Материалдар / Ашық сабақ "Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Қоғамдық гуманитарлық бағыт бойынша 9 сынып химия пәні бойынша Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы тақырыбына арналған сабақ жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Ақпан 2023
1080
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақ жоспары

Сабақ: химия

Қызылорда медициналық жоғары колледжі

Күні:

Окытушы аты-жөні: Алматова Ардак Шыныбековна

Курс: І,

9сынып негізінде

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:


Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы


Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз?

10.4.2.1 органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну;

10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату;

10.4.2.3 элементтердің белгілі массалық үлестері және олардың буларының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым және молекулалық формуласын табу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:


Органикалық химияның зерттеу бағыттарын түсінеді. Көмірсутектердің түрлі формулаларын салыстырады.


Оқушылардың көпшілігі істей алады:


Органикалық заттардың қарапайым және молекулалық формуласын анықтайды.

Кейбір оқушылар істей алады:


Белгісіз органикалық заттардың химиялық формуласын анықтауға бағытталған есептерді шығарады.

Бағалау критерийлері

  1. Органикалық химия нені зерттейтіндігін біледі.

  2. Көмірсутектердің формулаларын анықтайды.

  3. Салыстырмалы тығыздық бойынша органикалық заттың молекулалық формуласын анықтайды.

Пәнаралық байланыс

Физика- атомдардың электрондық құрылысы;

Математика- қарапайым математикалық есептеулердің жүргізілуі.

Құндылықтармен байланыс

Топтық жұмыс арқылы органикалық химияның зерттеу бағыттарын түсіне отырып, қарым-қатынас жасауға;

Жұптық жұмыс барысында көмірсутектердің формуласын табуда сын тұрғысынан ойлауды дамыту;

Жеке жұмыс барысында органикалық заттардың химиялық формуласын анықтауда өмір бойы оқуға дайындау.


Тілдік мақсат

Оқушылар:

Органикалық заттардың ерекшелігін түсіндіре алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Эмпирикалық, молекулалық формула, құрылымдық және кеңістік формулалар, функционалды топ.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Органикалық қосылыстардың бейорганикалық қосылыстардан қандай айырмашылығы бар?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Қаныққан көмірсутектердің молекулалары неліктен ирек пішінді болады?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Тұрмыста, медицинада, өндірісте қолданылатын органикалық заттарды атаңыздар?

Тағамдық өнімдер құрамына кіретін органикалық заттарды атаңыздар? Тұрмыста қолданылатын органикалық заттар қандай табиғи көздерден алынады?

Органикалық қосылыстардың көптүрлілігін қалай түсіндіруге болады?

Молекулалық формула нені білдіреді?


Алдыңғы оқу

9.4A Органикалық химияға кіріспе

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басы


10 мин












1 мин


3 мин















1мин


2 мин







3 мин

1. Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушылармен амандасу, топты түгендеу.

2. Үй тапсырмасын сұрау. «Эстафеталық сұрақтар» әдісі арқылы «Жасыл химияның 12 принципі» тақырыбы бойынша білімдерін актуализациялау:

І. Жасыл химия деген не?

ІІ. Жасыл химия мен қоршаған ортаны қорғаудың айырмашылығы неде?

ІІІ. Жасыл химияның 1-3 қағидаларын атаңыздар?

ІV. Жасыл химияның 4-6 қағидаларын атаңыздар?

V. Жасыл химияның 7-9 қағидаларын атаңыздар?

VІ. Жасыл химияның 10-12 қағидалары қалай қорытындыланады?

VІІ. Озон қабатының тесілуі жайла не білесіз?

VІІІ. Парниктік әсер дегеніміз не?


ҚБ: Ауызша мадақтау.


3. Сынып оқушыларын 2 топқа біріктіру (көмірсутектер, органогендер сөздері жазылған қағаз қималары арқылы топтасады)

-Балалар, қима қағаздағы сөздер қандай мағынаны білдіреді? Бұл сөздерді не байланыстырады?

Ендеше, бүгінгі тақырып не туралы болмақ?


4. Топ оқушыларын оқу мақсатымен бағалау критерийлерімен таныстыру.




М.Қ.Оспанова, Қ.С.Аухадиева, Т.Г.Белоусова Химия, 11 сынып, (ЖМБ) Алматы, «Мектеп» 2020ж.

.













Топ аттары жазылған қағаз қималары

Ортасы

30 мин

3 мин








6 мин






5 мин



















8 мин







1мин



6мин
















1мин

5. Тыңдалым алды тапсырма.

- Органикалық қосылыстардың бейорганикалық қосылыстардан қандай айырмашылығы бар?

-Барлық органикалық заттардық құрамына .... элементі кіреді?

-Көміртектік қаңқа басқаша .... ....... деп аталады?


6. «Органикалық химия 1, 2» бейне жазба көрсету.

  • Көмірсутектердің туындылары деген не?

  • Органикалық химияда қандай формулалар қолданылады?

ҚБ: Кері байланыс


7. Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. (Ресурс бойынша саралау)

Екі түрлі түсініктеме күнделігі әдісі.

1-топ: Органикалық заттардың құрамы

2-топ: Органикалық химияда қолданылатын формулалар



Оқытушының әрекеті:

  • Білім алушыларды топқа бөледі;

  • Ресурсты көрсетеді;

  • Мәтінмен жұмыс жасау нұсқаулығын түсіндіреді;

Білім алушы әрекеті:

Білім алушылардан дәптердің бетін ортасынан тігінен бөлу сұралады. Оқып болған соң, топтар оқыған мәтіндегі негізгі түсініктер бойынша пікір алмасады.


Мәтінді оқу барысында олар:

Бөліктің оң жағына

Сол жағына

Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады.

Сол әсер еткен үзінділер жайлы пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.)

ҚБ: Топтардың өзара бағалауы (мадақтау сэндвичі)


8. Жұптық жұмыс. «Деңгейлік тапсырмалар» (тапсырма бойынша саралау):

А-тапсырмасы. Химиялық диктант.

«........... .........» терминін ғылымға ........ жылы швед ғалымы Й.Я.Берцелиус енгізді. Барлық органикалық қосылыстар құрамына ........ элементі кіреді. ......... формула молекуладағы атомдардың сапалық және сандық құрамын көрсетеді. Эмпирикалық ...... қосылыстағы элементтердің ..... мөлшерін көрсетеді.

Б-тапсырмасы. Берілген заттарды бейорганикалық және органикалық қосылыстарға жіктеңіздер:

НСІ, С2Н5СІ, СаС2, СН3ОН, Н2О, С3Н8, СН3NН2.

С-тапсырмасы. С4Н10 – бутанның эмпирикалық, құрылымдық және қаңқалық формулаларын жазыңыздар.

ҚБ: жұптардағы өзара бағалау (дайын жауап арқылы бір-бірінің жауаптарын тексеріп бағалау).

9. Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау. (қосымша №1)

Сараланған тапсырмалар (аса қабілетті оқушылар үшін, қосымша №2)

ҚБ: Мадақтау сөздер арқылы бағалау.











https://youtu.be/AHZlYVsPo90

https://youtu.be/oknIHvBA318




М.Қ.Оспанова, Қ.С.Аухадиева, Т.Г.Белоусова Химия, 10 сынып, (ЖМБ) Алматы, «Мектеп» 2019ж.




































М.Қ.Оспанова, Қ.С.Аухадиева, Т.Г.Белоусова Химия, 10 сынып, (ЖМБ) Алматы, «Мектеп» 2019ж.





Үлестірме материалдар



Соңы

5 мин



4 мин













1 мин



Рефлек

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!