Бөлім:
|
Ондық бөлшектер және оларға амалдар
қолдану
|
Педагогтің Тегі, Аты,
Әкесінің аты:
|
Байжанов Мейірбек Нұртасұлы
|
Сынып:
|
6-сынып; Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Күні:01.03.2024
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель
түзулер және кесінділер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары:
|
6.3.2.1 параллель, қиылысатын,
перпендикуляр түзулердің анықтамаларын
білу;
6.3.2.2 параллель,
перпендикуляр түзулер мен кесінділерді
ажырату;
|
Сабақтың мақсаттары:
|
торкөзі бар және торкөзі жоқ парақтарда параллель
және перпендикуляр түзулерді салады;
сызбалар мен қоршаған ортадан параллель және
перпендикуляр түзулерді таба алады
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Ар-ұят»
құндылығына:
Топпен, жұппен жұмыс орындау
барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде
жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті
сезіну; Достарына,сыныптастарына
мейірімділік таныту құндылықтарын
дарыту.
|
Сабақтың кезеңдері
|
Педагогтың әрекеті:
|
Оқушының әрекеті:
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйыстастыру кезеңі
5минут
|
Оқушылармен сәлемдесемін,
топқа киіз үй әдісімен топтастырамын. Алғыс айту күніне байланысты
әр топтан бір оқушыдан алғыс тілектерін айтқызамын
.
Оқушылардың көңіл күйін сұрап болған соң
оқушыларды түгелдеймін. Сабақ бойы өзін-өзі бағалау парақтарын
таратамын.Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен
тексеремін.
Сабақтың мақсатын таныстырамын
|
Сәлемдесу. Топтарға бөлемін.
Сабаққа дайындығын бастайды. Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен
«Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі тексереді. Әр оқушы бағалау
парақтарына алған ұпайын белгілеп отырады.
Сабақтың мақсатымен танысады; сұрақтар болса
мұғалімге жолдайды
|
Бағалау
парақтарына «Көршіңді
тексер» әдісімен
бірін-бірі
+ немесе –
қойып бағалайды
|
Бағалау парағы;
Слайд; оқу құралдары
|
Сабақтың басы
5
минут
|
Берілген
сұрақтардың жауабын таңдаңыз.
1. Қандай түзулер параллель деп
аталады?
А) бір жазықтықта қиылыспайтын
түзулер
Б) бір жазықтықта қиылысатын
түзулер
В) кейде ғана қиылысатын
түзулер
2. Қандай түзулер
перпендикуляр түзулер деп аталады?
А) сүйір бұрыш жасап қиылысатын
түзулер
Б) тік бұрыш жасап қиылысатын
түзулер
В) доғал бұрыш жасап қиылысатын
түзулер
3. Грек тілінен
аударғанда «параллелос» сөзі қандай мағына
береді?
А)
«сызық»; Б)
«түзу»; В)
«қатар
жүруші»
4. Түзу сызық дегеніміз
не?
А) түзу
– ол шексіз
сызық
Б) түзу
– ол
кесінді
В) түзу – ол сызық
5. Грек тілінен
аударғанда “перпендикулярис” сөзі қандай мағына
береді?
А) тік бұрыш жасап қиылысатын
түзулер
Б)
кесінділер
В) сүйір бұрыш жасап
қиылысатын түзулер
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Сабаққа белсенді қатысып , сұрақ қойып отырған
оқушыларды ауызша мақтау сөздерімен бағалап отыру
|
Оқу құралдары;
Бағалау парағы;
Слайдтар 4-5-6-7-8
|
Сабақтың ортасы
25
минут
|
1-тапсырма. Ұлттық
құндылығымыз
Қазақтың ұлттық аспаптары мен ұлттық
киімдеріміздің жастарға дәріптеу мақсатында
Керуенге шыққан түйелерге жегілген
сандыққа
Ұлттық киімдер мен аспаптарды
ілемін. Артына есептер жасырамын. Әр тақтаға шыққан бала атын атап,
тапсырманы алып, артындағы есепті шығарады
|
-
Тапсырма. Тақтада
орындалатын жеке тапсырма
Ұлттық киімдер
тапсырмалары:
1) Ерлер тақясы
/а/+/в/ мұндағы
а=9,3;
в=-7,1
2) Қыздар тақиясы
/а/-/в/ мұндағы
а=3,2;
в=-0,5
3)Қазақша көйлек
/а/*/в/ мұндағы
а=4;
в=-4,5
4)кимешек
/а/:/в/ мұндағы
а=-15;
в=3
5) шапан
/а/+/в/ мұндағы
а=9,9;
в=-11,1
|
Ұлттық аспаптар
тапсрмалары:
Домбыра
/а/+/в/ мұндағы
а=6,3;
в=-5,1
қобыз
/а/-/в/ мұндағы
а=5,2;
в=-0,5
жетіген
/а/*/в/ мұндағы
а=8;
в=-2,5
Аса таяқ
а/:/в/ мұндағы
а=-18;
в=3
дауылпаз
/а/+/в/ мұндағы
а=8,2;
в=-11,8
|
|
Мұғалімнің «екі жұлдыз, бір
тілек» тәсілімен
бағалауы;
Және бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны
үшін + қою арқылы өзін бағалау
|
ұлттық құндылықты жеккен
түйелер макеттері;
бағалау парақтары, дәптер
|
-
Жұптық жұмыс.
|
Оқушылар жұптасып тапсырмаларды орындайды.
Бұрыштардың градустық өлшемдерінің қасиеттерін қолданады
Жауаптары
1. 40;
140;140
2. 60
3. 76; 104
4. 70; 75
|
Барлық жұптың тапсырмалары
Бірдей болғандықтан, жұптар бірін
бірі
«светофор»
әдісімен бағалайды
«Жасыл» өте жақсы
«Сары» жақсы, 1 қатесі бар
«қызыл» қате көп н\е шығармаған
Және де әр оқушы бағалау парағына алған ұпайын
жазып отырады
|
Алтай тауының тапсырмалары,
слайд, оқу құралдары;
Светофор бағалау карточкалары;
|
3-тапсырма
Ойынның шартын түсіндіремін. Үш топқа қиылған
тарсия тапсырмаларын беремін, конверт ішінде 9 үшбұрышты фигура
болады. Оқушылар мозайка құрастырған сияқты есептерді шығару арқылы
пирамида құрастырып шығады.
|
Тарсия әдісі аркылы окушылар
пирамида құрастырады
Дескриптор:
-Оқушылар сандарды 10 санына бөле
алады
-Оқушылар сандарды 100 санына бөле
алады
-Оқушылар сандарды 10 00санына бөле
алады
-Оқушылар сандарды 0,01 санына бөле
алады
-Оқушылар сандарды 0,001 көбейте
алады
-Оқушылар сандарды 0,01 санына көбейте
алады
-Оқушылар сандарды 100 санына көбейте
алады
|
Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы
бағалайды
Өте
жақсы түсіндірді
Орташа түсіндік
Түсіндіре алмайды
|
Тарсия
тапсырмасы
Постерлер, маркер, оқу құралдары,
тақта
|
Сабақтың соңы
10минут
Қорытынды
|
Оқулықпен жұмыс.№1044-1047 есептерді
шығару
|
Оқулықтағы есептерді шығарады
|
|
|
Реслексия
Оқушыларға алдын ала парталарына дайндап қойған
үш түрлі алманың бірін таңдап ағашқа ілулерін
сұраймын.
Алма ағашы арқылы оқушылардан кері байланыс
аламын.
Бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың
белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап
өтемін
|
Оқушылар алма ағашына алмаларды
іледі
Сары түс- орташа түсіндім
Қызыл түс-толық түсіндім
Жасыл түс-білмеген, түсінбегенім көп
болды
Үйге тапсырма: № 1049
есеп
|
Бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайдың пайызын
шығарып
1-10 баллдық шкаламен бағалау
|
Алма ағашы
Бағалау парағы
|