Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Мектеп:
Сабақтың
тақырыбы:
Масса және денелердің массасын
өлшеу Практикалық жұмыс
№5
|
Тығыздық
«Көктем»қазақ орта
мектебі
Мұғалімнің аты-жөні:
Э.Шаңғалиева
Күні:
07.11.2017
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқан оқушылар саны:
26
|
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.2.2.11 –
электронды, серіппелі, иінді
таразылардың көмегімен дененің массасын
өлшеу
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Барлық оқушылар орындай
алады: Денелердің өзара әрекеттесуі,
дененің массасын күнделікті өмірмен
байланыстыра алады. Белгіленуі мен формуласын жаза
алады.
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:
Дененің
массасының формуласын пайдаланып есептер
шығару жолдарын көрсете
алады.
Дене массасының бірлігінің ХБЖ
– ғы бірлігін айта алады және айналдыра
алады.
Кейбір оқушылар
орындай алады:
Денелердің массасын анықтап,
таразы көмегімен өлшей
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
-Денелердің өзара
әрекеттесуіне,массасына,инерттілікке анықтама бере
алады.
-Өзара әрекеттесуші екі
дененің жылдамдықтары туралы айта
алады.
-Екі дененің массаларын өзара
салыстыра алады.
-Масса бірлігін біледі және
ХБЖ-ге айналдыра алады.
-Дененің массасын анықтау
тәсілдерін атай алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Оқушылар орындай
алады:
Дененің өзара
әрекеттесуін,массасының анықтамасын жатқа
айту
Пәнге қатысты
сөздіктер мен терминдер:
Денелердің өзара әрекеттесуі,
масса, инерттілік ,жылдамдық, грамма, миллиграм, центнер,
тонна
Диалог құруға
арналған пайдалы
тіркестер:
-
Денелердің өзара
әрекеттесуі деген не және нәтижесі неге әкеледі?Мысалдар
келтіріңдер?
-
Өзара әрекеттесуші
екі дененің жылдамдықтары туралы не айтуға
болады?
-
Инерттілік дегеніміз
не?
-
Масса бірлігі
ретінде не қабылданған?
-
Дененің массасын
анықтау тәсілдерін атаңдар?
Талқылауға
арналған сұрақтар:
1 .Қозғалыстағы
қайық пен су өзара әрекеттескенде су қандай жылдамдық
алады?Жауаптарыңды
дәлелдеңдеңдер?
2. Екі дененің
массаларын өзара қалай салыстыруға
болады?
Не себепті ....
деп ойлайсыз?
-
Не себептен масса
дененің инерттілігінің
өлшемі?
-
Жүктері әртүрлі
арбашалардың қозғалысы не себептен
өзгереді?
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика, қазақ
тілі.
|
Алдыңғы
оқу
|
Әртүрлі механикалық
қозғалыстардың графиктері
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Әрбір елдің амандасуы арқылы
өткіземін.
Топтарға бөлу. «Фигуралар
бойынша бөлу»
Оқушылар әрбір елдің
амандасуын арқылы айналып жүреді,фигуралар бойынша топқа
бөлінеді.
Доп лақтыра отырып,оқушылардан
алдынғы білімдерін
тексеремін.
-
Механикалық қозғалыс
дегеніміз не?
-
Материялық нүкте
дегеніміз не?
-
Қозғалыс
траекториясы дегеніміз не?
-
Орын ауыстыру
дегеніміз не?
-
Бірқалыпты қозғалыс
дегеніміз не?
-
Бірқалыпты емес
қозғалыс дегеніз не?
-
Бірқалыпты қозғалыс
кезіндегі жылдамдық формуласы
қандай?
-
Қозғалыс теңдеуі
қандай?
-
Бірқалыпсыз
қозғалыстың орташа жылдамдығының формуласы
қандай?
Қ/Б Смайликтер арқылы
бағалаймын.
|
1-топ:
Жұлдыз
2-топ:
Шеңбер
3-топ:
Үшбұрышты
4топ:
Тікбұрышты
үшбұрыш
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Топтық жұмыс Білу мен
түсіну
Берілген мәтіндерді балалар
оқып алады.
1 топ Денелердің өзара
әрекеттесуі.
2 топ Дененің
массасы.
3-топ Денелердің өзара
әрекеттесуі кезіндегі жылдамдықтарының өзгерісі бойынша олардың
массаларын салыстыру
4-топ Дененің массасын
өлшеу
Құнды пікірлеріңіз үшін
рахмет !!!
Оқушыларды «Қол шапалақтау»
әдісі арқылы бағаладым.
|
https://bilimland.kz
Оқулық,
мәтіндер. қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану Практикалық жұмыс
№5
«Масса және денелердің массасын
өлшеу
|
АКТ
Таразы, әртүрлі
денелер
оқулық
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Талдау
Оқулықтағы тапсырмаларды
орындау Жатт-3,1
Дәптермен
жұмыс
Жинақтау «Попс»
формуласы
-
Бірінші сөйлем
«Менің ойымша...
-
Екінші сөйлем
«Себебі, мен оны былай
түсіндіремін...
-
Үшінші сөйлем «Оны
мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей
аламын...
-
Төртінші сөйлем «Осыған
байланысты мен мынадай қорытынды шешімге
келдім...
|
оқулық
|
Кері
байланыс
3
минут
|
“Бағдаршам" әдісі арқылы
кері байланыс
қызыл-ештеңе
түсінбедім
сары-жартылай
түсіндім
жасыл-түсіндім
|
кері байланысқа арналған
стикерлер
|