмабаевтың суреті, мәтін
мазмұнына сәйкес келтірілген суреттер. ( балапан, қыс
т/б)
Сабақтың
түрі: Жаңа
сабақ
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап,
топтық жұмыс,
«Еркін жазу»
стратегиясы,
Пәнаралық
байланыс: дүниетану, бейнелеу, қазақ
тілі, еңбекке баулу.
|
Күтілетін нәтиже
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
+Психологиялық ахуал
(2 минут)
|
Жұмбақ жасырылады.
Жұмбақтың шешу арқылы
топтың атауы шығады.
1. Қыт - қыт етеді,
Кезіп жүріп көшені,
Жата қалса орнына
Ақ доп тастап кетеді.
(Тауық)
2. Кеудесі қайқаңдап,
Жүреді байпаңдап.(Қаз)
3.Суға түссе балықтай
Жүзе берер жалықпай
(Үйрек)
Сыныптың оқушыларын тауық,
үйрек, қаз суреттері арқылы топқа бөліп
отырғызу. Топ
ережесін еске түсіру.
|
Оқушылар мұғаліммен бірге
бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
1-топ
«Тауық»
2-топ
«Үйрек»
3-топ
«Қаз»
|
Үй тапсырмасы
(5 минут)
|
Үй
тапсырмасын 3 оқушыдан сұрау
Суретпен жұмыс:
-
Суретте қай жыл мезгілі
бейнеленген?
-
Оны
неден байқадың?
-
Адамдар суықтан қалай
қорғанады?
-
Сен
қыста қалай киінесің?
-
Қыс айларын
ата?
-
Желтоқсан айында қандай
мерекелер болады?
(1 -
желтоқсан Тұңғыш Президент күні, 16 - желтоқсан Тәуелсіздік күні,
31 - желтоқсан Жаңа жыл.)
Тәуелсіздікке биыл 25 жыл
толды
|
Оқушылар үйге берілген
тапсырманың мазмұнын айтады, сұрақтарға жауап
береді?
|
Қызығушылықты ояту
(5 минут)
|
ІҮ. Жаңа
сабақ.
(қыс мезгілінің
суреті)
1.-Балалар, қыста құстар бола ма
? Болады. Бірақ аз. – Олар қайда кеткен ? Күзде жылы жаққа ұшып
кетеді. Ал кейбір құстар қыстап қалады.
Олар: суықторғай, құр,
сауысқан, тоқылдақ т/б. Ендеше балалар біз осы құстар жайлы
жаңылтпаш айтып көрейік.
Қыс қатты – ақ Қыспаққа ап,
Құс тоңып жүр Қыстап қап.
(түсініп оқу,
жаттау)
- Міне, біз
бүгін Мағжан
Жұмабаевтың әңгімесінде қыстап қалған
балапан жайында оқимыз.
1893 жылы қазіргі Солтүстік Қазақстан облысы,
Булаев ауданы, «Молодежный» совхозында (қазір М.Жұмабаев атында)
дүниеге келген.
1905-1910 жылдары Қызылжардағы медреседе
оқиды.
1910-1911 жылдары Уфадағы «Ғалия» медресесінде
оқиды.
1938 жылы 19 наурызда халық жауы деген жала
жабылып нақақтан атылды.
А)
Дәптермен
жұмыс.
Күннің жадын, тақырыбын
дәптерге жазу
М. Жұмабаев Солтүстік
Қазақстан облысында дүниеге келген. Ақын жазушы,
педагог.
|
Жаңа сабаққа деген
қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен
кіріседі
Дәптерге күннің жадын,
тақырыбын, жаңылтпашты жазады.
|
Мағынаны тану
|
Ә) Әңгімеміз « Балапан
қанат қақты» деп аталады
1. 3-топқа мәтінді өз бетінше
оқыту.
2.Суретпен жұмыс.
1-
топ:
– Жылдың қай мезгілі бейнеленген
?
Балапан неге жылы жаққа кете
алмады?
2-топ:
-
Суреттегі балапанның қимылын, іс-әрекетін сипаттап
бер.
3-топ:
-
Әңгімедегі оқиғаны өз бетіңмен қалай жалғастыр
едіңдер?
Сонымен оқушылар, бұл сұрақтарға жауап беру
арқылы не түсіндіңдер?
|
Мәтінді оқыту.
Сұрақтарға жауап беру.
|
|
|
Сергіту сәті
|
Тауық дегенде - тауықша қыт -
қыттау
Қаз дегенде - балпаңдап қазша
жүру
Үйрек дегенде - үйрекшк
сүңгу
|
Ой сергітеді, шаршағандары
басылады.
|
Ой толғаныс
Проблемалық ситуация
Қорытынды
|
Топтық
жұмыс.
1-топ. Әңгімедегі оқиғаны өз
бетімізбен жалғастырып ,әрі сахналап ойнап көрейік. Балапан киімін
киген оқушы сахнада, автор мәтінді оқиды. Балапан өз ролін көрсетіп
жатыр
2-топ Қыстап Қалған балапанның
суретін салу.
3-топ Құстар туралы жалпы не білеміз?
/адамға дос зиянды құрттарды
жояды
ән салады егінге
пайдасы көп./
«Еркін жазу»
стратегиясы
Тіркесті толықтыру.
(дәптермен жұмыс)
------------------------
түсті
-----------------------қақты
----------------------тоңды
---------------------
өкпесінен өтті.
Берілген сөздерден сөйлем
құрастыруды ұсыну, қима қағаздар
таратып беремін.
1
топ. Ағаштарды, орман, гүлдерді,
шөптерді, ретсіз, ішіндегі, алуға, жұлуға, таптауға, шабуға,
жағуға, болмайды.
2 топ. Кеміргіштермен, жәндіктермен
құстар, ауыл , шаруашылығына , қоректеніп пайдасын
тигізеді.
3-топ Құстардың,азайып, кейбір, бара
,түрлері жатқандықтықтан оларды қорғауға
алынды
Ә) Жаңа тақырыпты бекіту.
-
Мәтін не туралы?
-
Суыққа шыдай алмаған балапан
туралы.
-
Балапан қандай еді?
-
Жас, қанаты әлі жетіліп үлгермеген
еді.
-
Балапан қай жерлерге пана іздеп
барды?
-
Орманға барып еді. Бірақ ағаштар оған мойын
бұрмады.
-
Балапанға деген сендердің сезімдерің
қандай?
-
Балапан неге жылы жаққа кете
алмады?
-
Жылы жаққа кете алмайтын қандай үй және дала
құстарын білесіңдер?
-
Үй
құстарынан тауық, қаз, үйрек, балапан т.б. Дала құстарынан торғай,
көгершін т.б.
-
Осындай құстарға көмек беру керек
пе? Кім көмектесу керек?
-
Иә,
біздер көмектесуіміз керек.Үй құстарын жылы қораларға, ал дала
құстарына өз қолымыздан ұялар жасап, сол жерлерге орналастыруымыз
керек. Кейбір құстардың түрлері
азайып бара жатқандықтықтан оларды қорғауға
алынды
-
Сонымен, балалар, біздің
балапан жалғыз емес екен,қыстап қалатын құстар бар,оларға
көмектесетін сендер бар екенсіңдер.
Әңгіме ұнады ма?
-
б) Мағжан ата ағашын
бұтақтармен толықтыр.
Видео слайд "Жетім балалар үйі" өмірмен және
балапанмен байланыстырып әңгімелеу
|
Үйге тапсырма
|
Балапан қанат қақты.
Оқисыздар, әңгімені әрі қарай жалғастырып келесіздер және
балапанның суретін саласыздар
|
Күнделіктеріне жазып алады
|
Бағалау
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау
Смайлик түстерімен бағалау.
Қызыл түс - 5
Жасыл түс – 4
Сары түс - 3
|
Оқушылар тапсырмалар бойынша жинаған смайликтерді
санайды.
|
Кері
байланыс
«Таңдау»
әдісі.
|
1. Маған сабақ қызықты болды деп
ойлаймын. 2. Мен сабақта көп нәрсені
үйрендім 3. Сабақтан үйренгенім аз
болды.
4. Сабақта басқаларды зейінсіз
тыңдадым. 5. Мен басқаларды мұқият
тыңдадым. 6. Мен пікірсайыстарға
сирек қатыстым. 7. Мен сабақтағы өз
жетістіктеріме ризамын.
|
|