Материалдар / Ашық сабақ Пайдалы қазбалар жана ма? 4 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Пайдалы қазбалар жана ма? 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Пайдалы қазбалар жана ма? 4 сынып. Бөлім: Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары.Табиғат ресурстарының түрі мен көздерін анықтай алады, шығу тегі бойынша жіктей алады. Қазақстанда қандай пайдалы қазбалар өндірілетінін біледі, олар кен орындарының шартты белгілерін қолданып, картадан көрсетеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Сәуір 2022
1337
10 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары.

Педагогтің аты-жөні:

Турекулова Б.А

Күні:

25.02.2022

Сынып 4 «А»

Қатысушылар саны :20 Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Пайдалы қазбалар жана ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.4.1 - кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау;
4.3.4.2 - Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету;

4.1.2.1 - зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4.1.2.2 - алынған нәтижелерді білім алушы таңдаған формада ұсыну


Сабақтың мақсаты :


Табиғат ресурстарының түрі мен көздерін анықтай алады, шығу тегі бойынша жіктей алады. Қазақстанда қандай пайдалы қазбалар өндірілетінін біледі, олар кен орындарының шартты белгілерін қолданып, картадан көрсетеді.


Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты


Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру














































































































Сергіту сәті.

















Ұйымдастыру кезеңі.

«Тілек ағашы» ойыны.

















Топқа бірігу.

«Түстер ассоциациясы» стратегиясы бойынша топқа бірігу.

1-топ – көк түс. Көк түсті көргенде қандай ассоциация болады? (мөлдір су).

2-топ – сары түс (күн, жарық, шөл дала).

3-топ – ақ түс (тазалықтың белгісі, адалдық).

.

Ұқсастығы неде?

Мақсаты: Берілген ресурстардың айырмашылығы мен ұқсастықтарын анықтап, салыстыру.

Оқулықта берілген фотосуреттерге қарап, олардың ортақ қасиеттерін анықтау. тапсырманы «Т-критерийі» стратегиясы арқылы орындау.




Зерттеу жұмысы.

Мақсаты: Көмірге сипаттама беру.

Зерттеудің жоспары:

- Көмірдің кесектерін пайдалана отырып, оның түрін, түсін иісін анықтау.

- Көмірдің сынғыштығын дәлелдеу.

- Көмірдің суда ерімейтінін анықтау.

«Мен зерттеушімін» бөлімін жүзеге асыру.

- Зерттеу жұмысы барысында қандай дереккөздер пайдаландыңдар?

- Алынған нәтижелерді қандай формада ұсыну тиімдірек деп ойлайсыңдар?


Көмір.

Мақсаты: Көмірдің қалай пайда болатынын түсіну. Оқулықтағы суреттерді пайдалана отырып, оқушылар көмірдің қалай пайда болатынын «Менің ойымша» ойыны арқылы түсіндіреді. Оқулықта берілген ақпаратпен таныса отырып,. Жетекші сұрақтар арқылы тапсырманы орындау. Сұрақтар:

  • Көмір қандай зат? Мұнай ше?

  • Газ туралы не айтуға болады?

  • Көмір қалай пайда болған?

  • Көмірді не үшін пайдаланамыз?

  • Елімізде көмір қай жерден алынады? Картадан көрсет.

  • Мұнай қалай пайда болады?

  • Мұнайды қандай әдіспен алады?

  • Мұнай алынатын жерлерді картадан көрсет.

.

Ойлан.

Шартты белгілер.

Тапсырманы оқушылар топпен орындайды. Көмір, мұнай және газдың шартты белгілерімен таныса отырып, әр топ картаның үстіне шартты белгілерді жабыстыру керек. картаға жабыстырылған шартты белгілерді тақтаға іледі.


. Сұрақтар:

  • Неге көзімізді сабақ барысында жаттықтыруымыз керек?

  • Қандай жаттығуларды білесіңдер?

  • Көз күтімі жайлы не айта аласығдар?

.

21-жұмыс парағы. «Пайдалы қазбалар жана ма?», 23-б.

Жанғыш пайдалы қазбалар.

Пайдалы қазбалардың қасиеті.

Пайдалы қазбалардың қасиеттеріне қарап, оның қандай зат екендігін анықтау.

.

22-жұмыс парағы. «Жанғыш пайдалы қазбалардың таралуы», Қазақстанның кесткін картасына мұнай, газ көмір кен орындарын белгілеу


Бір-біріне тілек айтып, тілектерін стикерге жазып, ағашқа жабыстырады. Жақсылық тілеуге, армандауға үйренеді:

Сәттілік біздер тілейік:

Мен саған, сен маған,

Күндей күліп жүрейік.

Күннің нұрын төгейік:

Мен саған, сен маған.



Оқушылар топ болып орындарына отырып, топ ережелерін құрастырады.







«Т-критерийі»

Мұнай, газ, көмір

Ұқсастығы

Айырмашылығы







Оқушылар топтаса отырып, көмірдің қандай зат екендігін анықтайды.





кесте толтыра
















. Әр топ өз жауаптарын белгілі бір формада көрсетіп, басқа топтардың жауаптарын тыңдап, салыстырады.

«Постер» құру ұсынылады































Оқушылар еліміздегі мұнай мен газ өндірілетін жерлерді анықтайды







Көз бұлшықеттерін арналған жаттығулар орындау



Жеке жұмысқа дәптермен жұмыс ұсынылады





Картаға түсіріп,

қорытынды жазады.



Мадақтау































ҚБ. Мұғалімнің ауызша «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы қалыптастырушы бағалауы







ҚБ. «Бес саусақ» стратегиясы арқылы қалыптас тырушы бағалауы.

















ҚБ.

«Бес саусақ» стратегиясы арқылы қалыптас тырушы бағалауы


Дескрип

тор:


770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!