|
Тақырыбы: Сабақ 116 |
Ондық бөлшектерді дөңгелектеу |
|
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.15 санның жуық мәні ұғымын меңгеру; 5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті дөңгелектеу тақырыбын қайталай отырып, осыған дейін алған білімдерінді қорытыңдылау. |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Өздерінің сыныпта қандай оқу құралдарын пайдаланатынын айта алады,сұрақты түсінеді,сұраққа еркін жауап бере алады. |
||
|
Кейбір оқушылар: Дөңгелектеудің ережелерін игерте отырып практикада кеңінен қолдануға және ойлау,есте сақтау,зейінділік қабілеттерін дамыту.. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау |
Ал енді жылулық шеңберін ұйымдастырып алайық Жылулық шеңберін ұйымдастыру
Қуанамын мен де
(өзімді көрсетемін) Топқа бөлініп алдық 1Аралас сан 2Ондық бөлшек 3Жай бөлшек |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
|
|
Сабақтың ортасы |
Балалар, сендерге ертегі оқыған ұнай ма? Бүгінгі сабағымызда ертегілер еліне саяхатқа шыққыларың келе ма? Өте тамаша балалар - Сонау «Ондық бөлшектер» елінде Натурал сан деген ханның Көбейту атты жалғыз қызы бар екен. Бір күні хан саяхатқа кеткен кезде, кішкентай ханшайымды алыс жерде мекендейтін айдаһар ұрлап әкетеді. Жалғыз қызын жоғалтып қатты қайғырған хан: “Жалғыз қызымды тауып әкелген адамға бар байлығымды беремін” деп еліне жар салып жатыр. Бірақ айдаһарды іздеп тауып, онымен айқасуға ешкімнің күші жетпей жатыр екен. Айдаһарды табу үшін көптеген қиындықтардан өтіп, көптеген тапсырмаларды орындау қажет болыпты. Бағын сынап көрген батырлардың барлығы «ондық бөлшектерді натурал санға көбейту» ережесін білмепт. Біз де осы ережені мұқият түсініп алып, бағымызды сынап көрейік: Олай болса бізде топтық жұмыс неометриялық фигуралардан жай бөлшек сосын ондық бөлшек құрастырамыз |
Топтық жұмыс. Әр топ геометриялық фигуралардан жай бөлшек ,сосын ондық бөлшек құрастырады
"Доп лақтыру "әдісі арқылы ауызша есептеу Миға шабуыл: Математикалық сөйлемді оқу 100-дік 8+көз 40+қабат К+2+лік Зең+1+ек 7+ген 7+су 6+бақан Лим+10 Кітаппен жұмыс.Топ болып кітаптағы №991 есепті шығарады І-топ ондық үлеске 7,3605= 0,9421= 3,1502 12,0374= ІІ-топ жүздік үлеске 0,2831 4,0376 19,6201 3,4057= ІІІ-топ мыңдық үлеске 0,67509 4,23265 8,98605 29,48075 = Ол үшін сергіту сәтін жасап алайық 2-14,56,104,28,1004,622,2006, 3-9,27,51,129,33,81,333 5-125,205,25,85,425,2005 Бекіту. «Кім мерген?». Айдаһармен арпалыс.
Қорытынды Үйге есептер шығару |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
Оқулық Аудидиск: 1.7.1; 1.7.3; Қосымша тапсырма:1.7 |
|
Сабақтың соңы( 35-40 мин) |
3) Жүре-жүре ну орманға кез болдық. Сол орманда бір жалғыз үй тұр. Ол үйде жалмауыз кемпір тұрады екен. Жалмауыз кемпірден айдаһардың қайда тұратыны сұрайық. Жалмауыз кемпір: - менің көртен бері шешуін таппай жүрген тапсырмам бар еді. Соны тауып берсеңдер, мен сендерге көмектесемін,- дейді. Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады |
2 топ. Эскалатордың ұзындығы 150м. Ол жолаушыны 3,2 минутта жоғарғы қабатқа көтереді. Эскалатордың жылдамдығының ондық үлестерге дейінгі дөңгелектенген жуық мәнін жазыңдар. Жауабы: 150/3,2=46,875≈46,9 3 топ. Қазақстандағы ауданы жағынан ең үлкен облыс-Қарағанды облысы. Оның ауданы 428 мың кв.км. Қарағанды облысының ауданы шамамен неше жүз мың квадрат километр? Жауабы: 428мың кв.км≈400мың кв.км «Сиқырлы ағаш» ойыны. .Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.
Бекіту. «Кім мерген?». Айдаһармен арпалыс.
Қорытынды Үйге есептер шығару №998 |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Ондық бөлшектерді дөңгелектеу
Ашық сабақ: Ондық бөлшектерді дөңгелектеу
|
Тақырыбы: Сабақ 116 |
Ондық бөлшектерді дөңгелектеу |
|
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.15 санның жуық мәні ұғымын меңгеру; 5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті дөңгелектеу тақырыбын қайталай отырып, осыған дейін алған білімдерінді қорытыңдылау. |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Өздерінің сыныпта қандай оқу құралдарын пайдаланатынын айта алады,сұрақты түсінеді,сұраққа еркін жауап бере алады. |
||
|
Кейбір оқушылар: Дөңгелектеудің ережелерін игерте отырып практикада кеңінен қолдануға және ойлау,есте сақтау,зейінділік қабілеттерін дамыту.. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап, қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау |
Ал енді жылулық шеңберін ұйымдастырып алайық Жылулық шеңберін ұйымдастыру
Қуанамын мен де
(өзімді көрсетемін) Топқа бөлініп алдық 1Аралас сан 2Ондық бөлшек 3Жай бөлшек |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
|
|
Сабақтың ортасы |
Балалар, сендерге ертегі оқыған ұнай ма? Бүгінгі сабағымызда ертегілер еліне саяхатқа шыққыларың келе ма? Өте тамаша балалар - Сонау «Ондық бөлшектер» елінде Натурал сан деген ханның Көбейту атты жалғыз қызы бар екен. Бір күні хан саяхатқа кеткен кезде, кішкентай ханшайымды алыс жерде мекендейтін айдаһар ұрлап әкетеді. Жалғыз қызын жоғалтып қатты қайғырған хан: “Жалғыз қызымды тауып әкелген адамға бар байлығымды беремін” деп еліне жар салып жатыр. Бірақ айдаһарды іздеп тауып, онымен айқасуға ешкімнің күші жетпей жатыр екен. Айдаһарды табу үшін көптеген қиындықтардан өтіп, көптеген тапсырмаларды орындау қажет болыпты. Бағын сынап көрген батырлардың барлығы «ондық бөлшектерді натурал санға көбейту» ережесін білмепт. Біз де осы ережені мұқият түсініп алып, бағымызды сынап көрейік: Олай болса бізде топтық жұмыс неометриялық фигуралардан жай бөлшек сосын ондық бөлшек құрастырамыз |
Топтық жұмыс. Әр топ геометриялық фигуралардан жай бөлшек ,сосын ондық бөлшек құрастырады
"Доп лақтыру "әдісі арқылы ауызша есептеу Миға шабуыл: Математикалық сөйлемді оқу 100-дік 8+көз 40+қабат К+2+лік Зең+1+ек 7+ген 7+су 6+бақан Лим+10 Кітаппен жұмыс.Топ болып кітаптағы №991 есепті шығарады І-топ ондық үлеске 7,3605= 0,9421= 3,1502 12,0374= ІІ-топ жүздік үлеске 0,2831 4,0376 19,6201 3,4057= ІІІ-топ мыңдық үлеске 0,67509 4,23265 8,98605 29,48075 = Ол үшін сергіту сәтін жасап алайық 2-14,56,104,28,1004,622,2006, 3-9,27,51,129,33,81,333 5-125,205,25,85,425,2005 Бекіту. «Кім мерген?». Айдаһармен арпалыс.
Қорытынды Үйге есептер шығару |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
Оқулық Аудидиск: 1.7.1; 1.7.3; Қосымша тапсырма:1.7 |
|
Сабақтың соңы( 35-40 мин) |
3) Жүре-жүре ну орманға кез болдық. Сол орманда бір жалғыз үй тұр. Ол үйде жалмауыз кемпір тұрады екен. Жалмауыз кемпірден айдаһардың қайда тұратыны сұрайық. Жалмауыз кемпір: - менің көртен бері шешуін таппай жүрген тапсырмам бар еді. Соны тауып берсеңдер, мен сендерге көмектесемін,- дейді. Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады |
2 топ. Эскалатордың ұзындығы 150м. Ол жолаушыны 3,2 минутта жоғарғы қабатқа көтереді. Эскалатордың жылдамдығының ондық үлестерге дейінгі дөңгелектенген жуық мәнін жазыңдар. Жауабы: 150/3,2=46,875≈46,9 3 топ. Қазақстандағы ауданы жағынан ең үлкен облыс-Қарағанды облысы. Оның ауданы 428 мың кв.км. Қарағанды облысының ауданы шамамен неше жүз мың квадрат километр? Жауабы: 428мың кв.км≈400мың кв.км «Сиқырлы ағаш» ойыны. .Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.
Бекіту. «Кім мерген?». Айдаһармен арпалыс.
Қорытынды Үйге есептер шығару №998 |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
|
шағым қалдыра аласыз















