Материалдар / Ашық сабақ, Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шешу, 6 сынып

Ашық сабақ, Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шешу, 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ, Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шешу,6 сынып. материалда берілген тақырып бойынша ҚМЖ жұмысы бар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қазан 2022
586
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Мектеп: №176 орта мектебі

Педагогтің аты-жөні:

Алмат Жарқынай

Күні:


Сыныбы: 6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;

Сабақтың мақсаты:

- пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешеді;

Бағалау критерийі:


Пайызға берілген есептерге пропорция құра алады.

Пропорцияны шешіп, есептің жауабын табады.

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі

4 мин






Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың және сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.



Топқа бөлу (2 мин)

Түрлі түсті қағаздан қиылған геометриялық фигураларды таңдату арқылы 3 топқа бөлөмін.






Амандасады. Жинақталады. Оқулықтарын дайындайды.



Түрлі түсті геометриялық фигураларды таңдау арқылы бірдей фигура таңдаған оқушылар топ болып жиналады.

Топ басшысын тағайындайды.










Түрлі түсті қағаздан жасалған геометриялық фигуралардың қиындысы, топ аттары жазылған қағаздар.

Сабақтың ортасы

37 мин



.







Ыстық орындық” әдісі. (2 мин)


Өткен тақырыпқа байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру керек, себебі, орындық ыстық.

  • Пропорция дегеніміз не?

  • Пропорцияның негізгі қасиеттері қандай?

  • Пропорцияның белгісіз ортаңғы мүшесін қалай табады?




Топтық жұмыс. (12 мин)

Оқушыларға топтық тапсырмалар жазылған слайд материалдары көрсетіледі .


1-топ


  1. Туристер 200 км қашықтықты жүріп өтті. Оның 40%-ын машинамен жүріп өтті. Туристер машинамен қанша жол жүріп өтті?


  1. Фермер 72 га жерге алма ағашын отырғызды бұл оның барлық жерінің 40%-і. Фермердің барлық жерінің ауданы неше гектар?


2-топ

  1.  Жолаушылар түске дейін 64 км қашықтыққа барды. Бұл жүруге тиісті межеленген қашықтықтың 20% -індей. Жолаушылар неше километр қашықтықты жүруді межелеген еді?


  1. Ауылшаруашылық жұмысшылар жиналысында 69 адам қатысты, бұл барлық жұмысшылардың 92% -ын құрайды. Жиналысқа қатыспаған адамдар саны қанша?



3-топ

  1. Талдықорған қаласының ауа ластануының 70,6% -ын көліктер, 12,3% -ын қалдықтар мен химикаттар,10,3%-ын отынның жануынан бөлінген газ,ал қалған пайызды өнеркәсіптер құрайды. Өнеркәсіптер ауа ластануының қанша пайызын береді?



  1. Жер тілімінің 60% -на күріш, қалған бөлігіне бидай егілген. Егер бидай күрішке қарағанда 144 га жерге аз егілсе, әрқайсысы қанша гектар ауданға егілген?


Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыға ( көзінің көру қабілеті төмен , баяу қозғалады) тапсырмалар үлкейтілген шрифтпен жазылып, алдына беріледі.


Сергіту сәті (5 мин)

«Сөз тізбегі» әдісі

Мұғалім сабаққа, мектепке қатысты бір сөзді бастап айтады, оқушы сол сөздің соңғы буынынан келетін сөз айтып жалғастырады. Сергіту сәті жылдамдықты қажет етеді.








Жұптық жұмыс.

«Ойлан, жұптас , бөліс» әдісі


Функционалдық сауаттылық тапсырмасы (6 мин)


Аслан апасымен қыдырып, жеңіл көлікпен жолға шықты. Жеңіл көлік барлық жолдың 40%-ы 56,8 км жол жүріп, 4,26 л жанармай жұмсады.

  1. Көлік барлығы қанша жол жүрді?

  2. Көлік 1км жолға тұрақты мөлшерде жанармай жұмсаса, 160 км жол жүру үшін неше литр жанармай қажет?


Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыға тапсырма үлкейтілген шрифтпен жазылып, алдына беріледі. Көмек ретінде жақсы оқитын оқушымен жұптастырылады.







Жеке жұмыс. (6 мин)

Learningapps платформасы арқылы тапсырма орындайды


Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыға тапсырмаларға нұсқаушы кеңес беріледі.












Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы (6 мин)


Оқу мақсаты : 6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;


Бағалау критерийі: Оқушы пайызға берілген есептерге пропорция құра алады.

Пайызға берілген есептерді пропорция құру арқылы шығара алады


Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану


Тест жұмысы

Дұрыс жауапты белгілеңдер:

1. 29 санының 7%-ы келесі пропорция арқылы табылады:

а) ; в) ; с) =


2. 7%-ы 29 санына тең сан келесі пропорция арқылы табылады:

а) ; в) ; с) =


3.Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңдар: 7,5 : 3,5 = х : 14.

а) 19,6;       в)30 ; с) 7;      

  

4. Фермер  6 сағ­та барлық  шиенің   40  %   ­н   жинады. Ол  осындай  жұмыс өнімділігімен  қалған  шиені қанша  уақытта жинап  алады ?

а) 15  в)  9  с) 11 


5.Қант  қызылшасынан  12% қант  алынады . 84 т  қант  алу  үшін  қанша  қызылша керек ? а)  3/5 т;    в).700т      с) 80 т;   


Дескриптор Білім алушы:

-пайызға берілген есептерді шығаруда пропорцияның негізгі қасиеттер,ін пайдаланады;

- пропорция құрады;

-пропорцияның белгісіз мүшесін табады;

-пропорцияға берілген есепті шығарады:








Оқушылар өткен тақырып аясындағы сұрақтарға жауап береді.

















Оқушылар берілген тапсырмаларды орындап, постерге жазып қорғайды.















































































Оқушылар мұғалімнің айтқан сөзін әрі қарай құрастырып, жалғастырып алып кету қажет.











Оқушылар тапсырманы ойланады, парталасымен жұптасып,бірігеді. Берілген тапсырмаларды бірлесіп орындайды. Тапсырманың жауабын мұғаліммен бөліседі.



































Оқушылар ұялы телефон арқылы онлайн платформаға кіріп, тапсырма орындайды

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ