Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Наймандар, керейіттер және жалайырлар"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : 6.2А Х ғ.-ХIII ғ басындағы Қазақстан |
Мектеп: Қарағанды облысы Абай ауданы Топар жалпы білім беретін мектебі КММ |
|||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Жетпис Армангуль |
||||||||||
Күн: Сынып: 6 сынып |
Қатысқандар: Қатыспағандар:- |
|||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Наймандар,керейіттер және жалайырлар |
|||||||||
Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.1.3.Х ғасыр ХIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп,олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
|||||||||
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: Х ғасыр ХIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіреді, олардың ұқсастықтары мен айырмашылығын анықтайды. Көпшілігі:.Наймандар, керейіттер,жалайырлардың ортағасырлық саяси сахнадағы рөлін сипаттайды. Кейбірі: Х ғасыр ХIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін талдайды. |
|||||||||
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық |
|||||||||
Бағалау критерийі
|
Х ғасыр ХIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіреді, олардың ұқстықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. |
|||||||||
Тілдік мақсаттар
|
|
|||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология.
|
||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға: Х ғасыр ХIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіреді,олардың айырмашылықтарын анықтайды. Наймандар, керейіттер және жалайырлардың ортағасырлық саяси сахнадағы рөлін сипаттайды. Түрткі сұрақтар арқылы ой-пікірлерін айтуға итермелеу. |
||||||||||
Құндылыққа баулу
|
Ынтымақтастық, еңбек пен шғармашылық,ашықтық |
|||||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы |
|||||||||
Алдыңғы білім |
Қарахан мемлекеті.Қарахан мемлекетіНайман ханы Күшілікк ханның Жетісу жерін бағындыруы. |
|||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Саралау |
||||||
Сабақтың басы (10 минут)
|
Ұйымдастыру: Амандасу,сыныптағы оқушыларды түгелдеу. БББ кеестесін ұсынамын. Үй тапсырмасы. «Кім жылдам» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. 1.Қарахан мемлекетінің этникалық құрамына қандай тайпалар кіреді?(жілік,яғма,қарлұқ,оғыз) 2.Ханның ұрпақтары кімдер?(тегіндер, ілік хандар,Бектер) 3.Хан кеңесі қызметін кімдер атқарады?(уәзірлер) 4.Жер иеленудің бір түрі қалай аталады? (иқта) 5.Қарахан мелекетінде қанаудың біртүрін ата?(коммендация) |
БББ кестесін толтырады.
Тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Смайликтер арқылы
|
Қарқын әдісі.Сұрақтарға жауап беру кезінде кейбіреулері басқа оқушыларға қарағанда тез жауап береді. |
||||||
Сабақтың ортасы (20-25 минут) |
Ой шақырту. Интерактивті тақтадан суреттер көрсетіледі. М:Суреттер көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Сабаққа қатысты сұрақтарды қоямын. -Суреттен не көрдіңдер? -Оқушылар суреттерді көру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын қалай деп ойлайсыңдар? «Тақырыптың түйінді сөзі» әдісі. арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашып,топ құрамын. Мемлекеттердің аттары арқылы топ құрылады. Сабақтың тақырыбы:Наймандар, керейіттер,жалайырлар Сабақтың мақсаты: Х ғасыр ХIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін анықтау. (ТЖ) 1тапсырма. Мәтінмен жұмыс. «Топтастыру әдісі» Х ғасыр ХIII ғасырдың басындағы мемлекеттер 1.Жалайырлар 2.Найман мемлекеті 3.Керейіттер Дискриптор: -Мемлекеттердің өмір сүрген уақытын айтады. -Мемлекеттердің ортылығын, билеушілерін біледі. -Мемлекеттердің қоғамдық құрылысын біледі. Мақсаты: Х ғасыр ХIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау. 2.тапсырма.(ТЖ) «Венн диаграммасы» әдісі Мақсаты:Мемлекеттердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. 5 мин Дискриптор: -Наймандар, керейіттер, жалайыр мемлкеттердің ерекшеліктерін біледі. -Мемлекеттердің ұқсастықтарын айтады. Мақсаты: Наймандар, керейіттер,жалайырлардың ортағасырлық саяси сахнадағы рөлін сипаттау. 3.тапсырма (ТЖ) «Ролдік ойын» .Мәтінмен жұмыс 1.Найманның ханы Күшілік ханды сомдайды. 2.Керейіттердің орналасқан жерін картадан көрсету. 3.Жалайырлардың саяси дамуындағы маңызы неде? Дискриптор: -Күшілік ханды сомдай алады. -Керейіттердің орналасқан жерін картадан көрсете алады. -Саяси дамуындағы маңызын айта алады.5 мин. |
Суреттерді көреді,пікір айтады,сабақтың тақырыбын айқындайды Мемлекеттердің атттары арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар мәтінмен танысып,бір бірімен ақылдасып, топтастыру құрады. Венн диаграммасын толтырады,салыстырады. Топтық жұмыс.Мәтінде берілген рөлді сомдайды, картамен жұмыс жасайды, постер құрайды. |
ҚБ Мадақтау арқылы ҚБ «Жұлдызшалар »жапсыру. Екі жұлдыз, бір тілек «Бағдаршам» |
Дереккөз тәсілі Оқушылар басқаларына қарағанда деректермен, суреттермен жұмыс істей алуы.
Қарқын әдісі. Топтастыру кезінде кейбір оқушылар тез әрі жылдам жұмыс жасайды. Диалог және қолдау көрсету тәсілі Венн диаграмасын орындау кезінде сөзбен қолдау көрсету «Тапсырма» Оқушылар әртүрлі деңгейде тапсырмаларды жасайды. |
||||||
Сабақтың соңы: (5 минут) |
Кері байланыс. БББ кестесін толтырады. Кестені толтыру арқылы бүгінгі сабақты қорытындылайды. Үйге тапсырма: Наймандар,керейіттер және жалайырлар турал қосымша мәліметтер жинау. |
Кері байланыс. Кестені толтыру арқылы сабақты қорытындылау. |
|
|
||||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
|
|||||||||
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
Бөлім. Тақырып:. |
1В - Өзен алқаптары өркениеттері Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алкаптарында дамыды. |
|
Оқумақсаты |
|
|
Ойлаудағдыларыныңдеңгейлері |
|
|
Бағалаукритерийлері |
|
|
Тапсырма |
||
|
||
Бағалаукритерийлері |
Дескрипторлар |
|
1. |
|
|
|
||
|
||
2. |
|
|
|
||
|