Сабақтың тақырыбы
|
Жолтай Әлмашұлы «Орманның
оянуы»
|
Сабақтың мақсаты
|
Жолтай Әлмашұлы «Орманның оянуы» мәтінінің
мазмұнын түсіну
|
Табыс критерийлері
|
-
Мәтіннің мазмұнын түсінеді, айта
алады
-
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріп, салыстыру
жасай алады
-
Тақырыпқа байланысты өзіндік тұжырым жасай
алады
|
Сабақ түрі
|
Жаңа білімді меңгерту
|
Сабақтың әдәс - тәсілдері
|
Топтық жұмыс, АКТ, « ойлан, жұптас бөліс,», ВЕН
диаграммасы, деңгейлік тапсырмал,
|
Ресурстар
|
Презентация, интерактивті тақта, қима суреттер,
автор суреті,
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Керекті құрал жабдықтар
|
1 кезең
Қызығушылықты ояту
2мин
|
-шаттық шеңберін құру
(жылы тілектер тренингі)
Тыныштықта елім бар,
Ну орманды жерім бар,
Күннен күнге көркейіп,
Қазақстан елім бар.
( қайың, шырша)
|
Ынтымақтастық атмосферасын
құрады,
қайың, шырша суреттері арқылы топқа
бөлінеді
|
Шырша, қайың
|
Үй тапсырмасын сұрау
5мин
|
“жуан, жіңішке сұрақтар”
әдісі
Ілияс Жансүгіров «Көкшетау» өлеңін жатқа
айту,
Табыс өлшемдері:
-
өлеңді жатқа айту
-
Мәнерлеп оқу
|
Көкшетау өлеңін жатқа айтады
табыс өлшемдері арқылы өзара
бағаланады
|
Бағдаршам арқылы бағалайды
|
2 кезең
Мағынаны ажырату
оқулықпен жұмыс
|
Жаңа тақырыппен таныстыру.
Суреттер көрсету ( орман туралы) не көрдіңдер?
Нені байқадыңдар?
-біз топқа қандай суреттер арқылы бөліндік?
(қайың, шырша)
1.Автор туралы мәлімет
айтамын?
2.Тақырып мақсатын айту
3 табыс критерий ( қадам)
ілемін.
-
Оқушылар мәтінмен танысады,
-
мазмұнын жұпта талқылайды,
-
мәтіннің мазмұнын әр топ жалғастырып
айтады
Сұрақ
қою:
-
Орман бізге не үшін керек?
-
Неліктен екі дос орманға барды?
-
Достардың іс – әрекетінен кейін орманда қандай
өзгеріс байқалды№
-
Орман оянуы мүмкін бе екен?
|
Суреттен не көргендігі туралы
айту,
мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді, сұрақтарға
жауап береді.
Топтар бірін бірі бағалайды
|
суреттер
автор суреті,
тақырып мақсаты, табыс
өлшемдері
|
Сергіту сәті
1мин
|
Сергіту сәтін ұйымдастыру
Орманның шетіне қонып, жаттығу
жасаймыз.
Тербеледі ағаштар,
Жел алдымнан еседі.
Кіп-кішкентай
, ағаштар
Үп-үлкен боп өседі.
|
Сергіту сәтін жасайды
|
|
|
Топтық жұмыс.
Венн диаграммасы
Б. Соқпақбаев Ж.Әлмашұлы
Ағаштар неге Орманның
ашуланды оянуы
|
Екі
мәтінді салыстырады, ұқсастығын, айырмашылығын
анықтайды.
|
ВЕНН диаграммасы
топтар бірін бірі бағалайды.
|
Ой
толғаныс
|
Деңгейлік тапсырма:
-
«Адамзатқа орман тұрғындары атынан» хат
жаз
-
Орманда өзін -өзі ұстау ережесін
құрастыр
-
Әңгіме мазмұны бойынша өлең
құрастыр
|
Оқушы өзі қалаған деңгейлік тапсырмалар арқылы өз
ой пікірлерін жазады, қорытынды жасайды.
|
Деңгейлік тапсырма жазылған
парақша,
әр
оқушы өзінің жазғанын оқиды өзін өзі бағалайды
|
Кері байланыс
1мин
|
|
Оқушы жаңа тақырыпты түсінген не түсінбегенін
кері байланыс арқылы береді.
|
Қима суреттер
|
Бағалау
1мин
|
Тақырып бойынша мақсатқа жеткендігін табыс
критерийі арқыл ( қадам) анықтайды
1. Мәтіннің мазмұнын түсінеді, айта
алады
2. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріп,
салыстыру жасай алады
3. Тақырыпқа байланысты өзіндік тұжырым жасай
алады
|
Мақсатқа жеткендігін өздері анықтап, өзін өзі
бағалай жасайды.
Смайлинг арқылы көңіл күйлерін
білдіреді,
стикер арқылы өзін бағалау
жасайды.
|
Смайлингт, стикерлер
|
Үйге тапсырма
1мин
|
Жолтай Әлмашұлы «Орманның оянуы» мәтінінің
мазмұнын айту, «Орман – халық байлығы » тақырыбына эссе
жазу.
|
Күнделікке жазады.
|
|