Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Орта ғасырлық Қазақстанның экономикасы мен мәдениетінің дамуына тигізген әсері"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ тақырыбы: Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың нығаюына әкелді ме? |
Мектеп: Ә .Монтаев атындағы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: М. Тымбаулиева Күні : 13.12.2018 жыл |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы : |
Орта ғасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы |
|||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарды нығайтудағы орнын анықтау
|
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарды нығайтудағы орнын анықтау. Ұлы Жібек жолының дамуына экономикалық сауданың ықпалын түсінеді Ұлы Жібек жолымен әлемге тараған озық жаңалықтарды сипаттайды |
|||||||||||||
Бағалау критерилері |
Ұлы жібек жолын түркі мемлекеттерінің бақылауға алған кезеңін анықтау үшін кестемен жұмыс жасайды. Ұлы Жібек жолының дамуына экономикалық сауданың ықпалын түсіндіреді. Ұлы Жібек жолымен әлемге тараған озық жаңалықтарды сипаттайды. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
1Ұлы Жібек жолын түркі мемлекеттердің бақылауға алынған кезеңін анықтау үшін сұраққа жауап береді 2.Ұлы Жібек жолының дамуына экономикалық сауданың ықпалын картадан көрсетедіі. 3.Үлы жібек жолымен Ұлы Жібек жолы халықаралық қатынастарда экономикалық (сауда байланыстары) қатынастарды күшейтті ме, әлде саяси (дипломатиялық қатынастар, әскери шарттар) байланыстарды күштірек нығайтты ма? Топтық талдау жасайды
1.Ұлы жібек жолы қандай өркенниет орталықтарын байланыстырды және қандай тауарлар тасымалданды? 2.Ұлы жібек жолында сауда қалай жүргізілді және оның халықаралық қатынаста маңызы болдыма ? |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ашықтық,жауапкершілік - өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш Өзгелерге, өзіне құрмет – оқушы мұғалімді, басқа оқушыларды тыңдайды және талқылауға ат салысады. Академиялық шыншылдық – берілген жеке тапсырмаларды өздігімен орындайды. Өмірбойы оқу – ақпарат көздерін іздейді және тапсырманы орындауда тиімді қолданады. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
5 –сынып Дүниежүзі тарихы – (Ұлы Жібек жолыс Шығыспен батысты қалай байланыстырды ) |
|||||||||||||
Алдыңғы білім |
Ұлы жібек жолының пайда болуы тарихы туралы хабары бар ,Жібек жолымен қандай тауарлар тасмалдағанын біледі |
|||||||||||||
АКТ |
Бейнесюжет. You tube «Ұлы жібек жолы тарихы |
|||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин Ортасы 20 мин 5 мин 5 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Жүректен жүреке жеткен лебіздерін білдіреді Суреттер бойынша топ жасақталады.
Ұжымдық жұмыс«Ширату жаттығулары » әдісі Шарты : Сұрақты қағып ал
Ой қозғау «Кинометафера» әдісі Тақырыбын ашу (Көрініс көрсету арқылы түсіндіру) 1-бала(жүгіріп шығады)-Уа, халайық қуанышты хабар. Сүйінші, сүйінші! Мұндайды көргенде арманда, көрмегенде арманда. Біздің ауылымызға тұңғыш рет сауда керуені келе жатыр. Ол жай ғана сауда керуені емес, Шығыс пен Батысты байланыстырған Ұлы Жібек жолымен атақты, әйгілі саудагерлер мен Шығыстың хас сұлулары келе жатыр. Қане, халайық, қалыс қалмаңыздар, келіңіздер, көріңіздер. Қызу саудаға араласыңыздар. Оған ешқашан өкінбейсіздер. (Шығыс музыкасы естіледі, бишілер, саудагерлер келе жатады) Бас саудагер:-Уа, жарандар! Бүгін сіздердің ауылдарыңызда үлкен жәрмеңке өткелі тұр. Келіңіздер, көріңіздер, сұранысқа ие болған жібек матамызды, әшекей-бұйымдарымызды т.б.бағалы тауарларымызды саудаға саламыз. Бірақ, біздің бүгінгі жәрмеңкеміз ерекше болмақ. Егерде кімде-кім бұйымдарымызды халыққа жеткілікті түрде жарнамалап, нақты мәліметтер айтатын болса, оларға бұйымдарымызды тегін береміз. (Жібек маталар, әшекейлер, шәй т.б сатылады Топтық жұмыс: Кіші жоба қорғайды. «Ойлан , жұптас , бөліс »әдісі 1.топ «Керуен» Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарды нығайтудағы орнын анықтау. 2. топ «Жібек»Ұлы Жібек жолының дамуына экономикалық сауданың ықпалын түсіндіреді 3.топ «Құмыра»Ұлы Жібек жолымен әлемге тараған озық жаңалықтарды сипаттайды 2. Картамен жұмыс» Ұлы Жібек жолымен саяхат. Өзінді Түркістаннан Қытайға тауар керуенімен атанған саудагермін деп ойла. Маршрут сал: Қандай қалалар арқылы өту керек екендігін көрсет. Қытайдан сен алып кететін тауарларды ата және оларды сипатта... Шарты: Ұлы Жібек жолының дамуына экономикалық сауданың ықпалын картадан көрсетеді. Қалыптастырушы бағалау: керемет, жарайсыңдар, өте жақсы мадақтамаларымен ынталандыру. Тапсырма №2. Жұптық жұмыс-«Тарихи диктант » Шарты :Көп нүктенің орнына тиісті сөзді табамыз 1.Патшалармен елшілерге сыйлық , жалдамалы әскерге жалақы мен мемлекеттік қарыздардың өтеуі ретінде -----------------төленді. 2.Ұлы Жібек жолы өзінің атауын ---------ғасырда ғана алды . 3.ҮІғасырдың екінші жартсында ---------Ұлы Жібек жолының біраз бөлігіне иелік етті. 4.Қытай жол көрсеткіш кітапшасында «Ақ өзендегі қала » --------көрсетілген, кейінен ол қала « --------»деп аталған 5.Түркі мемлекеттерінің Ұлы Жібек жолын толықтай дерлік бақылауда --------- ұстаған кезең Қалыптастырушы бағалау: керемет, жарайсыңдар, өте жақсы мадақтамаларымен ынталандыру Тапсырма №4. Жеке жұмыс - «Кестемен жұмыс» Шарты:. Ұлы Жібек жолының экономикалық сауданың дамуына ықпалын кестеден көрсетеді.
Бағалау. Өзін өзі бағалау – «Бас бармақ» арқылы |
Жүректен жүреке жеткен тілек «Ширату жаттығулары » әдісі http://baq.kz/foto/ffad69a5a69bdad2c515ec3df4011e15.jpg
|
||||||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия. |
Үй тапсырмасы. Эссе жазу: Ұлы Жібек жолының әлем тарихындағы рөлі. Критерийі:
«Кері байланыс» тақтасы Оқушылар сабақтан алған әсерін стикерлерге жазып,жолдайды. 1.Көз – Бүгінгі сабақта не көрдім, оқып білдім? 2. Қол – Топтық жұмыста қандай жұмыстар орындадым? 3.Жүрек – Сабақтағы көңіл-күйім қандай |
ҚБ:/ смайлик арқылы |
||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау. Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||||||||||
Талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалаймын. Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді. |
|
|||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
Көңілді күн видоролик
VI.Жеке жұмыс (10 минут)
(деңгейлік тапсырма)
( Бағдаршам арқылы бағалау)
1. Жібек жолы қайдан басталды?
А) Қытайдағы Хуанхэ аңғарындағы аймақтан
Ә) Қара теңіз жағалауынан
Б) Сырдарияның төменгі ағысынан
В) Үнді өзені бойынан
2. Жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен ұай ел
А) Соғды
Ә) Кавказ жері
Б) Иран
В) Батыс елдері
3. Ежелгі Қытай деректеріне қарағанда нешінші ғасырда алғаш рет Қытай елінен Батыстағы елдерге қарай жібек артқан керуендер жолға шыққан?
А) б.з.б II ғ
Ә) б.з.б III ғ
Б) б.з.б I ғ
В) б.з.б IV ғ
4. Жібек жолындағы ерекше мәдени байланыс не?
А) тігін
Ә) музыка
Б) құмыра жасау
В) әшекей бұйымдар
5. Түрік қағанаты мен Византия мемлекетінің арасында қай жылы келісімдер толық байқалды?
А) 578ж
Ә) 588ж
Б) 591ж
В) 568ж
6. Қытай императоры У-Ди 138 жылы Батыс елдеріне қарай аттандырған елшілік неше жылдан кейін оралған?
А) 10 жылдан кейін
Ә) 12 жылдан кейін
Б) 13 жылдан кейін
В) 14 жылдан кейін
7. Жібек жолының бойында сауданың кең көлемде дамығандығын
Не айқын көрсетеді?
А) мыс теңгелер
Ә) маталар
Б) заттар
В) әшекей бұйымдар
8. Қай ғасырда жібектің бүкіл Еуразияға әйгілі болған кезеңі
А) V ғ
Ә) VI ғ
Б) VII ғ
В) VIII ғ