Е. Бозғұлов атындағы №249 мектеп – лицейдің
информатика пәні мұғалімі Жалиева Нұргүлдің
10 «А» сыныбына өткізілетін
шығармашылық сабағы

2024 жыл, 4 қазан
Бекітемін: ДОТЖЖО Г.Дөңесова
|
Бөлім |
1В. Деректерді ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жалиева Нургуль Ангисиновна |
|||
|
Күні |
04.10.2024ж |
|||
|
Сынып 10 «А» |
Қатысушылар саны |
14 |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.1. ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне және кері аудару |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Санау жүйесінің түрлерін (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық) біледі. |
|||
|
Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне айналдыру жолдарын түсініп, жұмыс жасай алады. |
||||
|
Ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне және кері аударуды ажырата алады |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Тәуелсіздік және Отаншылдық» құндылығына баулу. Осы құндылық арқылы оқушылар құрмет көрсетуді және еңбекқорлыққа үйренеді, адал еңбекті құрметтейді. 1-апта дәйексөзі: «Құрмет құрметті адамға ғана жарасады» |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7-8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару Топқа бөлу. Flippity платформасы арқылы 1-топ «2-лік» 2 – топ «8-дік» 3- топ «10- дық» санау жүйелеріне топтасу «Миға шабуыл» сұрақтары арқылы жаңа тақырыпты анықтап алу
Кері байланыс «ТТТ» |
Оқушылар үш топқа топтасады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтама
Мадақтама: Жарайсың! Жақсы! Керемет! |
Интербелсенді тақта https://flippity.net/rp.php?c=%D0%90%D0 D1%80&t=Random%20Name%20Picker Слаид 1 |
|
Сабақтың ортасы 22-30мин |
Мұғалім түсіндірмесі. Жаңа сабақ тақырыбы «Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру ». Сабақ мақсатын түсіндіру Кері байланыс «ТТТ» Топтық жұмыс: Тапсырма №1 Сыныпта 11112 ұл және 11012 қыз бар. Сыныпта барлығы неше оқушы бар? Кері байланыс «БББ» Тапсырма №2 Менің 100 інім бар. Кішісі 1000 жаста, ал үлкені 1111 жаста. Үлкен інім 1001-сыныпта оқиды. Осылай болуы мүмкін бе? Кері байланыс «ТТТ» Жеке жұмыс: Тапсырма № 3 Төменде берілген сандарды ондық санау жүйесінен екілік, санау жүйесіне ауыстыр 2910, 3610, 7410, 4610, 12410, 0,3510; 0,4510; 0,6210; 0,7710; Кері байланыс «БББ» Сергіту сәті: ChatGPT платформасын пайдалана отырып, түйін сөздері арқылы бір шумақ өлең құрастыру Жеке жұмыс. Компьютермен жұмыс. Тапсырма №4 Төменде берілген екілік санау жүйесіндегі сандарды калькулятордың көмегімен сегіздік, ондық, оналтылық санау жүйесіне ауыстыр 100002; 1110112; 100112; 1111112; 1100112; 1110012; 100010,012; 111100,102; 1010,11102; 100011,1112 Кері байланыс: «СМС» әдісі |
Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады және сабақты тыңдайды Оқушылар берілген тапсырманы топпен орындайды. Дискриптор:
Оқушылар берілген тапсырманы дәптерге, тақтаға орындайды және бір бірін тексереді. Дискриптор
Оқушылар бүгінгі сабаққа қатысты түйін сөздерді айтады. Компьютерде жеке орындайды. Дискриптор: 1.Калькуляторды қолдану арқылы сегіздік, ондық, оналтылық санау жүйесіне ауыстыруды біледі. |
№1 Дескриптор бойынша топтар бір-бірін бағалайды. 1 – 1 балл 2 – 1 балл 3 - 1 балл №2 Дескриптор бойынша жұптарын бағалайды. 1 – 1 балл Мадақтама «ЖАРАЙСЫҢДАР!» №3 Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. 1 – 1 балл 2 – 1 балл 3- 1 балл |
Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру тақырыбы, 2-3 слаид Тапсырма №1, №2 4 -5 слаид Тапсырма №3 6 слаид ChatGPT платформасы Тапсырма №4 7 слаид |
|
|
Тапсырма №5 Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылық тапсырмалары Тест жұмысы
А) сан В) символ С) кодтау Д) санау жүйесі 2. Санау жүйесінің түрлерін ата? А) разряд, позициялық В) позициялық, позициялық емес С) позициялық емес, ондық санау жүйесі Д) позициялық, алфавит 3. Санау жүйесінде әр санның мәні оның орнына байланысты. Қай санау жүйесі? А) позициялық емес В) позициялық С) санау жүйесі Д) разряд 4. Позициялық сандар жүйесіндегі сандарды ұсынудың құрылымдық элементі А) разряд В) санау жүйесі С) позициялық Д) позициялық емес 5. Сандардың қандай сандық жүйеде тұрғанын білу үшін қалай анықтаймыз? А) позициясына В) төменгі жағында индекске С) цифрлар санына Д) разрядына Кері байланыс «БББ» |
Оқушылар Google Forms платформасы арқылы тапсырманы орындайды |
№4 Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. 1 – 1 балл 2 - 1 балл 3 - 1 балл |
Тапсырма № 5 8-слаид |
|
Сабақтың соңы 2-7 мин |
Үй тапсырмасы: Екілік санау жүйесімен байланысты 5 есеп құрастыру. Есептердің шешу жолдарын көрсету РЕФЛЕКСИЯ
«2» -дегенім түсінбедім «8» - дегенім жартылай түсіндім «10» - дегенім толық түсіндім |
Оқушыларды жинаған ұпайлары бойынша бағалау Бүгінгі сабақ бойынша өз әсерлерімен бөліседі |
Қорытынды формативті бағалау қойылады. (0-10 балл) Мадақтама |
9-слаид |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру
Ашық сабақ: Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру
Е. Бозғұлов атындағы №249 мектеп – лицейдің
информатика пәні мұғалімі Жалиева Нұргүлдің
10 «А» сыныбына өткізілетін
шығармашылық сабағы

2024 жыл, 4 қазан
Бекітемін: ДОТЖЖО Г.Дөңесова
|
Бөлім |
1В. Деректерді ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жалиева Нургуль Ангисиновна |
|||
|
Күні |
04.10.2024ж |
|||
|
Сынып 10 «А» |
Қатысушылар саны |
14 |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.1. ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне және кері аудару |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Санау жүйесінің түрлерін (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық) біледі. |
|||
|
Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне айналдыру жолдарын түсініп, жұмыс жасай алады. |
||||
|
Ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне және кері аударуды ажырата алады |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Тәуелсіздік және Отаншылдық» құндылығына баулу. Осы құндылық арқылы оқушылар құрмет көрсетуді және еңбекқорлыққа үйренеді, адал еңбекті құрметтейді. 1-апта дәйексөзі: «Құрмет құрметті адамға ғана жарасады» |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7-8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару Топқа бөлу. Flippity платформасы арқылы 1-топ «2-лік» 2 – топ «8-дік» 3- топ «10- дық» санау жүйелеріне топтасу «Миға шабуыл» сұрақтары арқылы жаңа тақырыпты анықтап алу
Кері байланыс «ТТТ» |
Оқушылар үш топқа топтасады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтама
Мадақтама: Жарайсың! Жақсы! Керемет! |
Интербелсенді тақта https://flippity.net/rp.php?c=%D0%90%D0 D1%80&t=Random%20Name%20Picker Слаид 1 |
|
Сабақтың ортасы 22-30мин |
Мұғалім түсіндірмесі. Жаңа сабақ тақырыбы «Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру ». Сабақ мақсатын түсіндіру Кері байланыс «ТТТ» Топтық жұмыс: Тапсырма №1 Сыныпта 11112 ұл және 11012 қыз бар. Сыныпта барлығы неше оқушы бар? Кері байланыс «БББ» Тапсырма №2 Менің 100 інім бар. Кішісі 1000 жаста, ал үлкені 1111 жаста. Үлкен інім 1001-сыныпта оқиды. Осылай болуы мүмкін бе? Кері байланыс «ТТТ» Жеке жұмыс: Тапсырма № 3 Төменде берілген сандарды ондық санау жүйесінен екілік, санау жүйесіне ауыстыр 2910, 3610, 7410, 4610, 12410, 0,3510; 0,4510; 0,6210; 0,7710; Кері байланыс «БББ» Сергіту сәті: ChatGPT платформасын пайдалана отырып, түйін сөздері арқылы бір шумақ өлең құрастыру Жеке жұмыс. Компьютермен жұмыс. Тапсырма №4 Төменде берілген екілік санау жүйесіндегі сандарды калькулятордың көмегімен сегіздік, ондық, оналтылық санау жүйесіне ауыстыр 100002; 1110112; 100112; 1111112; 1100112; 1110012; 100010,012; 111100,102; 1010,11102; 100011,1112 Кері байланыс: «СМС» әдісі |
Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады және сабақты тыңдайды Оқушылар берілген тапсырманы топпен орындайды. Дискриптор:
Оқушылар берілген тапсырманы дәптерге, тақтаға орындайды және бір бірін тексереді. Дискриптор
Оқушылар бүгінгі сабаққа қатысты түйін сөздерді айтады. Компьютерде жеке орындайды. Дискриптор: 1.Калькуляторды қолдану арқылы сегіздік, ондық, оналтылық санау жүйесіне ауыстыруды біледі. |
№1 Дескриптор бойынша топтар бір-бірін бағалайды. 1 – 1 балл 2 – 1 балл 3 - 1 балл №2 Дескриптор бойынша жұптарын бағалайды. 1 – 1 балл Мадақтама «ЖАРАЙСЫҢДАР!» №3 Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. 1 – 1 балл 2 – 1 балл 3- 1 балл |
Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру тақырыбы, 2-3 слаид Тапсырма №1, №2 4 -5 слаид Тапсырма №3 6 слаид ChatGPT платформасы Тапсырма №4 7 слаид |
|
|
Тапсырма №5 Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылық тапсырмалары Тест жұмысы
А) сан В) символ С) кодтау Д) санау жүйесі 2. Санау жүйесінің түрлерін ата? А) разряд, позициялық В) позициялық, позициялық емес С) позициялық емес, ондық санау жүйесі Д) позициялық, алфавит 3. Санау жүйесінде әр санның мәні оның орнына байланысты. Қай санау жүйесі? А) позициялық емес В) позициялық С) санау жүйесі Д) разряд 4. Позициялық сандар жүйесіндегі сандарды ұсынудың құрылымдық элементі А) разряд В) санау жүйесі С) позициялық Д) позициялық емес 5. Сандардың қандай сандық жүйеде тұрғанын білу үшін қалай анықтаймыз? А) позициясына В) төменгі жағында индекске С) цифрлар санына Д) разрядына Кері байланыс «БББ» |
Оқушылар Google Forms платформасы арқылы тапсырманы орындайды |
№4 Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. 1 – 1 балл 2 - 1 балл 3 - 1 балл |
Тапсырма № 5 8-слаид |
|
Сабақтың соңы 2-7 мин |
Үй тапсырмасы: Екілік санау жүйесімен байланысты 5 есеп құрастыру. Есептердің шешу жолдарын көрсету РЕФЛЕКСИЯ
«2» -дегенім түсінбедім «8» - дегенім жартылай түсіндім «10» - дегенім толық түсіндім |
Оқушыларды жинаған ұпайлары бойынша бағалау Бүгінгі сабақ бойынша өз әсерлерімен бөліседі |
Қорытынды формативті бағалау қойылады. (0-10 балл) Мадақтама |
9-слаид |
шағым қалдыра аласыз















