Кунанова Калампыр
Куанышкалиевна
БҚО, Сырым ауданы
Балалар мен жасөспірімдер шығармашылық
орталығының қосымша білім беру педагогі
|
Пәні: Бейнелеу
өнері
Сыныбы: 5-сынып
|
Күні:
|
Тақырыбы:
|
Адам кейпін (портретін) бейнелеудің
әдіс-тәсілдері
|
Мақсаты
|
Адамның бас бейнесін салу
жолын үйрену.
Бас сүйегінде бет мүшелерінің
пропорцияларын анықтап, бет мүшелерін дұрыс салуға
дағдыландыру. Адам бейнесіне қарап оның көңіл-күйін,
мінез-құлығын зерттей білу.
|
Күтілетін нәтиже
|
А) Бастың негізгі мүшелерінің
долбарын сала біледі, ерекшеліктерін ажырата
алады.
В) Адамның бет пішінінің
мінез-құлқына, көңіл-күйіне әсер ететінін түсінеді, негізгі
мүшелерді салу жолдарын орындай алады.
С) Бастың формасындағы
ерекшеліктерді таба алады. Қысқа мерзімді жаттығуларды орындай
алады. Кезеңдерді сақтап, жұмыс нәтижесін көрсете
алады.
|
Сабақтың типі
|
Жаңа материалды меңгерту
|
Сабақта қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Сергіту жаттығуы, «Галерея», стикер түсімен
бағалау, маршруттық карта, тренинг, салыстыру, сыни ойлануға орай
берілген жаттығулар.
|
Сабаққа керекті
жабдықтар
|
Мультимедиялық проектор,
музыкалық құрылғы, таныстырылым, тақтаның безендірілуі: галерея,
әртүрлі кейіптегі портрет үлгілері, көңіл-күй сипаттамалары, 105
а,ә,б,в суреттерінің үлгілері, бағалау шкаласы, маршруттық
аялдамалар.
|
Сурет салуға қажетті
жабдықтар
|
А-4 парағы, түрлі-түсті
қарындаштар, акварель бояуы, қарындаш, өшіргіш,
стикерлер
|
Музыкалық
қатар
|
«Көңілді күн»сергіту
жаттығуының видео нұсқасы
|
Пәнаралық байланыс
|
Геометрия, әдебиет,
сызу
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылармен амандасу. Журналға
жоқ оқушыны белгілеу. Сабаққа қажетті құрал-жабдықтарды қадағалау.
Психологиялық дайындық.
«Көңілді күн» сергіту
жаттығуының видео нұсқасы көрсетіп, оқушыларды
сергіту.
Мұғалім смайлдың суретін
көрсетіп,сабақтың тақырыбын байланыстырып, бүгінгі жұлдызды
анықтайтындығын хабарлайды.
|
Мұғаліммен амандасады. Сергіту
жаттығуын орындайды.
|
І.Қызығушылықты
ояту
|
«Галерея» әдісімен оқушылардың
үздік жұмыстарын тақтаға ілу. Оқушылардың қолдарына үш түсті стикер
ұсынып, өз сыныптастарының жұмыстарын бағалауды
тапсыру.
«Қызыл түс» - ең үздік жұмыс
«Жасыл түс» - жақсы орындалған
жұмыс
«Сары түс» - жетілдіру керек
тұстары бар жұмыс. Үздік жұмыс иегерлерін тақтада ілулі тұрған
жұлдызға жазады.
|
Оқушылар үйден орындап келген
бастың негізгі мүшелерінің суреттеріне үздік жұмыстарын галереяга
орналастырады. Және қолдарына берілген стикер түстерімен өз
сыныптастарының жұмыстарын бағалайды.
|
ІІ. Мағынаны
тану
|
Оқушылардың галереядағы жұмыстары арқылы бүгінгі
күннің тақырыбын анықтау.
-Бастың негізгі мүшелері нені
құрайды?
-Бүгінгі тақырып не болуы
мүмкін?
-Не бейнелейміз? (түрткі сұрақтары
қойылады)
Ендеше адамның бет-әлпетін, түр-тұлғасын,
көңіл-күйін бейнелейтін шығарманы – ПОРТРЕТ деп
атаймыз.
Оқушы білуі керек:
(Ортаға бір оқушыны шығарып, осы тәсілдерді
көрсету)
-бастың алдыңғы және төменгі жағынан көбірек орын
қалуы керек;
-мұрынның көлденең ені көздің
ұзындығы;
- мұрынның 7 ені бастың көлденең
өлшемі;
-3,5 мұрын ұзындығымен бастың биіктігін
өлшейміз;
-көзді, құлақты орындағанда бірден екеуін қатар
бастау керек;
-мұрынды салған кезде құлақ бірге жүреді, себебі
екеуі бір деңгейде орналасқан, өлшемдері бірдей;
-жалпыдан-жалқыға, жалқыдан-жалпыға көшу
тәсілдерін қолдану, жұмысты қорыту.
|
Тақырыптың түйінді сөздерін түсініп, өздері
тәжірибе жасап көреді.
|
Машықтық жұмыс
|
Маршруттық карта ұсыну. 3 аялдамадан тұрады. Жаңа
тақырыпқа байланысты тапсырмалар топтастырылған.
1-аялдама: «Шығарманы
талда!»(Экранда берілген картинадан қандай көңіл-күй көріп тұрсың?
Суретші не айтқысы келген. Кімді бейнелеген деп ойлайсың? Суретші
1-планға нені қойған, соңғы планға ше?)
(2 минут, 3
балл)
2-аялдама: «Портреттерден көңіл-күйді анықта!»
(Үстел үстінде көп журналдардан, газеттерден алынған портрет
үлгілері жатады. Енді осы портреттен біреуін таңдап алып, оны
қасында қиып дайындалған сипаттамалармен байланыстыру. Бірнеше
сипаттаманы қатар алуға болады.) (3 минут, 3
балл)
3-аялдама: «Портрет салу кезеңін жалғастыр»
(Үстел үстінде жартылай салынған портрет үлгісі жатады. Соны оқушы
таңдап, ары қарай жұмысты қорытындылайды.) (10 минут, 5
балл)
Бағаға сай берілетін атақтар жасырулы тұрады.
Сабақ соңында бағасына сай атақтар алады.
11-10 балл – «5»
«Шебер-суретші»
9-5 балл – «4» «Иллюстратор»
4-1
балл – «3» «Қызығушылық танытушы»
|
Мартшруттық картаның аялдамаларына қарай
тапсырмаларды қорытындылайды, өздерін бағалайды. Бағалау
шкаласындағыдай атақтар алады.
|
ІІІ. Ой толғаныс
|
«Автопортрет» жаттығуы
(Оқушылардың барлығына стикер беттері
үйлестіріліп, сол стикерге өз есімдерімен қоса, өз ерекшеліктерін,
өз сипаттамаларын, бет-әлпеттерін, бастарының құрылысының
сипаттамаларын жазу тапсырылады. Кейін мұғалім барлығын жинап алып,
аудиторияға есімін айтпай сипаттамаларын жасырады. Қалған оқушылар
табу керек.)
Үйге тапсырма: Автопортреттерін салып
келу
|
Өз сипаттамаларын жазып
береді, келесі оқушының кім екенін анықтауға
қатысады.
|
Бағалау
|
Мұғалім тақтаға ілінген
жұлдыздарға есімі көп аталған оқушыны мадақтап, маршруттық картаға
қойылған критерий бойынша қорытынды бағаларын
хабарлайды.
|
|
Үйге тапсырма:
|
Фотосуреттеріне қарай
отырып, өзінің түрлі кейіптегі портретін салып
келу.
|
Үйге тапсырма беріледі. Күнделіктеріне жазып
алады.
|