Материалдар / Ашық сабақ. Математика 3-сынып "Қағаз ақша" "су тіршілік көзі" бөлім
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ. Математика 3-сынып "Қағаз ақша" "су тіршілік көзі" бөлім

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар қағаз ақшаны ұсақтау жолдарын және судың қайнар көзі өзендер туралы ақпарат алады. 1000тг, 2000тг, 5000тг қағаз ақшаларды әртүрлі тапсырмаларды топтық жұмыс, жеке жұмыс орындау барысында үйренеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Мамыр 2022
393
6 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Есепті шығару жолдары

Мұғалімнің аты-жөні

Тиленшиева С

Күні:

13.04.22

Сынып: 3 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қағаз ақша

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.3.6. 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг ақшаларды ажырату және түрліше төлем жасау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг ақшаларды ажырату және түрліше төлем жасау тәсілдерін қарастыра алады.

Көптеген оқушылар: есептесу тәсілдерін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: көрсетілген сомаларды ұсақтаудың бірнеше тәсілін көрсете алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


5 мин

Психологиялық дайындық.

Ақ көңіл,адал ниетпен,

Мөп-мөлдір,таза жүрекпен.

Қайырлы күн, досым!-деп,

Күніміз сәтті болсын деп,

Сабағымызды бастаймыз!


Жаңа тақырыпты ашу «Керме жіп» әдісімен өтеді:

-Берілген тапсырмаларды орындап, парақшаларды аударып бүгінгі сабақ тақырыбын шығарыңдар.

30*4 70*5 140*2

401*2 360:4 810:9

205*3 104*5 300:30

-Керме жіпте қандай сөз шықты? (Қағаз ақша)

-Балалар, сендер үстеріңдегі киімді, қағаз-қаламдарыңды қайдан алдыңдар?

-Оны тегін берді ме? Қалай алды?

-Ақшаны қайдан алды деп ойлайсыңдар?

-Дұрыс, ақша еңбекпен келеді. Сондықтан ақшаның қадірін біліп, үнемдеп жұмсау керек.

-Бәрекелді! Бүгінгі сабағымыздың да тақырыбы «Қағаз ақша».

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.





Тапсырмалар

ды орындайды.

-Тақырыпты ашады.











«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!


«Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.

Керме жіп, қысқыш, тапсырма мен әріптер жазылған парақша

лар





Жаңа білім

10 мин





















2 мин



13 мин























































Бекіту

10 мин




1. Таныстырылым. «Ұлттық валюта»



- Тақтадан неің суретін көріп тұрмыз?

-Қағаз ақшалардың қайсылары саған таныс?

-Таныс емес ақша бар ма?

-Осы ақшаларымызды ретімен атайықшы?

Жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын хабарлау

Бүгінгі сабақта біз ақшаларды танып, біліп, ұсақтап, берілген соманың құрамын білетін боламыз.

Өрнектер мен суреттер бойынша есептер құрастырып, өрнектерді есептеу арқылы Қазақстандағы өзендердің ұзындығын анықтайтын боламыз.



2 тапсырма. Ұжымдық жұмысPicture 2

Дескриптор:

  1. 2000 теңгелік қағаз ақшаны ұсақтайды.

  2. 5000 теңгелік қағаз ақшаны ұсақтайды.

  3. Тағы қалай ұсақтауға болатынын көрсетеді.


3. .«Топтастыру» әдісі.

Көрсетілген соманы әртүрлі тәсілмен қалай жинауға болады? Тапсырманы қима қағаздардың көмегімен орында:

1-топ. 9000тг=5000+2000+1000+1000

2-топ. 6000тг=5000+1000

3-топ. 3000тг=2000+1000

4-топ. 1000тг=500+500

Дескриптор:

  1. 9000 теңгені әр түрлі тәсілмен жинайды.

  2. 6000 теңгені әр түрлі тәсілмен жинайды.

  3. 6000 теңгені әр түрлі тәсілмен жинайды.

  4. 1000 теңгені әр түрлі тәсілмен жинайды.

ҚБ. « Қор жинау» әдісі бойынша 1000 теңгелік қағаз ақшалармен бағалау


2- тапсырма. Топтық жұмыс «Елші» әдісі

Есептің сұрағына жауап беру үшін сендерге мәліметтердің қайсысы қажет болғанын анықтап, оны шығарыңдар.

А) Есіл өзенінде теплоходпен серуендеуге 9 турист келді. Олар ересек адамдарға арналған 1000тг 3 билет және балаларға арналған 500тг 6 билет сатып алды. Олар билетке барлығы неше теңге төледі?

Ш: 1000*3+500*6=6000тг

Ж: билетке барлығы 6000 тг төледі.

Дескрипторлар:

1.Есеп мазмұнын түсінеді.

2.Маңызды мәліметтерді таба біледі.

3.Есептің жауабын дұрыс табады.

ҚБ. « Қор жинау» әдісі бойынша 2000 теңгелік қағаз ақшалармен бағалау.



5. Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, топтас».


1-топ. 210*2+150*2

Айдар балықшыларға арналған дүкеннен 210 теңгеден 2 сүзгіш және 150 теңгеден 2 ілмек сатып алды. Ол барлығына қанша теңге төледі?

2-топ. 490+330+150

Елдос 490 теңгелік қармақ, 330 теңгелік шелек, 150 теңгелік ілмек үшін қанша теңге төлеуі қажет?

3-топ. 1000-490*2

Айбар мен Жандос балық аулауға бара жатып дүкеннен 2 қармақ сатып алды. Олардың 1000 теңгесі бар, бір қармақ 490 теңге тұратын болса, сатушы қанша теңге қайтаруы тиіс?

4-топ. 1000-(330+400)

Досжан 1000 теңгесі бар. Ол дүкеннен 330 теңгелік шелек пен 400 теңгелік жіп алды. Досжанда қанша теңге қалды?


Дескрипторлар:

1.Өрнектегі сандарға сәйкес заттардың бағаларын суреттен табады.

2.Өрнектер мен суреттер арқылы есептер құрастырады.

ҚБ. « Қор жинау» әдісі бойынша 5000 теңгелік қағаз ақшалармен бағалау.


Сергіту сәтінде. «Дүкенші» ойыны.

ұлдар және қыздарда 5000 тг-ден бар. Осы сомаға төмендегі заттардың қайсысыларын сатып ала аласыңдар


Сен Қазақстан аумағында ірі-ұсақты 85 мың өзен бар екенін білесіңдер ме?


7. Жұптық жұмыс


Дескрипторлар:

  1. Амалдардың орындалу ретін анықтайды.

  2. Өрнектің мәнін табады.

  3. Шыққан нәтижені кему ретімен жазады.

ҚБ. « Қор жинау» әдісі бойынша 5000 теңгелік қағаз ақшалармен бағалау.

Тапсырмалар орындайды.

















.



Тапсырмаларды орындайды.








Бағдаршам

мен бағалау












Басбармақ

пен бағалау





Топта орындайды.









Отшашумен бағалау



















Топта талқылап. Есеп құрастырады.


























Ұлдар өздеріне 5000 тг-ге заттар жинақтайды;

Қыздар 5000тг-ге өздеріне заттар жинақтайды.
























Дескриптор:

- Таныс, таныс емес ақшаларды атайды-1 бал






























2000 тг, 5000 тг ақшаны ұсақтаудың басқа тәсілдерін көрсетеді -1балл.







Көрсетілген сомаларды ұсақтаудың тәсілдерін қима қағазбен көрсетеді -1балл.












Дескриптор:

Есептерден қажет мәліметті анықтайды, шартын жазып, шешуін жауабын дұрыс табады-2балл,


Топты отшашумен бағалау









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!