7минут
|
Сабақтың
Басы
Ұйымдастыру
|
1. Сәлемдеседі.
Оқушылардың қатысуын
тіркейді.
2.Оқушыларға жағымды
орта қалыптастыру.
3. Топқа
бірігу.
«Шартты
белгілер» стратегиясы бойынша топқа
бірігу.
1 -топ
– «Газ
тобы»
2-топ
– «Көмір
тобы»
3-топ
– «Мұнай
тобы»
Оқушылар топ болып орындарына
отырып, топ ережелерін
құрастырады.
«Өзін өзі бағалау»
парағымен таныстыру, тарату
|
1.Мұғаліммен
сәлемдеседі. Топқа бөлінеді.Түстерді таңдап топтарға
бірігеді
Бағалау парағыдағы берілген
балл қою кестесін әділ
толтырады
|
|
|
10
минут
|
Сабақтың
басы
Миға
шабуыл
Тәжірбие
|
Бүгінгі сабақтың
тақырыбы:
«Пайдалы қазбалар жана
ма?»
Сабақтың
мақсаты:
Пайдалы қазбалардың
жанғыш деп аталатынын
түсінесің;
Жанғыш пайдалы
қазбалардың қалай пайда болатынын
түсінесің
Жанғыш пайдалы
қазбалардың пайдасын білесің
Тірек
сөздер: жанғыш пайдалы қазбалар:
көмір, мұнай газ
Мұғалімнің жаңа
тақырыпты түсіндіруі.
Мұнай Газ
Көмір
Бейнематериал
көрсету.
Есте
сақта!
Пайдалы қазбалар
– жер қойнауынан немесе жер бетінен қазып алынатын тау жыныстары.
Бұл табиғат байлықтары адамның қажетіне
жаратылады
1-тапсырма.
Бейнематериалдан алған ақпаратты, «Кезбе
тілші» әдісі арқылы жаңа сабақты
қорытындылау
2-тапсырма.
Жұптық жұмыс. Бейне материалды көріп алып зерттеу кестесін
толтырады
Көмір – қара
немесе қарасұр түсті жылтыр тас тәрізді қатты пайдалы
қазба.
Жауапты слайдтан
тексереді
3-тапсырма
Топтық
жұмыс
Әр топ берілген
қазабарды «Венн диограммасында салыстырады»
салыстырады.
Көмір
Мұнай
|
Жаңа
білім
Жаңа білімнің
тақырыбы мен мақсатын
меңгереді
Оқушылар назарын
сабаққа аударады
Оқулықтағы
мәліметтерді пайдаланып, мәтінді оқып постер
жасайды
Мұнай, газ, көмір
- бұлар жанады
Мұнайдан -
жанармай керосин, пластмасса, бояу, дәрі-дәрмек
алады.
Газ – үй
жылытамыз, тамақ
пісіреміз
Көмір - тұрмыста
отын ретінде пайдаланады
.
Одан
: лак, сыр, пласмасса,
иіссу, дәрі-дәрмек
жасайтын заттар алынады.
Есте
сақта! Ережені жаттап
алады
Бейне материалды
көріп кестені толтырады
көмір
түсі
|
иісі
|
ерігіштігі
|
жылтыр-лығы
|
қаттылығы
|
қара
|
жоқ
|
ерімейді
|
жылтыр тас
тәрізді
|
қатты
|
Топтар тапсырманы
мұғалім берген тапсырама және дескрипторларды, көрнекілік
деректерді және оқулық деректерін пайдалана отырып,
салыстырады.Топтар орындаған тапсырма жұмыстарын таныстырады,
бірін-бірі тыңдайды.
1-топ: «Көмір мен
мұнай»
2-топ: «Мұнай мен
газ»
3-топ: «Көмір мен
газ» ұқсастығы мен айырмашылығын
жазады
|
Мұғалім
ұйымдастыру кезеңінде
белсенді болған
оқушыларға мадақтау сөз айтады: «Жарайсың!», «Бәрекелді!» және
т.с.с.
Дескриптор:
Газ, мұнай,
көмірге ортақ қасиетті
біледі;
Олардың қайда
қолданылатынын біледі.
2
балл
Қ.Б.
Жарайсыңдар!
Дескриптор
Көмірдің түсін
анықтай алады
Көмірдің иісін
анықтай алады
Көмірдің
ерігіштігін анықтай
алады
Көмірдің
жылтырауын анықтай алады
Көмірдің
қаттылығын анықтай алады
Қорытынды шығара
алады. 2
балл
Қ.Б.
Тамаша!
Дескриптор:
Ұқсастықтарын
анықтай алады
Ерекшеліктерін
анықтай алады
Қорытынды шығара
алады
1балл
|
Оқулық
30
бет
Оқулық
30-бет
А3 қағаз, маркер,
оқулық 30,31- ет
|
25
минут
|
|
4-тапсырма.
Бейнематериалды көріп болғаннан кейін
топта, оқулықтың қосар бетіндегі
«Пайдалы қазбалар» картасын пайдаланып картаға мұнай тобы мұнайды,
көмір тобы көмірдің алгаз тобы газдың шартты белгілерін
салады.
5-тапсырма. Жеке
жұмыс
Семантикалық
картаны толтырады
Сұрақтары
|
Көмір
|
Газ
|
Мұнай
|
Майлы қоймалжың
зат
|
|
|
|
Дәрі дәрмек алынатын
қазба
|
|
|
|
Тез жанып, күл қалмайтын
қазба
|
|
|
|
Жақсы жанып,жылуды көп бөлетін
қазба
|
|
|
|
Көзге көрінбейтін жанғыш
пайдалы қазба
|
|
|
|
Шахтада өндірілетін
қазба
|
|
|
|
Жауапты слайдтан
тексереді
|
Оқушылар оқулықты,
картаны пайдалана отырып, еліміздің қай жерінде мұнай мен
газ және көмір өндіріледі?
Шартты белгілерді
салады
Оқушылар жеке жеке
кестені толтырады.
Өз пікірін
айтады
Мұнай - Атырау, Маңғыстау, Ақтөбе,
Батыс Қазақстан, Қызылорда облыстары аймағындағы кен орындарынан
өндіріледі.
Газ шығатын ірі кен орындары -
Қарашығанақ, Қашаған, Теңіз.
Көмір Қарағанды Екібастұз кен
орындарынан өндіріледі
|
Қ.Б.
Тамаша!
Дескриптор:
Шартты белг3лерд3
ажыратады: Пайдалы қазбалардың белгілерін
салады 2
балл
Қ.Б.
Жарайсың!
Дескриптор:
Көмір, мұнай,
газдың жеке қасиеттін ажыратады.
2
балл
|
Оқулық
Қосар
бет,
А4 қағаз,
пломастер
|
3
минут
|
Бағалау
Кері
байланыс
|
Үйге тапсырма:
«Пайдалы қазбалар жана ма?» 30-31 бет
оқу
Бағалау. Оқушылар
өзін өзі бағаау парағынмұғалімге
өткізеді
Кері
байланыс
Оқушылар «Білім
шымы» әдісі бойынша сабаққа
кері байланысты шамдарға айтып
салады
|
Күнделіктеріне
жазады
Оқу мақсатына
жеткенін анықтайды. Оқушылардың оқу жетістіктерін
бағалайды. Оқушылар өздерінің бағалау
парағынан жиған балын есептеп, атын жазып мұғалімге
өткізеді
Кері байланыс. «Білім шамы
»
әдісі
Сұрақ – жауап
арқылы жауап береді
Дескриптор :
Оқушылар сабақтан
алған әсерлерін кері байланысын білдіре
алады.
|
|
|