Материалдар / Ашық сабақ Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері 9 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері 9 сыныптар үшін физика пәнінен. Оқу мақсаты: 9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру; 9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Мамыр 2022
893
7 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

51 орта мектеп

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

« Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері»


Бөлімі:

Тербелістер және толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Усербаева Б А

Күні:

22.02.2022ж

Сыныбы: 9Ә

Қатысушылар саны: 25 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру;

9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу

Сабақтың мақсаты:

-Маятник түрлерін ажыратып, формулаларын біледі.

-Формулаларды түрлендіріп,есептерді шығара алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут



Үй тапсырмасы

3 минут













3 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Формулаларды қайталау, жаңа сабаққа бағыттау.

Тербеліс периоды

Жиілік формуласы

Циклдік жиілік

Математикалық маятник тербелісінің периоды

Бейнекөрсетілім: «Математикалық маятниктер»

Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап береді.



Үй тапсырмасына берілген формулаларды көрсетеді.

Бүгінгі тақырыппен танысады.





Оқушылар бейнебаянға назар аударады.

Дескриптор;

-Үй тапсырмасына берілген формулаларды дұрыс айтады.

Жалпы балл-2

Оқулық,жұмыс дәптері,слайд.

1 слайд.

2 слайд.

3 слайд.

4 слайд.
















Сабақтың ортасы

5 мин



.





























3 минут





5 минут





7 минут

















10 минут

Математикалық маятник деп созылмайтын салмақсыз жіңішке ұзын жіпке  ілінген кішкентай ауыр шарды айтады.

1Тербеліс периоды маятник ұзындығына тәуелді болады.

2 Маятниктің тербеліс периодының еркін түсу үдеуіне тәуелді болады

Серіппелі маятниктің тербеліс периоды тек жүк массасы мен серіппенің қатаңдығына тәуелді болады T=2π√m/k

Маятниктердің тербелісінің графигі синусоида немесе косинусоида түрінде болады.


Оқулықтан 157-беттегі 26 жаттығудың 1 есебін шығарып көрсету.

Берілгені; Қатаңдығы 160Н/м серіппеге ілінген массасы 400г жүктің тербеліс жиілігін анықтаңдар.

Жеке жұмыс:

1. Қатаңдығы 93,2 Н/м серіппеге ілінген массасы 1,97кг жүктің тербеліс тербеліс периоды мен жиілігі неге тең?

Жұптық жұмыс:

1. Ұзындығы 2м маятник 1 сағатта 1268 рет тербеледі. Ауырлық күшінің үдеуін табыңдар.

2. Қатаңдығы 0,5к Н/м серіппеде тербеліп тұрған жүктің амплитудасы 6 см, ең үлкен жылдамдығы3 м/с болса, оның массасы неге тең?





Топтық жұмыс:

Математикалық және серіппе маятнигін құрастыру, осы маятниктің көмегімен есеп шығару.


Оқушылар бүгінгі күнді дәптерлеріне белгілеп, жаңа тақырыпты жазады.



Оқушылар көрсетілген формулаларды дәптерлеріне жазып алады.



















Оқушылар тақтада көрсетілген есептідәптерлеріне жазады.



Оқушылар берілген есептерді шығарады.

Оқушылар жұмыс дәптеріне жұптық жұмыс есептерін шығарады.

Оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді.



Оқушылар өздеріне таратылған құралдар арқылы маятник жасап және де сол маятниктің көмегімен есеп құрастырып шығарады.







































Дескриптор;

-Есептің берілгенін және шығару жолын дұрыс жазады

Жалпы балл- 2

Дескриптор:

-Есептің берілген шартын дұрыс жазады

-Есептің шығару жолын дұрыс жазады

Жалпы балл- 2

Дескриптор;

-Оқушылар өз қолымен белгілі бір уақыт ішінде маятник құрастырады

-Есептің шартын дұрыс орындайды

Жалпы балл-3

Оқулық, жұмыс дәптері, слайд, көрнекіліктер.





5 слайд





6 слайд





7 слайд





8 слайд



















Оқулық,

Жұмыс дәптері,

Үлестірмелі тапсырмалар







Көрнекілік құралдар, жіп, маятниксызғыш,схема, қайшы, парақ


Сабақтың соңы.



4 мин







Рефлексия

















Бағалау

3 минут



Үй тапсырмасы

Тест тапсырмалары:

1.Дененің тепе- теңдік күйінен ең үлкен ығысу шамасы?

а) амплитуда   б) жиілік    в) пероид

2.Дене қозғалысы жуықтап қайталанатын ең аз уақыт аралығын......

а) амплитуда   б) жиілік    в) пероид

3.Бірлік уақытта тербелістердің саны 

а) амплитуда   б) жиілік   в) пероид

4.Тербелістердің периоды ХБЖ өлшем бірлігі?

а) с      б) Гц        в) м

5.Тербеліс жиілігінің өлшем бірлігі

а) с      б) Гц        в) м

6. Дене қозғалысының сипаты қандай физикалық шамаға тәуелді?

а) үдеуге     б) жылдамдыққа      в) күшке

7. Тербелмелі қозғалыстардың негізгі ерекшелігі а) периодты   б) периодсыз с) үдеуге тәуелді

Жауаптары: 1 а 2. с 3.б 4.а 5.б 6. с 7.а





26-жаттығу, есеп 1

157-бет.

Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау

Оқушылар берілген тест тапсырмаларын орындайды.

Дескриптор

-Тест тапсырмаларын дұрыс орындайды



-ХБЖ өлшем бірліктерін біледі



Жалпы балл- 2















Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер



























Оқулық,

Бағалау парақшалары




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!