Бөлімі:
|
Сақталу заңдары
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Бисенгалиева Алия
Ескариевна
|
Күні: 08.02.2021ж
|
|
Сыныбы:9
|
Қатысушылар саны: 15 Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Механикалық жұмыс және энергия
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және
графиктік тәсілдермен анықтау;
9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын
түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар істей
алады: механикалық жұмысты
аналитикалық және графикалық жолымен
анықтайды
Көптеген оқушылар істей
алады:
жұмыс және энергияның
байланысын түсінеді
Кейбір оқушылар
істей алады: энергияның сақталу заңын есеп
шығаруда қолданады
|
Бағалау критерийлері
|
-
механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен
анықтайды;
- жұмыс және энергияның
байланысын түсіндіреді;
- энергияның сақталу заңын есеп
шығаруда қолданады
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға
бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде
бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды
бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге
үйрету.
|
Сабақ кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10
минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
Үй тапсырмасын тексеру. "Өткенге
шолу"
1. Иіндіктің ұштарына төмен
бағытталған екі 6 Н және 4 Н күштер әрекет етеді. Тіреу нүктесі
иіндіктің бір ұшына 5 см-ге жақын орналасқан. Иіндіктің ұзындығы
қандай, егер ол тепе-теңдік күйінде
болса?
2. Ұзындығы 1м иіндіктің ұштарына массалары 7
кг және 13 кг жүктер ілінген. Иіндік тепе-теңдікте болу үшін, тіреу
нүктесін иіндіктің ортасынан қандай қашықтықта орналастыру
қажет?
|
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап
беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.
Оқу
мақсатымен танысады
Мұғаліммен бірге тапсырмаларды
талдау.
|
Дескриптор:
-денеге әрекет ететін күшті
есептейді
-күш мометін біледі
-күштің бағытын біледі
|
Оқулық
Слайд
|
Сабақтың ортасы
25
минут
|
О қушыларға
сурет ұсынылады: Суреттерді қалай
байланыстыруға болады? Жауаптарынды
түсіндіріндер.
|
Оқушылар сұраққа жауап беріп сабақ тақырыбына
шығады. Сабақ мақсаттарын оқушылармен бірге қою.
|
Механикалық жұмыс және
энергия.
-механикалық жұмысты аналитикалық және
графикалық жолымен анықтау;
- жұмыс және энергияның байланысын
түсіндіру;
Жауаптары
1. 20кН
2. 270Н
|
Слайд
Сурет
есептер
|
1. Жылдамдығы 200 м/с массасы 160 г оқ бөгетке
тиді және тоқтағанға дейін 16 см өтті. Бөгеттің кедергі
күші
2. Массасы 120 г хоккей
шайбасы 15 м/с жылдамдықпен қақпа торына соғылды, тор шайба бағымен
5 см-ге созылды. Қақпа торында пайда болған серіпімділік күшінің
орташа мәні (g =10м/с2)
|
Сабақтың соңы.
5
мин
Рефлекция
Бағалау
|
Рeфлексия пирамидаcы:Қарастырылған мәселелерді
қаншалықты ұққандығыңды өзің бағалап, пирамиданы
толықтыр:
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері
бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
-Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап
жазу.
|
Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз
ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені
ұққандығына қарай толтырады.
|
Жалпы сабақты
бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10
балл
|
Үлестірме стикерлер
Дескриптор
Оқулық
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар
қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Оқушыларға жеке қолдау көрсету, оқу материалдары
мен дереккөздерді оқушылардың жеке қабілеттерін ескере
отырып,
Мотивациясы жоғары оқушылар:
Көмек қажет ететін оқушыларға «Сәйкестендіру»
тәсілі оқушының ынталану қабілетін арттыруға көпірше болып қызмет
атқарады.
Тапсырмалар бере отырып, күтілетін нәтижеге
жетелеймін.
|
Әрбір кезең бойынша оқушыларға ауызша және бас
бармақ, смайликтермен кері байланыс беріп отырамын, сол арқылы
оқушыларды ынталандыруға бағыттап отырамын, қолдау
көрсетемін.
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы, топтардағы бағалау
жүріп отырады
«Рефлексия пирамидасы» әдісі арқылы кері
байланыс береді
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі
еске салынады.
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту
туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не
жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені
анықтадым?
Келесі сабақтарда неге назар аудару
керек?
1:
2:
|