|
Бөлім: |
Есептеудің тиімді әдістері |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Бектемисова А.Т |
|
|
Күні: |
12.04.2022 ж |
|
|
Сынып: 2 ә |
Қатысушылар саны:23 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткенді бекіту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану. Жақшалы және жақшасыз өрнектердің мәнін табу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдана алады. Көптеген оқушылар: жақшалы және жақшасыз өрнектердің мәнін есептей алады. Кейбір оқушылар: берілгенге кері есептер құрап шығара алады.
|
|
|
Бағалау критерийлері |
- қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады; -жақшалы және жақшасыз өрнектердің мәнін есептейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. “Көңілді амандасу”
Суретке арқылы топқа бөлу. -Балықтар -Жануарлар -Құстар -Өсімдіктер “Орындап көр” әдісі “Шығар, сәйкестендір” үй жұмысын тексеру. 3*9=27 4*4=16 6*2=12 9*4=36 6*6=36 6*9=54 4*7=28 3*8=24 2*9=18 3*3=9 5*8=40 3*5=15 2*7=14 6*7=42 9*5=45 7*7=49 5*4=20 7*3=21 3*10=30 7*5=35 4*8=32 2*4=8 Дескриптор:
|
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. Жұлдызша тарату. |
Тақырыптық суреттер |
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Бейнежазбаны көру. “Қазақстан қорықтары” https://yandex.kz/video/preview/7524668427774701533
(Т) №1 “Оқы, түсін, ақылдас, шығар!” а)Қорықшы тікұшақпен қорықты айналып ұшып жүргенде 3 құлынды және одан 3 есе артық төлдерді көрді. Құлындарға қарағанда төлдердің нешеуі артық? Құлан-3 Төл-? 3 есе артық Ш: 3*3=9 Ж: Төл 9 ә) Көлде 18 аққу жүзіп жүр, ал қарақу 3 есе кем. Көлде барлығы неше аққу және қарақу жүзіп жүр? Аққу-18 Қарақу-? 3 есе кем Ш: 18:3=6 Ж: қарақу 6 б) Орман шетінде 12 марал және олардан 2 есе кем төлдері шықты. Орман шетінде неше марал шықты? Марал-12 Төл-? 2 есе кем Ш: 12:2=6 Ж: төл 6 в) Көлдің жағасында 36 көкқұтан және олардан 9 есе кем аққұтан тұр. Көлдің жағасында барлығы неше құс тұр? Көкқұтан-36 Аққұтан-? 9 есе кем Ш: 36:9=4 Ж: аққұтан 4 Дескриптор:
№2 “ Төрт әдіс, бір нәтиже!” 1 топ “ Шынжыр әдісі” 2 топ “Таза тақта әдісі” 3 топ “Жұптас, шығар, тексер” 4 топ “Көшбасшы және тыңдаушы” Амалдардың орындалу ретін анықтап, мысалдардың мәнін тап. 27:3+(19+6)=34 (8+27):5-7=0 (82-74):2*7=28 (27-19)*4+18:3=38 (91-83)*3:4=6 6*4+25=49 60-(13+22):5=53 19+(63-27):4=28 (27+13):8+8*5=45 Дескриптор: - Амалдардың орындалу ретін анықтайды. - Жақшалы өрнектердің мәнін табады. - Жақша сыртындағы өрнектердің мәнін есептейді. -Өрнектің мәнін табады. (Ж)№3 Мәнін тапта салыстыр. 5*3< 9*3 3*8=8*3 15:3<15+3 18:3>18:6 12:2>12:6 24:3<24-3 Дескриптор: - Өрнектердің мәнін табады - Өрнектердің мәндерін өзара салыстырады.
№5 «Кім жылдым?» 85+(4*3)=97 (32:8)*(9-2)=28 Дескриптор: -Жақшалы өрнектер құрастырады. - Өрнектің мәнін табады.
|
Бейнежазбаны көреді. - Есептердің шартын, шешуін, жауаптарын табады. - Амалдардың орындалу ретін анықтап, мысалдардың мәнін табады.
Дәптермен жұмыс. Өрнекті салыстырады. Жақшалы өрнектер құрастырады.
|
ҚБ: Гүл отырғызу әдісі ҚБ: 1-10 балдық жүйе. Жұлдызша тарату. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. Жұлдызша тарату. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. Жұлдызша тарату. |
Оқулық, дәптер Постер қағазы Оқулық, дәптер Ақпараттық карточка |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Жұлдызшаларды көп жинаған оқушыларды нәтижелеріне қарай марапаттау.
5,4 «Табиғат жанашыры» Рефлексия: «Мен кіммін?» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: №4 17 бет |
Рефлексия жасайды. |
Оқущыларды марапаттау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Математика
Ашық сабақ Математика
|
Бөлім: |
Есептеудің тиімді әдістері |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Бектемисова А.Т |
|
|
Күні: |
12.04.2022 ж |
|
|
Сынып: 2 ә |
Қатысушылар саны:23 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткенді бекіту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану. Жақшалы және жақшасыз өрнектердің мәнін табу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдана алады. Көптеген оқушылар: жақшалы және жақшасыз өрнектердің мәнін есептей алады. Кейбір оқушылар: берілгенге кері есептер құрап шығара алады.
|
|
|
Бағалау критерийлері |
- қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады; -жақшалы және жақшасыз өрнектердің мәнін есептейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. “Көңілді амандасу”
Суретке арқылы топқа бөлу. -Балықтар -Жануарлар -Құстар -Өсімдіктер “Орындап көр” әдісі “Шығар, сәйкестендір” үй жұмысын тексеру. 3*9=27 4*4=16 6*2=12 9*4=36 6*6=36 6*9=54 4*7=28 3*8=24 2*9=18 3*3=9 5*8=40 3*5=15 2*7=14 6*7=42 9*5=45 7*7=49 5*4=20 7*3=21 3*10=30 7*5=35 4*8=32 2*4=8 Дескриптор:
|
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
ҚБ: 1-10 балдық жүйе. Жұлдызша тарату. |
Тақырыптық суреттер |
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Бейнежазбаны көру. “Қазақстан қорықтары” https://yandex.kz/video/preview/7524668427774701533
(Т) №1 “Оқы, түсін, ақылдас, шығар!” а)Қорықшы тікұшақпен қорықты айналып ұшып жүргенде 3 құлынды және одан 3 есе артық төлдерді көрді. Құлындарға қарағанда төлдердің нешеуі артық? Құлан-3 Төл-? 3 есе артық Ш: 3*3=9 Ж: Төл 9 ә) Көлде 18 аққу жүзіп жүр, ал қарақу 3 есе кем. Көлде барлығы неше аққу және қарақу жүзіп жүр? Аққу-18 Қарақу-? 3 есе кем Ш: 18:3=6 Ж: қарақу 6 б) Орман шетінде 12 марал және олардан 2 есе кем төлдері шықты. Орман шетінде неше марал шықты? Марал-12 Төл-? 2 есе кем Ш: 12:2=6 Ж: төл 6 в) Көлдің жағасында 36 көкқұтан және олардан 9 есе кем аққұтан тұр. Көлдің жағасында барлығы неше құс тұр? Көкқұтан-36 Аққұтан-? 9 есе кем Ш: 36:9=4 Ж: аққұтан 4 Дескриптор:
№2 “ Төрт әдіс, бір нәтиже!” 1 топ “ Шынжыр әдісі” 2 топ “Таза тақта әдісі” 3 топ “Жұптас, шығар, тексер” 4 топ “Көшбасшы және тыңдаушы” Амалдардың орындалу ретін анықтап, мысалдардың мәнін тап. 27:3+(19+6)=34 (8+27):5-7=0 (82-74):2*7=28 (27-19)*4+18:3=38 (91-83)*3:4=6 6*4+25=49 60-(13+22):5=53 19+(63-27):4=28 (27+13):8+8*5=45 Дескриптор: - Амалдардың орындалу ретін анықтайды. - Жақшалы өрнектердің мәнін табады. - Жақша сыртындағы өрнектердің мәнін есептейді. -Өрнектің мәнін табады. (Ж)№3 Мәнін тапта салыстыр. 5*3< 9*3 3*8=8*3 15:3<15+3 18:3>18:6 12:2>12:6 24:3<24-3 Дескриптор: - Өрнектердің мәнін табады - Өрнектердің мәндерін өзара салыстырады.
№5 «Кім жылдым?» 85+(4*3)=97 (32:8)*(9-2)=28 Дескриптор: -Жақшалы өрнектер құрастырады. - Өрнектің мәнін табады.
|
Бейнежазбаны көреді. - Есептердің шартын, шешуін, жауаптарын табады. - Амалдардың орындалу ретін анықтап, мысалдардың мәнін табады.
Дәптермен жұмыс. Өрнекті салыстырады. Жақшалы өрнектер құрастырады.
|
ҚБ: Гүл отырғызу әдісі ҚБ: 1-10 балдық жүйе. Жұлдызша тарату. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. Жұлдызша тарату. ҚБ: 1-10 балдық жүйе. Жұлдызша тарату. |
Оқулық, дәптер Постер қағазы Оқулық, дәптер Ақпараттық карточка |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Жұлдызшаларды көп жинаған оқушыларды нәтижелеріне қарай марапаттау.
5,4 «Табиғат жанашыры» Рефлексия: «Мен кіммін?» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: №4 17 бет |
Рефлексия жасайды. |
Оқущыларды марапаттау |
|
шағым қалдыра аласыз














