Күні:Сынып 7 |
Мүғалімі Кожамолдаева Бейбитгуль Бейсеновна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелері |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.1.4.4 - Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелер жүйесін сипаттау |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелер жүйесінің не екенін біледі.Көптеген оқушылар Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелер жүйесінің ерекшелігін ажырата алады.
Кейбір оқушыларТірі ағзадағы тыныс алудың кезеңдерін біледі,ақпараттарды қолдана отырып,бір-бірімен салыстырады |
Бағалау критериялары | Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін сипаттайды
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
Тілдік мақсаттар | Білу және түсіну
Тыныс алу үдерісін түсіндіру үшіноқушылар қолдана алатын терминдер менжаңа ұғымдар мен сөз тіркестері:Демтүтік(трахея), желбезекгемолимфа,ауа өтетін жол,өкпе қапшықтары,қосарлы тыныс алу.
|
Құндылықтарды баулу | Зайырлы қоғам және руханият |
Пән аралық байланыс | жаратылыстану |
Алдынғы білім | қанайналым жүйесі ,фотосинтез,тыныс алудың типтері,анаэробты,аэробты тыныс алу,өсімдіктердің тыныс алуы туралы түсінік қалыптасқан |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған жаттығулар түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы, Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру5минут
| Ұйымдастыру (сәлемдесу,түгендеу) Психологиялық тренинг. Бірге отырған оқушылар бірінің арқасына бірі ақ параққа оқушының жақсы қасиеттерін жазады, сол тілектерді алмасып оқиды.Топқа бөлу.«Smart beydzh»әдісі арқылы «Ақылды бейджик» оқушыларға әрқайсысының аты жазылған карточкалар беріледі,сол арқылы отырғысы келген жерге отырады,бейджиктің қалай жұмыс істейтіні түсіндіріледі,сол бойынша топқа бөлінеді.Үй тапсырмасы «Уақытпен кездесу»әдісі бойынша сағат тілімен сұрау.7минут
|
|
Сабақтың ортасы
| Сабақтың мақсаты мен критерийін таныстыруТақырыпты ашу«Бірге ойлаймыз» 5 минутТақырып бойынша оқушылароқулықтағы мәліметпен танысады. 1-тапсырма Топтық жұмыс 5 минутОқушыларға тыныс алумүшелерінің суреттері беріледі. Суреттен жануарлардың тыныс алу типтерін анықтап,атаңдар.Бағалау «Бас бармақ»2-тапсырмаТоптық жұмыс 5-минутҚұстар мен жәндіктердің ұшу қабілеттілігін қамтамасыз етудегі тыныс алу жүйесінің ролін анықтаңдар
3-тапсырма. «Адасқан мүшелер»5минутА.В әріпімен берілген тыныс алу мүшесі жануарлардың қандай типіне жатады Бағалау «бағдаршам»3-тапсырма «Жеке жұмыс» Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері арқылы ауаның өту сызбасын құрастырыңдар.Ауаның қозғалу бағытын ,сәйкес газды түрлітүспен көрсетіңдер.
Бағалау «егер 5минутыңыз болса» əдісі4-тапсырма «Венн диаграммасы» 5-минутОқушыларға «венн диаграммасы» сызылған кесте толтыруды ұсынылады
|
мәтінмен жұмыс
Фотосуреттерслайд
Фотосуреттер
кесте
Бағдаршам арқылы бағалау
Бағалау:«Бағдаршам» әдісіҚызыл- толық емесСары- жартылай жауапЖасыл- толық жауап
|
| Дескрипторлар-Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін біледі.-Тыныс алу мүшелері мен олардың атқаратын қызметтерін жүйелеп жазады. |
|
Сабақтың соңы
| БББ әдісі 3 минутКелесі сабақ тақырыбы мен мақсатын салыстыруҮйге тапсырма: Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелері.
| кесте |
Саралау-сіз қандай тәсілмен қолдану көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз | Бағалау . Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауыпсіздік техникасын сақтау |
-Өтілген тақырыптағы материалдар бойынша өз пікірін айта алады.-Берілген тапсырмалардың дұрыс жауабын бере алады-Термин сөздерді жақсы қолданады-Оқытудың белсенді әдістерін қолданып топпен, жеке жұмыстарда белсенді бола алады
| Тақырыпқа байланысты критерий құру арқылы .Кері байланыс «егер 5минутыңыз болса» əдісі, «бағдаршам»,«бас бармақ» БББ әдісі арқылы қаншалықты түсінді немесе түсінбеді оқушының жауабы бойынша жоспарлаймын
|
|
Сабақ бойынша рефликсия | РефлексияОқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы қол жетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса , неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
Жалпы бағалауСабақта өткен ең жақсы екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?А.Б.2. Сабақтың буданда жақсы өтеріне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?А.БОсы сабақтың барысында мен сынып туралы немесежекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аударуым қажет? |