Ұйымдас-тыру
Өзін-өзі
тексеру
Өткен білімді еске
түсіру
Жаңа
білім
Бекіту
|
Оқушыларды оқу
іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бейімдеймін, сонымен қатар оқу
процесіне ынталандыру үшін жағдай жасаймын.
«Сәлемдесу»
жаттығуы:
Жүргізуші
қатысушыларға шеңбер құрып, үш тең бөлікке бөлінуді ұсынады:
«еуропалықтар», «жапондар» және «африкалықтар». Содан кейін
қатысушылардың әрқайсысы шеңберде жүреді және өз тобындағы
барлығымен «өз тәсілімен»
амандасады:
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын
анықтау
Сабақтың
мазмұны: бұл сабақта оқушылар өндіріс
ресурстарының не екенін және олардың қандай болатынын айтамын,
экономикалық айналым ұғымымен, өндіріс факторларымен және факторлық
кірістермен таныстырамын. Сондай-ақ, олар жеке кірістер және оларды
қалай қалыптастыру туралы алғашқы ақпарат
беремін.
Өткен сабақта біз
кәсіпкерге белгілі бір құзыреттілік қажет екенін білгендігін және
оның қандай қасиеттерге ие болу керектігін түсінген. Бірақ
кәсіпкерлік қызмет үшін дағдылар мен құзыреттер ғана емес, сонымен
бірге ресурстардың болуы да маңызды екендігін. Бұл сабақта оқушылар
өндірістің ресурстары мен факторларымен, сондай-ақ олар өз иелеріне
қандай факторлық табыс әкелетіндігімен
танысады..
Сабақ барысында
оқушыларға бизнес қызмет үшін ресурстардың маңыздылығын
түсіндіремін. Ресурстардың маңыздылығын көрсететін шынайы өмірден
мысал келтіремін.
Оқушылар өндіріс
ресурстары мен факторларының ұғымдарының өзара арақатынасын,
сондай-ақ, олардың факторлық кіріске қалай ауысатынын
қадағалайды.
Жеке табыс туралы
абзацтың басты бағыты - оқушыларды өздерінің жеке қаржы балансын
қалай жүргізе алатынын ойлауға және болашақта жинақ жасау жөнінде
ойлануға мәжбүр етемін. Қызметкердің қандай да бір фирмада болу
жолы ең қауіпсіз және сенімді болып көрінетініне қарамастан,
олардың алдына кәсіпкерлік қызметпен айналысу алдына қоятын
перспективалар мен шарттар туралы
ойландырамын.
Оқулық бойынша
жаттығулармен жұмыс
жасатамын.
“Брейн –
ринг”.
Оқушыларды екі топқа
бөлемін.
Сұрақтар.
-
Экономиканың негізгі
сұрағы?
-
Өндіріс процесіне тартылатын
ресурстарға жататындар…
-
Экономикалық айналымға кімдер
қатысады…..
-
"Жер" - өндіріс факторы өз
иесіне қандай факторлы табыс
әкеледі?
-
«Капитал» - өндіріс факторы өз
иесіне қандай факторлы табыс
әкеледі?
-
«Еңбек» - өндіріс факторы өз
иесіне қандай факторлы табыс
әкеледі?
-
«Ақпарат» - өндіріс факторы өз
иесіне қандай факторлы табыс
әкеледі?
-
«Кәсіпкерлік қабілет» -
өндіріс факторы өз иесіне қандай факторлы табыс
әкеледі?
-
Жеке табыстарды
қалыптастырудың негізгі
көздері…….
«Жинақтаулар» –
бұл…
Егер уақыт қалса,
пікірталас өткіземін, кері байланыс
береді
|
1.«еуропалықтар» қол
ұстасады,
2.«жапондар» еңкейіп тағзым
етеді,
3.«африкалықтар» мұрындарын
ысқылайды.
Келесі сұрақтарды қоя отырып, сыныпта оқушылармен
талқылаңыздар
Ресурстар дегеніміз
не?
Ресрустардың қандай
түрлерін білесіздер?
Өндірі ресурстары дегеніміз не және оларға не
жатады?
Жеке табыс дегеніміз не
және оны қалайша қалыптастыру қажет
Оқулық бойынша жаттығулармен жұмыс
жасау.
1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма
«Комплимент»
жаттығуы
|
Сабақ барысында
өзін-өзі бағалауға
өзара
бағалауға
Кері байланыс
|
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 10-сыныпқа арналған
оқулық. 1- бөлім/ Е. С. Дүйсенханов, С. А. Щеглов, Д. Ханин, А.М.
Фазылжанова, А. А. Сейтенова. —
Алматы:
«Көкжиек-Горизонт»,
2019., 144
бет
Әдістемелік
құрал:
Кәсіпкерлік және бизнес негіздері. 10-сыныпқа арналған / С.
А. Щеглов, Е. С. Дүйсенханов, А.М.Фазылжанова, А. А. Сейтенова —
Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2019. —112
бет.
Сабақ
презентациясы.
Оқулық,
интерактивті
Тақта
Atameken Akademy білім
беру
онлайн-
платформасының
материалдары, бейнесабақтар
(atameken.co).
|