Пәні: Сауат
ашу
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Тыңдалым және
айтылым
|
Мектеп: №75 орта
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты – жөні:
Ермагамбетова Айша Тулегеновна
|
Сынып:
1
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Мен және табиғат. Гг
дыбысы мен әрпі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.2.9.1. Әріпті тану, ажырату
және оны дыбыспен
сәйкестендіру.
1.2.1.2.оқудың түрлерін (буындап
оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас түсініп оқу,
қолдану).
1.1.4.1.мәтіннің мазмұнын
тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша
болжау.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушы: Г дыбысы мен әрпін таниды,
жаза алады, дыбыстық талдау жасайды, буындап оқи
алады.
Көптеген
оқушы: Буын санын анықтайды. Гг
дыбысы кездесетін сөздерге мысал келтіре
алады.
Кейбір
оқушы: Мәтін мазмұнына қарай
тақырыбын болжайды. Тұтас оқи
алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
- Гг әрпін таниды,дыбыстық
талдау жасайды, мысалдар
келтіреді.
- Әріпті дыбыспен
сәйкестендіреді, буын санын
анықтайды.
-Иллюстрация бойынша болжам
жасайды
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушыларды үлкендерге құрмет
көрсетуіне, ұлттық құндылықтарды естен шығармауға,табиғатты аялай
білуге, әсемдікке
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану сабағы, бейнелеу
өнері сабағы
|
Бастапқы
білім
|
Ғ ғ дыбысы және әріптер мен
дыбыстар туралы ұғым
бар.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
5
минут
|
1.Психологиялық
ахуал:
– Балалар,
бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын
сезініп үйренген қандай тамаша, қандай
қуаныш!
2. Аналарға
сыйлайтын,
Аралар бал
жинайтын.
Бұл немене
балалар,
Үзуге адам
қимайтын.
(Гүл)
«Гүлдер әлеміне саяхат»
әдісі бойынша топқа бөлу.Гүлдердің түсіне бойынша
топтастыру.
І топ: Сары
гүл
ІІ топ: Қызыл
гүл
ІІІ топ; Ақ
гүл
«Миға шабуыл»
әдісі
- Гүл қайда
өседі?
- «Гүл»сөзінде ең
бірінші қандай дыбыс
естіледі?
Олай болса, біздер бүгін Г
дыбысымен және әрпімен танысамыз. Жаңа сабақ тақырыбы, оқу
мақсаты, күтілетін нәтиже
айтылады.
М.Т
Г г дыбысы, дауыссыз
дыбыс, ұяң дыбыс, сөздердің басында, ортасында
кездеседі.
Гүл сөзіне дыбыстық талдау
жасату.
|
Шаттық
шебері,
АКТ,
Түрлі түсті
гүлдер
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
|
Оқылым. №1
тапсырма
Топтық жүмыс: Бағандағы
сөздермен жұмыс
Сөздерді оқы, буынға бөл, буын
санын анықта,
дәлелде.
І топ: е геу – үй шаруасында
қолданылатын құрал.
ІІ топ: ке ре ге – киіз үйдің
бөлігі(шаңырақ,уық,кереге)
ІІІ топ: ше ге – үй
шаруашылығына пайдаланатын ағашқа қағылатын
зат
ҚБ:«Шапалақ
ұру» әдісімен
ынталандыру
Кері байланыс. Сөзде қанша
дауысты дыбыс кездессе, сонша буын болатындығы туралы кері байланыс
беріледі.
Жеке
жұмыс
«Қағып
ал» әдісі
Допты оқушыға бағыттай отырып,
г дыбысынан басталатын сөз айт деген нұсқау
беріледі.
- г дыбысы сөздің ортасында
келетін сөздер айт.
ҚБ: «Жұлдызша»арқылы
бағалау
Жұптық
жұмыс. Тыңдалым
№2 Үнтаспа арқылы мәтінді
тыңдату. Мәтін мазмұны
бойынша «Ашық
микрофон» әдісі бойынша ашық сұрақтар
қою арқылы сұрақтарға жауап
беру.
- Айнұр не деуі
мүмкін?
- Гүлнұрдың іс-әрекетін
талқылаңдар.
-Мәтін мазмұнына қарай болжам
жаса.
Жұптық бағалау: «Бас
бармақ» әдісі
|
О
қулық
|
Сергіту
сәті
|
«Көңілді
күн» бейне арқылы жаттығу
жасату
|
|
Сабақтың
соңы
|
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмасы:
Тірек сөздер арасынан,
құрамында г дыбысы бар сөзді тауып, дыбыстық талдау
жаса.
теке, теңге, гүлзар,
айнала
Дескриптор:
- г дыбысы кездесетін сөзді
анықтайды;
-дауысты дыбысты
белгілейді;
-дауыссыз дыбысты
белгілейді.
Берілген иллюстрацияға назар
аудар, өз болжамыңды жасап
көр.
Дескриптор:
- иллюстрация мазмұнын
анықтайды;
- болжам
жасайды.
Рефлексия
«Табыс ағашы» әдісі
бойынша сабақты меңгеру деңгейін
анықтау.
Оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін анықтау
Мұғалімнің
қорытындылауы
|
Оқулық
|