Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: Мағжан Жұмабаев. 6 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҚАЗАҚ ТІЛІ МЕН ӘДЕБИЕТІ
АШЫҚ САБАҚ
Бөлім: |
Қуат көзін үнемдей білеміз бе? М.Жұмабаев «От» өлеңі (үзінді) |
Педагогтің аты-жөні: |
Жумабаева Ж.Т. |
Күні: |
17.11.2021 жыл |
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: 19 Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы: |
Мағжан Жұмабаев |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.1.5.1
Жыр пырағы – Мағжан туралы
деректер беру, өмірі мен поэзия жанрындағы еңбектерінен мағлұмат
беру. Тірек сөздер, жетекші
сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды
анықтау 6.5.1.4 – сөз таптарын жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Ақын шығармалары арқылы оқушылардың әдебиетке деген таным - біліктерін шыңдау, ой-өрісін арттыру, ауызша сөйлеу мәдениетін дамыту, сұраққа жауап беру, ойлау, шеберлігін дамыта алады; Көпшілік оқушылар үшін: тақырып бойынша диалогті бастайды, жалғастырады, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі; Көпшілік оқушылар үшін: сөз таптарын жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдана алады. |
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Мағжан Жұмабаевтың портреті, электрондық оқулық, интерактивті тақта, «Жұмабаевтар әулетінің шежіресі» кесте |
Оқыту әдістері: |
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, оқытуда АКТ-ны пайдалану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. |
Бағалау критерийлері |
Білім алушы:
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
- Сәлеметсіздер ме? - Қазір қай жыл мезгілі? - Күз айының қай айы? - Аптаның қай күні? - Жұма аптаның нешінші күні? - Сабаққа деген көңілдерін қандай? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабаққа бағытталады. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
сұрақ-жауап арқылы жүргізу
|
Топқа бөлу 1 топ – Ақындар 2 топ – Жазушылар |
Түрлі түсті жапырақтар арқылы топқа бөлінеді |
Түстерді ажыратып топқа бөлінуі |
Сұрақ-жауап Қима қағаздар
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 15 мин (1.тақырып, мақсаты 2. бейнетаспа 3.сөздікпен жұмыс 4. тарихи даталар)
|
Бейнетаспа арқылы сабақты ашу. Сабақтың тақырыбын ашу Сабақтың мақсатымен таныстыру Ендеше балалар толығырақ түсіну үшін бейнетаспаға назар аударамыз. Сөздікпен жұмыс |
Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Бейнетаспа Презентация Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин
Постер жасау
«Сөз таптары»
«Кім жылдам?» ойыны |
1 – тапсырма. «Мағжанның өмірі мен шығармашылығы» мәтіндерге постер құрастыру |
Жазылым Берілген сөздерден сөйлем құрайды. |
Дескриптор: -Сөйлем құрайды. -Түйіндейді. -Пікірін білдіреді. Жалпы- 3 балл |
жұмыс дәптері Интербелсенді тақта |
2 тапсырма Әр топтың өз мәтінінен Кім? Не? Қандай?сұрақтарына жауап беретін сөздерді жазып алу |
Сөз таптарын сұрақтар арқылы тауып қай сөз табы екенің анықтау |
Дескриптор: -сөз таптарын табу. -Түйіндейді. -Пікірін білдіреді. Жалпы- 5 балл |
Қағаз Интербелсенді тақта |
|
3 тапсырма орыс тілінде сөздер жазылады, кім тез аударады сол жеңеді |
Берілген сөздерді қазақша, ағылшын тіліне аударады |
Дескриптор: -сөдерді аударады Жалпы- 4 балл |
Интербелсенді тақта қағаз |
|
Бес жолды өлең құрастыру |
«Мағжан» сөзімен бес жолды өлең құрастыру. 1 – жолы: Зат есім 2 – жолы: Зат есім + сын есім 3 – жолы: Үш етістік 4 – жолы: сөйлем 5 – жолы: Түйін сөз |
|
Дескриптор: - бес жолды өлең құрастыру Жалпы- 5 балл |
Дәптермен жұмыс |
Сабақтың соңы «Мағжан ілімі кімге бұйырады?»
ойыны. |
Тест беріледі |
10 сұраққа жауап береді |
Дескриптор: Жалпы- 10 балл |
Қағаз |
Үйге тапсырма |
Мағжанның өлеңдерін жаттап келу |
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады |
|
|
Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
Білім гүлі Қызыл – сабақты жақсы түсіндім және ұнады Жасыл – сабақ ұнады және орташа түсіндім Сары – сабақ ұнамады және мүлдем түсінген жоқпын |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|