Материалдар / Ашық сабақ :«Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі»

Ашық сабақ :«Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі»

Материал туралы қысқаша түсінік
Данный материал предназначен для методической помощи учителям биологии
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
407
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ : 27

Такырып:Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі

Күні:11.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:10 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі түрлерін меңгерту ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Хлоропласт,граналар,фотосинтез

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):Автотропты ж/е гетеротропты организм

Талқылауға арналған тармақтар:

1.ФОТОСИНТЕЗ

2.АВТОТРОПТАР

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі қалай түсінесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Лимон қышқылы айналымының сатысы.Пирувоттың өзгеруі

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.лимон қышқылы дегеніміз не?

2.су молекуласы қалай түзіледі?

3.НАД.Н+Н+ ж/е ФАД қандай молекулалар?

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)фотосинтез жарықта жүретін фазасы

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма (1 минут). Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж













Сабақ : 28

Такырып:Фотосинтездің қараңғы фазасында журетін реакциялар

Күні:15.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:10 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Фотосинтездің қараңғы фазасында журетін реакциялар ерекшелігін түрлерін меңгерту ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Фотосинтездің қараңғы фазасында журетін реакцияларын анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Фотосинтездің қараңғы фазасында журетін реакциялар жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Хлоропласт,граналар,фотосинтез

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):хемосинтез,күкірт бактериялары

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Дисахарид

2.Хемосинтез

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Фотосинтездің қараңғы фазасында журетін реакциялар қалай түсінесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Өсімдік жасушасындағы пластикалық ж/е энергетиканың алмасу ерекшелігі

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.фотосинтез дегеніміз не?

2.хлоропласт қалай түзіледі?

3.су фотолизі?

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) Фотосинтездің қараңғы фазасында журетін реакциялар

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)фотосинтездің қараңғы фазасы

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма (1 минут). Фотосинтездің қараңғы фазасында журетін реакциялар


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж











Сабақ : 29

Такырып:Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезі

Күні:18.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:10 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезі ерекшелігін меңгерту ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезі анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезі жайлы жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезі ерекшелігін ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Генетикалық код ,транскрипция,фотосинтез

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):ядро сплайсинг

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Нуклеин қышқылы

2.Нәруыз молекуласы

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезін қалай түсінесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Фотосинтездің қараңғы фазасында журетін реакциялар

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.фотосинтез дегеніміз не?

2.Нәруыз қалай түзіледі?

3.Амин қышқылы?

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезі

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)Спалайсинг процесі

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма (1 минут). Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезі


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж











Сабақ : 30

Такырып:Бақылау жұмысы

Күні:18.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:10 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Тоқсандық бақылауда алған білмдерін сынай ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: өткен тақырытар бойынша білімін анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Алдыңғы тақырыптар жайлы жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: әр тақырып бойынша ерекшелігін ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Генетикалық код ,транскрипция,фотосинтез Гольджи жиынтығы

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):ядро сплайсинг

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Нуклеин қышқылы

2.Нәруыз молекуласы

3.Аминқышқылы

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Пластикалық алмасу .Нәруыз биосинтезін қалай түсінесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

қайталау

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.фотосинтез дегеніміз не?

2.Нәруыз қалай түзіледі?

3.Амин қышқылы?

4.Лимон қышқылының айналымы?

5.Қымыздық сірке қышқылы?

6.Гликолиз процесі?

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) қайталу

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)жалпылама қайталау

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма (1 минут). Қайталау


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж











Сабақ : 27

Такырып:Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері

Күні:11.12-12.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:9 «Г,В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері жайлы жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: әр тақырып бойынша ерекшелігін ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Мутация,хромосомалар

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):аберрация .геном

Талқылауға арналған тармақтар:

1.гендік мутация

2.хромосомалық мутация

3.мінсіз мутациялар

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері қалай түсінесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Гендердің тіркес тұқым қуалауы

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.мутациялар дегеніміз не?

2.нуклеотидтің еселенуі қалай түзіледі?

3.ендірме нуклеотид?

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)жалпылама қайталау

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма (1 минут). Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж











Сабақ : 28

Такырып:Мутациялық өзгергіштік

Күні:12.12-15.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:9 «Г,В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Мутациялық өзгергіштік жайлы толық ақпарат беріп ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Мутациялық өзгергіштік анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Мутациялық өзгергіштік жайлы жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: әр тақырып бойынша ерекшелігін ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Мутация,хромосомалар

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):аберрация .геном

Талқылауға арналған тармақтар:

1.гендік мутация

2.хромосомалық мутация

3.мінсіз мутациялар

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері қалай түсінесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.мутациялар дегеніміз не?

2.нуклеотидтің еселенуі қалай түзіледі?

3.ендірме нуклеотид?

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) Модификациялық ж/е тұқым қуалайтын өзгерістері

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)жалпылама қайталау

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма (1 минут). Мутациялық өзгергіштік


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж











Сабақ : 29

Такырып:Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері

Күні:18.12-19.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:9 «Г,В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері жайлы толық ақпарат беріп ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері жайлы жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: әр тақырып бойынша ерекшелігін ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:модификациялық тұқым қуалау

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):меиоз,генетика

Талқылауға арналған тармақтар:

1.гендік мутация

2.хромосомалық мутация

3.адам генетикасы ерекшелігі не де?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері қалай түсінесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Мутациялық өзгергіштік

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.мутациялар дегеніміз не?

2.тұқым қуалау дегеніміз не ?

3.хромосомалар саны?

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)жалпылама қайталау

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.сарамандық жұмыс

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма 1 минут Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж











Сабақ : 30

Такырып:Адамның кейбір тұқым қуалайтын өзгергіштері

Күні:19.12-20.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:9 «Г,В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Адамның кейбір тұқым қуалайтын өзгергіштері жайлы толық ақпарат беріп ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Адамның кейбір тұқым қуалайтын өзгергіштері анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Адамның кейбір тұқым қуалайтын өзгергіштері жайлы жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: әр тақырып бойынша ерекшелігін ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:модификациялық тұқым қуалау

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):меиоз,генетика

Талқылауға арналған тармақтар:

1.биохимияляқ әдіс

2.хромосомалық мутация

3.имунологиялық әдіс

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері қалай түсінесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Адамның тұқым қуалайтын өзгергіштері

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.мутациялар дегеніміз не?

2.тұқым қуалау дегеніміз не ?

3.текті қор ?

4. гемофилия

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) Адамның кейбір тұқым қуалайтын өзгергіштері

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)жалпылама қайталау

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.сарамандық жұмыс

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма 1 минут Адамның кейбір тұқым қуалайтын өзгергіштері


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж







Сабақ : 30

Такырып:Бақылау жұмысы

Күні:25.12-26.12

Мұғалімнің есімі:

Сынып:9«Г,В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген

оқу мақсаты :

Тоқсандық бақылауда алған білмдерін сынай ой өрісін кеңейту

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: өткен тақырытар бойынша білімін анықтай алады

Оқушылардың басым бөлігі: берілген мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдыланады

Кейбір оқушылар: Алдыңғы тақырыптар жайлы жетік меңгереді арықарай өрбітеді

Тілдік мақсат:

Оқушылар... (істей) алады: әр тақырып бойынша ерекшелігін ажырата біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Генетикалық тіркес,транскрипция,фотосинтез Гольджи жиынтығы

Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):ядро сплайсинг

Талқылауға арналған тармақтар:

1.гендік мутация

2.Морган ашқан заңдылық

3.хромосомалық ядро

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

?

Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

қайталау

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарлан-ған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут)

Оқуларды түгендеу.


Басталуы.



Ортасы.












«Ыстық орындық» әдісі (5 минут)

1.Тіркес тұқым қуалау дегеніміз не?

2. гендер хромосомаларда қалай орналасады?

3.жынысты алдын алаанықтау?

4.гомогаметалы жыныстар?

5.кросинговер дегенімі не?

6.полимерия дегеніміз не ?

Жаңа сабақ – таныстырылым ( 5 минут) қайталу

Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)жалпылама қайталау

«Ой толғаныс» (5 минут)топтық жұмыс »

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

Тапсырманы орындау.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап,оған сұрақ жазып, бір -біріне ұшырады,сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма (1 минут). Қайталау


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Тақта, бор.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Аралас сабақ.

Рефлексия .

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?






Оқу ісінің меңгерушісі Абенова Ж













Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ