«Глазунов орта мектебі» ММ
Кайнарбаева Айнур Отызбаевна
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәшөүр Жүсіп Көпеев «Сарыарқа кімдікі» |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік,ақын өмір сүрген заман туралы мәлімет беру және «Сарыарқа кімдікі» шығармасының тақырыбы мен идеясын анықтау |
|
Оқыту мақсаты: |
Мәшөүр Жүсіп Көпеев туралы білу.Ақын өмір сүрген замандағы тарихи оқиғалармен байланыстыру. «Сарыарқа кімдікі» шығармасының тақырыбы мен идеясын анықтау,тарихи тұрғыдан дәлелдеу. |
|
Күтілетін нәтиже |
Мәшһүр Жүсіп Көпеев туралы мәлімет алады,оның өмір сүрген ортасы және тарихи оқиғалармен шығарманы байланыстырады, |
|
7 модульдің қолданылуы |
Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқытуды басқару және көшбасшылық,талантты және дарынды балаларды оқыту,оқушыларды жас ерекшеліктеріне қарай оқыту. |
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Айқын мақсат қоя отырып, Шатылған баулар «Ассоциативті қатар» «Балалар философиясы» «Блиц кездесу» |
|
Қолданылатын ресурстар |
Интерактивті тақта,портрет,стикерлар, |
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, музыка,география |
|
|
|
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың басы |
«Айқын мақсат қоя отырып» Бағалау критерийлерін айту |
Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады |
Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың мақсатын айтады. |
|
|
«Шатылған баулар» «Ассоциативті қатар» |
1-жұп Мұғалім даналық ойдың орындарын ауыстырып береді. Тақырыпқа қатысты сөздер беріледі 2-жұпқа |
Оқушылар орындарына қойып тақтаға іледі. Сарыарқа,отарлау саясаты, екінші дүниежүзілік соғыс,Баянауыл,, ақын,халық ауыз әдебиетін жинаушы, Талдықорған, Қарқаралы,Көкшетау, адам, Мұса Шорманов, Өмірбаян, Павлодар, |
|
Сабақтың ортасы |
Бейнежазба ұсыну. Мәшөүр Жүсіп Көпеев туралы «Билимленд» ресурсы «Сарыарқаның кімідікі» екендігі |
Ақын туралы тыңдайды. Шығармасынан үзінді тыңдайды. |
|
|
|
D E A L |
|
Осы стратегия бойынша екі оқушы ақын туралы және шығармасы туралы баяндайды, бір оқушы шығарманы түсіндіреді, бір оқушы талдау жасайды,бір оқушы бүгінгі күнмен «рухани жаңғырумен байланыстырады.» |
|
|
«Блиц кездесу» |
|
Оқушылар әр рөлде болады. Тарихшы Географ Әдебиетші Ақыннның өзіне сұрақтар Әдебиетшіге сұрақтар: 1.Ақын негізінен осы еңбегін жазуда нені көздегені қатты байқалады? 2.Осы «Сарыарқа кімідікі» шығармасында қандай географиялық атауларға тоқталады,аталау себебін қалай түсіндіреді? 3. Осы еңбегінде Баянның қарқарсы түсіп қалған жер дейді Қарқаралыны осы сөздің мағынасын ашып айтсаңыз. Тарихшыға сұрақ: 1.Ақын өмір сүрген кезеңдегі тарихи оқиғаларға тоқталып өтсеңіз. 2.Отарлау саясатының мақсаты қандай болды? Геогроф маманына сұрақ: Сарыарқа жері туралы айта кетсеңіз. 2. Саыарқа жерінің қазба байлықтары туралы айтып өтуіңізді сұраймын. Ақынға сұрақ: Мұса Шорманов сіздің әкеңізге балаңыздың басына үкі тақтырып қой деу себебін айтсаңыз. Өлең жазудан басқа тағы қандай шығармашылық жұмыстармен айналыстыңыз? Бала кезіңізде ауырлық пен жоқтықты қалай жеңдіңіз |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың аяғы |
Бес сөйлем,бес сөз,бір сөз |
|
|
|
|
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері не оралу. |
|
|
?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Мәшһүр Жүсіп Көпеев "Сарыарқа кімдік" 10-сынып
Ашық сабақ Мәшһүр Жүсіп Көпеев "Сарыарқа кімдік" 10-сынып
«Глазунов орта мектебі» ММ
Кайнарбаева Айнур Отызбаевна
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәшөүр Жүсіп Көпеев «Сарыарқа кімдікі» |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік,ақын өмір сүрген заман туралы мәлімет беру және «Сарыарқа кімдікі» шығармасының тақырыбы мен идеясын анықтау |
|
Оқыту мақсаты: |
Мәшөүр Жүсіп Көпеев туралы білу.Ақын өмір сүрген замандағы тарихи оқиғалармен байланыстыру. «Сарыарқа кімдікі» шығармасының тақырыбы мен идеясын анықтау,тарихи тұрғыдан дәлелдеу. |
|
Күтілетін нәтиже |
Мәшһүр Жүсіп Көпеев туралы мәлімет алады,оның өмір сүрген ортасы және тарихи оқиғалармен шығарманы байланыстырады, |
|
7 модульдің қолданылуы |
Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқытуды басқару және көшбасшылық,талантты және дарынды балаларды оқыту,оқушыларды жас ерекшеліктеріне қарай оқыту. |
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Айқын мақсат қоя отырып, Шатылған баулар «Ассоциативті қатар» «Балалар философиясы» «Блиц кездесу» |
|
Қолданылатын ресурстар |
Интерактивті тақта,портрет,стикерлар, |
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, музыка,география |
|
|
|
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың басы |
«Айқын мақсат қоя отырып» Бағалау критерийлерін айту |
Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады |
Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың мақсатын айтады. |
|
|
«Шатылған баулар» «Ассоциативті қатар» |
1-жұп Мұғалім даналық ойдың орындарын ауыстырып береді. Тақырыпқа қатысты сөздер беріледі 2-жұпқа |
Оқушылар орындарына қойып тақтаға іледі. Сарыарқа,отарлау саясаты, екінші дүниежүзілік соғыс,Баянауыл,, ақын,халық ауыз әдебиетін жинаушы, Талдықорған, Қарқаралы,Көкшетау, адам, Мұса Шорманов, Өмірбаян, Павлодар, |
|
Сабақтың ортасы |
Бейнежазба ұсыну. Мәшөүр Жүсіп Көпеев туралы «Билимленд» ресурсы «Сарыарқаның кімідікі» екендігі |
Ақын туралы тыңдайды. Шығармасынан үзінді тыңдайды. |
|
|
|
D E A L |
|
Осы стратегия бойынша екі оқушы ақын туралы және шығармасы туралы баяндайды, бір оқушы шығарманы түсіндіреді, бір оқушы талдау жасайды,бір оқушы бүгінгі күнмен «рухани жаңғырумен байланыстырады.» |
|
|
«Блиц кездесу» |
|
Оқушылар әр рөлде болады. Тарихшы Географ Әдебиетші Ақыннның өзіне сұрақтар Әдебиетшіге сұрақтар: 1.Ақын негізінен осы еңбегін жазуда нені көздегені қатты байқалады? 2.Осы «Сарыарқа кімідікі» шығармасында қандай географиялық атауларға тоқталады,аталау себебін қалай түсіндіреді? 3. Осы еңбегінде Баянның қарқарсы түсіп қалған жер дейді Қарқаралыны осы сөздің мағынасын ашып айтсаңыз. Тарихшыға сұрақ: 1.Ақын өмір сүрген кезеңдегі тарихи оқиғаларға тоқталып өтсеңіз. 2.Отарлау саясатының мақсаты қандай болды? Геогроф маманына сұрақ: Сарыарқа жері туралы айта кетсеңіз. 2. Саыарқа жерінің қазба байлықтары туралы айтып өтуіңізді сұраймын. Ақынға сұрақ: Мұса Шорманов сіздің әкеңізге балаңыздың басына үкі тақтырып қой деу себебін айтсаңыз. Өлең жазудан басқа тағы қандай шығармашылық жұмыстармен айналыстыңыз? Бала кезіңізде ауырлық пен жоқтықты қалай жеңдіңіз |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың аяғы |
Бес сөйлем,бес сөз,бір сөз |
|
|
|
|
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері не оралу. |
|
|
?
шағым қалдыра аласыз













