|
Пәні: |
қазақ тілі |
|||||
|
Тақырыбы: |
Мәтін деген не? |
|||||
|
Сыныбы: |
3 «Ә» |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Мақсаты: |
1.Мәтін туралы түсінік беру, алған білімдерін жинақтау, кеңейту, мәтін түрлерін ажырату. 2.Шығармашылық қабілеттерін, сөздік қорын, ой –өрісін дамыту. Көркем шығарманы оқу барысында мәтін түрлері мен бөліктерін білу, өз ойын жеткізу барысында мәтін түрлерін қолдану. 3. Көркем жазуға, сауаттылыққа, білімділікке, өз бетімен жұмыс жасауға тәрбиелеу. |
|||||
|
Міндеттері: |
|
|||||
|
Күтілетін нәтиже: |
Өздігінен тапсырманы орындайды, шығармашылық қабілеттері артады. Бірлесе ой тұжырымдайды, деңгейлік сұрақтар қоя біледі, өз ойларын өзгелермен бөлісе алады. |
|||||
|
Қолданылатын модульдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, АКТ |
|||||
|
Ресурстар: |
АКТ, |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Балаларды топқа бөліп отырғызу Оқушыларға ( ) сөздері жазылған стикерлер таратылады. Әр топ жетекшілері тағайындалады. |
Оқушылар топқа білінеді. Әр топ топтың аты мен ұранын таныстырады. |
||||
|
Психологиялық ахуал |
Балалар келген қонақтармен бұрылып, амандасады. Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық!
|
Оқушылар өз көңіл-күйлерін салып көрсетеді. |
||||
|
Білу. Негізгі тұжырымдарды бере отырып, өткен материалдарды есте сақталғаның растау. |
«Кубизм» әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау. Сұрақтарға әр топ мүшелері жауап беріп отырады.
|
Әр топ мүшелері сұрақтарға жауап бреді. |
||||
|
Түсіну Салыстыру, сипаттау арқылы фактілерді түсінгендігін көрсету. |
1-тапсырма: ребус шешу
2-тапсырма Әр топқа жеке тапсырма беріледі. 1-топқа: Тапқыр болсаң, тауып көр: Тұмсығы - қашау, Кәсібі - ұя жасау. Ағашты қорғап, Зиянкестерді асау. Шешуін тауып, мәтін құру. 2-тоқа: Тапқыр болсаң, тауып көр: Тәтті көрсе бас салар, Айнымайда баладан. Үп-үлкен боп жасқанар, Кіп-кішкентай арадан. Шешуін тауып мәтін құру. 3-тапсырма:
4-тапсырма Мәтін бөліктері:
|
1-топ оқушылары жауап бере отырып, оның шешуіндегі сөзге 4-5 сөйлемнен әңгіме құрайды. 2-топ оқушылары сұрақтың шешуіндегі сөзге сипаттама береді. Оқушылар ребусты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды және берілген тапсырмаларға сүйене отырып ереже атады. Өздері құрған мәтіннің түрлері мен бөліктерін анықтап, түсіндіреді. |
||||
|
Қолдану Жаңа білімді әр нұсқада пайдаланады. |
1-ші, 2-ші бағандағы сөйлемдерді салыстырып оқып, қайсы мәтін екенін анықтау.
1-топ 135-жаттығу 1-ші, 2-ші бағандағы сөйлемдерді салыстырып оқып, қайсы мәтін екенін анықтау.
2-топ 139-жаттығу
|
Әр топ оқушылары бағандағы сөздерді оқи отырып мәтінді ажырата білулері қажет. Берілген тапсырмаға қарап мәтін ережесін айту.
|
||||
|
Талдау Қорытынды жасау үшін ақпараттарды тексеру, дәлелдерді анықтау. |
1-топ 136-жатттығу Геометриялық фигуралардың артына сөйлемдер жазылады. Ол геометриялық фигурадан үйдің суретін құрастыру арқылы мәтін құрады. 1.Бөлменің ауасы таза.2. Оның терезелері үлкен. 3.Мынау - менің бөлмем. 4.Оң жақта менің төсегім тұр. 5.Сол жақта үстел, орындық қойылған.
2-топ 137-жаттығу Мәтінді мәнерлеп оқып, оған ат қою. Сұрақтарға жазбаша жауап беру.
|
1-топ оқушылары геометриялық фигуралардың артындағы сөздерді ретімен орналастырып, үйдің суретін құрап шығарулары қажет.
2-топ оқушылары мәтінді оқып, берілген сұрақтарға жазбаша түрде жауап береді. Мәтіннің бөліктерін анықтайды. |
||||
|
Жинақтау Жаңа үлгіде басқа элементтермен қиыстыру, балама шешім қабылдау. |
Постермен жұмыс. Әр топқа тақырыпқа сай мазмұнды суреттер үлестіріледі. Суреттерді орналастыру арқылы әр топ мәтін құрып шығуы қажет. 1-Топ «мектеп» тақырыбына суреттер беріледі.
2-Топ «отбасы» тақырыбында суреттер беріледі.
|
1-топ оқушылары мектеп тақырыбында берілген суреттерді мағыналары жағынан байланыстыра отырып, мәтін құрастыруы қажет.
2-топ оқушылары отбасы тақырыбындағы суреттерді ретімен байланыстыра орналастыру арқылы мәтін құрады. |
||||
|
Бағалау Пікірмен таныстыру, дәлелдеу, критерий бойынша идеяларды негіздеу, жұмыс сапасын бағалау. |
Көше тәртібі тақырыбында мына тірек-сөздерді пайдалана отырып, мәтін құра. Тірек сөздер: көше қиылысы, көлік, бағдаршам, оң жақ, сол жақ, жаяу жүретін жол.
|
Топ мүшелері берілген тірек сөздерді өмірмен байланыстыра пайдалана отырып, мәтін құрайды. Әр топ өз пікірінің дұрыстығын дәлелдейді. |
||||
|
Ой толғаныс |
|
|
||||
|
Қорытынды
|
Жеке оқушымен жұмыс (тест тапсырмасы) 1.Мәтін дегеніміз не? А) Екі не,одан да көп өзара байланысқан сөйлемдер тобы. Ә) Ұзақ бір сөйлем. Б) Бір сөйлемге жинақталған сөз тізбегі. 2. Мәтін неше топқа бөлінеді? А) 4 Ә) 6 Б) 3 3. Берілген үзінді қай мәтіннің түрі? Біздің оқитын сыныбымыз кең, жарық. Төбесі биік, қабырғалары аппақ. А/ әңгімелеу Ә/ сипаттау Б/ пайымдау 4. Мәтін бөліктерін тап: А/ басы, негізгі бөлімі, соңы Ә/ пайымдау, сипаттау, әңгімелеу Б/ басы, сипаттау, әңгімелеу 5. Мысалды оқып, негізгі ойды анықта: Бір күні балық әбден мақтанды. Ол теңізді жамандады. Сусыз өмір сүре алатынын айтты. Теңіз ашуланып, өркөкірек балықты құрлыққа шығарып тастады. Балық сусыз шыдай алмай шөлдеді, қиналды, мақтанғанына өкінді. А/ балықтың құрлыққа тап болуы Ә/ балықтың өркөкіректігі, такаппарлығы Б/ өкініш |
|
||||
|
Сергіту сәті
|
Үн таспадағы қимыл-қозғалыс жаттығулары көрсетіледі. |
Оқушылар үн таспадағы қимыл-қозғалысты салып орындайды.
|
||||
|
Рефлексия |
Ә
|
Оқушылар берілген смайликтер арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді. |
||||
|
Үйге тапсырма |
55 бет 143-жаттығу
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Мәтін деген не?" 3 сынып
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|||||
|
Тақырыбы: |
Мәтін деген не? |
|||||
|
Сыныбы: |
3 «Ә» |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Мақсаты: |
1.Мәтін туралы түсінік беру, алған білімдерін жинақтау, кеңейту, мәтін түрлерін ажырату. 2.Шығармашылық қабілеттерін, сөздік қорын, ой –өрісін дамыту. Көркем шығарманы оқу барысында мәтін түрлері мен бөліктерін білу, өз ойын жеткізу барысында мәтін түрлерін қолдану. 3. Көркем жазуға, сауаттылыққа, білімділікке, өз бетімен жұмыс жасауға тәрбиелеу. |
|||||
|
Міндеттері: |
|
|||||
|
Күтілетін нәтиже: |
Өздігінен тапсырманы орындайды, шығармашылық қабілеттері артады. Бірлесе ой тұжырымдайды, деңгейлік сұрақтар қоя біледі, өз ойларын өзгелермен бөлісе алады. |
|||||
|
Қолданылатын модульдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, АКТ |
|||||
|
Ресурстар: |
АКТ, |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Балаларды топқа бөліп отырғызу Оқушыларға ( ) сөздері жазылған стикерлер таратылады. Әр топ жетекшілері тағайындалады. |
Оқушылар топқа білінеді. Әр топ топтың аты мен ұранын таныстырады. |
||||
|
Психологиялық ахуал |
Балалар келген қонақтармен бұрылып, амандасады. Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық!
|
Оқушылар өз көңіл-күйлерін салып көрсетеді. |
||||
|
Білу. Негізгі тұжырымдарды бере отырып, өткен материалдарды есте сақталғаның растау. |
«Кубизм» әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау. Сұрақтарға әр топ мүшелері жауап беріп отырады.
|
Әр топ мүшелері сұрақтарға жауап бреді. |
||||
|
Түсіну Салыстыру, сипаттау арқылы фактілерді түсінгендігін көрсету. |
1-тапсырма: ребус шешу
2-тапсырма Әр топқа жеке тапсырма беріледі. 1-топқа: Тапқыр болсаң, тауып көр: Тұмсығы - қашау, Кәсібі - ұя жасау. Ағашты қорғап, Зиянкестерді асау. Шешуін тауып, мәтін құру. 2-тоқа: Тапқыр болсаң, тауып көр: Тәтті көрсе бас салар, Айнымайда баладан. Үп-үлкен боп жасқанар, Кіп-кішкентай арадан. Шешуін тауып мәтін құру. 3-тапсырма:
4-тапсырма Мәтін бөліктері:
|
1-топ оқушылары жауап бере отырып, оның шешуіндегі сөзге 4-5 сөйлемнен әңгіме құрайды. 2-топ оқушылары сұрақтың шешуіндегі сөзге сипаттама береді. Оқушылар ребусты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды және берілген тапсырмаларға сүйене отырып ереже атады. Өздері құрған мәтіннің түрлері мен бөліктерін анықтап, түсіндіреді. |
||||
|
Қолдану Жаңа білімді әр нұсқада пайдаланады. |
1-ші, 2-ші бағандағы сөйлемдерді салыстырып оқып, қайсы мәтін екенін анықтау.
1-топ 135-жаттығу 1-ші, 2-ші бағандағы сөйлемдерді салыстырып оқып, қайсы мәтін екенін анықтау.
2-топ 139-жаттығу
|
Әр топ оқушылары бағандағы сөздерді оқи отырып мәтінді ажырата білулері қажет. Берілген тапсырмаға қарап мәтін ережесін айту.
|
||||
|
Талдау Қорытынды жасау үшін ақпараттарды тексеру, дәлелдерді анықтау. |
1-топ 136-жатттығу Геометриялық фигуралардың артына сөйлемдер жазылады. Ол геометриялық фигурадан үйдің суретін құрастыру арқылы мәтін құрады. 1.Бөлменің ауасы таза.2. Оның терезелері үлкен. 3.Мынау - менің бөлмем. 4.Оң жақта менің төсегім тұр. 5.Сол жақта үстел, орындық қойылған.
2-топ 137-жаттығу Мәтінді мәнерлеп оқып, оған ат қою. Сұрақтарға жазбаша жауап беру.
|
1-топ оқушылары геометриялық фигуралардың артындағы сөздерді ретімен орналастырып, үйдің суретін құрап шығарулары қажет.
2-топ оқушылары мәтінді оқып, берілген сұрақтарға жазбаша түрде жауап береді. Мәтіннің бөліктерін анықтайды. |
||||
|
Жинақтау Жаңа үлгіде басқа элементтермен қиыстыру, балама шешім қабылдау. |
Постермен жұмыс. Әр топқа тақырыпқа сай мазмұнды суреттер үлестіріледі. Суреттерді орналастыру арқылы әр топ мәтін құрып шығуы қажет. 1-Топ «мектеп» тақырыбына суреттер беріледі.
2-Топ «отбасы» тақырыбында суреттер беріледі.
|
1-топ оқушылары мектеп тақырыбында берілген суреттерді мағыналары жағынан байланыстыра отырып, мәтін құрастыруы қажет.
2-топ оқушылары отбасы тақырыбындағы суреттерді ретімен байланыстыра орналастыру арқылы мәтін құрады. |
||||
|
Бағалау Пікірмен таныстыру, дәлелдеу, критерий бойынша идеяларды негіздеу, жұмыс сапасын бағалау. |
Көше тәртібі тақырыбында мына тірек-сөздерді пайдалана отырып, мәтін құра. Тірек сөздер: көше қиылысы, көлік, бағдаршам, оң жақ, сол жақ, жаяу жүретін жол.
|
Топ мүшелері берілген тірек сөздерді өмірмен байланыстыра пайдалана отырып, мәтін құрайды. Әр топ өз пікірінің дұрыстығын дәлелдейді. |
||||
|
Ой толғаныс |
|
|
||||
|
Қорытынды
|
Жеке оқушымен жұмыс (тест тапсырмасы) 1.Мәтін дегеніміз не? А) Екі не,одан да көп өзара байланысқан сөйлемдер тобы. Ә) Ұзақ бір сөйлем. Б) Бір сөйлемге жинақталған сөз тізбегі. 2. Мәтін неше топқа бөлінеді? А) 4 Ә) 6 Б) 3 3. Берілген үзінді қай мәтіннің түрі? Біздің оқитын сыныбымыз кең, жарық. Төбесі биік, қабырғалары аппақ. А/ әңгімелеу Ә/ сипаттау Б/ пайымдау 4. Мәтін бөліктерін тап: А/ басы, негізгі бөлімі, соңы Ә/ пайымдау, сипаттау, әңгімелеу Б/ басы, сипаттау, әңгімелеу 5. Мысалды оқып, негізгі ойды анықта: Бір күні балық әбден мақтанды. Ол теңізді жамандады. Сусыз өмір сүре алатынын айтты. Теңіз ашуланып, өркөкірек балықты құрлыққа шығарып тастады. Балық сусыз шыдай алмай шөлдеді, қиналды, мақтанғанына өкінді. А/ балықтың құрлыққа тап болуы Ә/ балықтың өркөкіректігі, такаппарлығы Б/ өкініш |
|
||||
|
Сергіту сәті
|
Үн таспадағы қимыл-қозғалыс жаттығулары көрсетіледі. |
Оқушылар үн таспадағы қимыл-қозғалысты салып орындайды.
|
||||
|
Рефлексия |
Ә
|
Оқушылар берілген смайликтер арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді. |
||||
|
Үйге тапсырма |
55 бет 143-жаттығу
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз


р оқушыға мазмұнды
смайликтер беріледі.













