Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: Негізгі және туынды зат есім
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Текесрілді:
Бөлім: |
Өнер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Дощанова Зергуль Жанатовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
18.01.2024 ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды зат есім 18-20 жаттығулар. 70-сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу 3.3.2.1 өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысады Өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Талап, Ізденімпаз,жасампаз тұлға Ұлттық мүдде: қазақ тілінің аясын кеңейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын тексеру: «Фри» әдісі 1.Зат есім дегеніміз не? 2.Зат есімнің жекеше, көпше түріне мысал келтір. 3. Кез-келген зат есімді қатыстырып сөйлем құра 4. Зат есімнің түрлерін ата 5. Жалпы есім дегеніміз не? 6. Жалқы есім дегеніміз не? 7. 8. 9. 10. 11. 12. Күннің жады Негізгі және туынды зат есім Сабақтың мақсаты: Мәтіннің тақырыбын,ондағы негізгі ойды анықтайды. Зат есімдерді тауып, талдау жасай алады және жекеше, көпше түрге айналдырып жазады. «Кинометафора» әдісі «Таза тақта» әдісі Ана,бала,кесте,көз Негізгі түбірден құралған зат есімдер Негізгі зат есімге жалғанған жұрнақ сөздің мағынасын өзгертеді,содан туынды зат есімді құрайды. іскер,суретші,оқулық |
Өткен білімді зерделейді.
Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 28 мин |
Ұжымдық жұмыс Оқулықпен жұмыс Мәтінді тыңдау. 21-жаттығу. Оқушыларға «Ананың асыл арманы» мәтіні тыңдатылады. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойып, жауап бер. Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды жалғастырып көр: • Әйел барлық ақшасына әдемі суретті сатып алу себебі неде деп ойлайсың? • Ұл балалар анасының үш жыл бойы кестелеген орамалына неге аң-таң болды? • Өнердің киелілігі адамды қандай сезімге бөлейді? Сөздерді салыстырып оқы. Өнер - өнерпаз Сурет - суретші Шебер - шеберлік Сый - сыйлық «Сиқырлы қалам» Дәптермен жұмыс Көркем жазу Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету. Мысалы: Дос 22-жаттығу Мақалдың қатесін түзеп, көшіріп жаз. •«Өлеңшінің қолы алтын, Өнерлінің сөзі алтын». Мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер? Оқушылар топқа бөлініп, мақалдың қатесін түзеп, мағынасын ашады. Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талдайды. |
|
Дескриптор: Мәтін бойынша сұрақ қойып жауап береді; -1 балл Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды жалғастырады -1 балл Сөздерді салыстырып оқиды; -1 балл Дескриптор: Мақалдың қатесін түзеп, көшіріп жазады; -1 балл Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талдайды; -1балл |
оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі Топпен жұмыс I топ Күн тоқыған кілем Күн Кілем тоқиды, Нұрмен тоқиды, Гүлмен тоқиды. Ол- Асыл зер кілем, Жалпақ кең кілем, Жерге тең кілем *Қалай ойлайсың, Күн кілем тоқи ала ма?Өлеңнің алғашқы шумағында неліктен солай айтылған? Топта талқыла. *Өлеңдегі қай сөзге -ше,ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасауға болады? II топ Саралау. Тест 1. Жалқы есімді белгіле а) ақын ә) жұмысшы б) Әміре 2) Жалпы есімдер қатарын белгіле а) қанат, Есіл, Ақтөбе ә) сурет, ән, мүсін б) ақ, сары, әдемі 3) Көптік жалғауларды тап. а) –тай, -тей, -дай ә) –ға, -ге,-та б) –лар, -лер, -дар 4) Сөйлемнен зат есімдерді тап. Сауытбайдың тойына көп адам жиналыпты. 5) Зат есім сұрақтарын белгіле. а) кім? кімдер? не? нелер? ә) не істеді? қайтті? б) қандай?қай? Оқушылар тесті интерактивті тақта арқылы тексереді III топ Семантикалық картамен жұмыс ( «+», «-» таңбаларын қою арқылы орындалады)
|
|
Дескриптор:
|
оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту: «Тілші» әдісі Негізгі және туынды зат есімдер Доп, әнші,күйші,оқулық т.б. Үй тапсырмасы: Кері байланыс: Оқушыларға сұрақтар қойылады: - Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? - Сабақтан не үйрендіңдер? - Саған не ерекше қызықты болды? |
Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын күнделікке жазады Кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды
|
|
Дидактикалық материалдар
Бөлім: Өнер
Сабақ тақырыбы: 70-сабақ. Зат есім
ББҮ кестесі Қосымша № 1
Білемін |
Білгім келеді |
Үйрендім |
|
|
|
Қосымша № 2
«Сұрақ- жауап» әдісі
Сұрақтар
1.Әртістер қайда барды?
2.Құрманбек Жандарбеков неге мұңайды?
3.Кең маңдайлы, келбетті жігіт Құрманбекке не деді?
4.Халық клубқа қалай жиналды?
5.Халықты клубқа кім жинап берді?
6.Жандарбек Әміре Қашаубаевтың орнында болса не істер еді?
7.Оқиға қай заманда болған деп ойлайсың?
8.Осы оқиға арқылы автор не айтқысы келді?
Қосымша №3
Саралау. Тест
Жалқы есімді белгіле
а) ақын ә) жұмысшы б) Әміре
2) Жалпы есімдер қатарын белгіле
а) қанат, Есіл, Ақтөбе ә) сурет, ән, мүсін б) ақ, сары, әдемі
3) Көптік жалғауларды тап.
а) –тай, -тей, -дай ә) –ға, -ге,-та б) –лар, -лер, -дар
4) Сөйлемнен зат есімдерді тап.
Сауытбайдың тойына көп адам жиналыпты.
5) Зат есім сұрақтарын белгіле.
а) кім? кімдер? не? нелер? ә) не істеді? қайтті? б) қандай?қай?
Қосымша №4
Өзін-өзі бағалау кестесі
Бағалау критерийлері |
Қолым нан келеді |
Көмек қажет етемін |
мәтіннің тақырыбын, ондағы негізгі ойды анықтаймын; |
|
|
мұғалімнің қолдауымен жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзетемін; |
|
|
зат есімдерді тауып, талдау жасай аламын және жекеше, көпше түрге айналдырып жазамын; |
|
|