Материалдар / Ашық сабақ, Призма көлемі. Пирамида және қиық пирамида көлемдері. 11 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ, Призма көлемі. Пирамида және қиық пирамида көлемдері. 11 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
11-сынып оқушыларына және колледж студенттеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қараша 2020
5214
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Шымкент қаласы



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3. Денелер көлемдері

Мектеп: Манап Өтебаев атындағы жоғары жаңа технологиялар колледжі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Досаева Асия Куатбековна

Сынып: 1 курс (Құрылыс мамандығы)

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

11.3.13. Призма көлемі. Пирамида және қиық пирамида көлемдері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Тақырып 2. Призма көлемі. Пирамида және қиық пирамида көлемдері.

Сабақ мақсаттары

Барлығы:Тік бұрышты параллелепипед, куб, призма, пирамида, қиық пирамида көлемдерінің формулалары арқылы есептер шығарады.

Басым көпшілігі:Кез-келген көпжақтың көлемін табу үшін үшбұрыш, төртбұрыш және шаршының аудандарын қолданады.

Кейбірі:Көлемге байланысты күрделі есептерді тиімді түрде шығарады.



Бағалау критерийлері

- Тік бұрышты параллелепипед, куб, призма, пирамида көлемдерінің формулаларын қолданады

Денелердің көлемін табу үшін үшбұрыш, төртбұрыш және шаршының аудандарын қолданады

- Бүйір қырлары, табан қырлары арқылы биіктікті табады

- Бүйір бет, толық бет арқылы биіктікті немесе көлемді табады

- Пифагор теоремасын қолданады

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • Параллелепипед

  • куб

  • призма

  • пирамида

  • қиық пирамида

  • биіктік, табан

  • бүйір беті, толық беті

  • тік және көлбеу

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Дененің көлемін табу үшін ...

Тікбұрышты параллелепипедтің үш өлшемі...

Пирамиданың көлемі...

Құндылықтарды

дарыту

Оқушыларды ізденуге, өз бетінше есеп шығаруға, шығармашылықпен еңбек етуге баулып, топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.

Пәнаралық

байланыстар

Алгебра, сызу, құрылыс және экономика пәндерін оқу барысында қажетті, өмірде қолдануда практикалық есептер арқылы шынайы өмірмен байланыстырып, тұрмыста қолдана алу

Бастапқы білім

Жазықтық, кеңістік, параллель, перпендикуляр, көлбеу, төбе, қыр, табан, көпбұрыш, аудан, көлем ұғымдарын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин



Ұйымдастыру.

І. Оқушылармен амандасу, түгендеу, оқу құралдарын алуын қадағалау. Сабақтың мақсатын, өту ерекшеліктерін хабарлап, сабаққа кірісу.

II. «Миға шабуыл». Студенттерді екі топқа бөлеміз: «Алғырлар» және «Тапқырлар» тобы

1.Топ басшыларының теориялық білімдерін тексеру.
а) Призманың көлемі
б) Параллелепипедтің көлемі
2.Таратпа материалдар.
1 қима. Призма дегеніз не?
2 қима. Пирамида дегеніміз не?
3 қима. Параллелепипед дегеніміз не?
4 қима. Дұрыс көпжақтар дегеніміз не?

3. Тездік сұрақтары.
1 топ
1.Көпжақ дегеніміз не ?
2.Геометрия неше бөлімнен тұрады?
3.Стреометрияның 1 аксиомасы.
4.Параллель түзулер.
5.Жазықтықтардың перпендикулярлығы
6.Айналу денелерін ата
7.Призманың биіктігі
8.Куб дегеніміз қандай көпжақ?
9.Цилиндрдің неше табаны бар ?
10.Конустың жасаушысы дегеніміз не ?
2 топ
1. Стреометрияның 3-ші аксиомасы
2. Перпендикуляр түзулер
3. Жазықтықтардың параллельдігі
4. Цилиндрдің биіктігі
5. Тетраэдр қандай көпжақ
6. Конустың биіктігі
7. Стреометрияның 2-ші аксиомасы
8. Конустың неше табаны бар?
9. Параллелепипед
10.Призманың көлемі неге тең?

Интербелсенді тақта, презентация

Сабақтың ортасы

18 мин

Көлем үғымын қайталап, еске түсіру

Әрбір кеңістік денесінің жазыктыктагы фигура ауданы сияқты, белгілі бір сан мәндерімен өрнектелетін өлшемдері бар.

Көлем – геометриялық денелердің кеңістіктен алатын бөлігін сипаттайтын шама. Көлем геометриялық денелерге

 байланысты негізгі шамалардың бірі болып табылады.

1. Параллелепипедтің көлемі табан ауданын оның биіктігіне көбейткенге тең: V=ST·һ. Мұнда һ - параллелепипедтің биіктігі, ал ST - табаны-ның ауданы.

Егер ABCDA1B1C1D1 өлшемдері: АВ=а, AD=b, AAx=c болатын тік бүрышты параллелепипед болса, онда табан ауданы ST=AB·AD = ab жөне биіктігі /h=АА1=с-ға тең (83-сурет).

  1. Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі оның үш өлшемінің көбейтіндісіне тең. V=abс

  2. Кез келген призманың көлемі табан ауданын оның биіктігіне көбейткенге тең: V = ST·h.

4. Пирамида көлемі табан ауданы мен биіктігі көбейтіндісінің бөлігіне тең: V= ST-h.

Деңгейлік есептер.
1-деңгей (жеңіл есептер)
1) Өлшемдері 25 см,12см, 6,5см болатын кірпіштің көлемін табыңдар. Жауабы:1950 см3
2) Өлшемдері 7м, 4м, және 3м болатын тік бұрышты параллелепипед тәріздес бөлменің көлемін табыңдар. Жауабы: 84см3

3) Тік бұрышты параллелепипедтің өлшемдері 15м, 50м,36м. Оған тең шамалас кубтың қырын табыңыз.

Дескриптор:

  • Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табады;

  • Табылған тік бұрышты параллелепипедтің көлемін кубтың көлеміне теңестіреді;

  • Текшенің (кубтың) көлемінің формуласын жазады;

  • Кубтың қырын табады.

Жауабы: 30 м
2-деңгей ( сәл күрделі)
1) Егер призма тәріздес офис бөлмесінің көлемі V=72м3, биіктігі Һ=3м болса, табан ауданы неге тең?
Дескриптор:

  • Призманың көлемінің формуласын жазады;

  • Призманың көлемінің формуласынан ауданды табады.

  • Ауданды есептейді

Жауабы :26см2

2) Кубтың толық бетінің ауданы 96см2 . Кубтың көлемін табыңыз.

Жауабы: 64см3

3) Дұрыс төрбұрышты призма тәріздес қойманың бүйір бетінің ауданы 40 м . Биіктігін табыңдар.

Жауабы: 4м
3-деңгей ( күрделі)
1) Биіктігі 4 см-ге тең диагоналі табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайтын тік бұрышты табаны шаршы параллелепипед берілген. Параллелепипедтің көлемін табыңыз.

Дескриптор:

  • Параллелепипедтің сызбасын салады;

  • Диагоналі табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайтын тік бұрышты үшбұрыштың қасиетін ескереді

  • Табан диагоналіне Пифагор теоремасын қолданады

  • Табан ауданын табады.

  • Параллелепипедтің көлемін есептейді

с =4см, d=4cм, а22=d2 , 2a2=16 a2=8 Sтаб= a2 Sтаб=8 V=8*4=32cм2





2) Пирамиданың табан қабырғалары 9м және 12 м болатын тік төртбұрыш. Барлық бүйір қырлары 21,5м-ге тең пирамиданың көлемін табыңдар. Жауабы: 360м3
3) Қазақстан Республикасының астанасындағы «Бейбітшілік және келісім сарайы» төртбұрышты дұрыс пирамида болып келген. Оның биіктігі 62 м-ге тең, ал ауданы 28000 м2 болса, көлемі неге тең?

Фигуралар, Плакаттар, Интербелсенді тақта, презентация

9 мин

«Бірге ойлаймыз» топтық жұмыс

1-сұрақ Мына суретте берілген көпжақтың көлемін тап.

(көпжақтың барлық екі жақты бұрыштары тік) Жауабы:45

2-сұрақ. Құрылыс фирмасын қамтамас етуші 3 фирманың бірінен 60 кубометр ағаш алуы керек.

Бағасы және әкелу шарты мына кестеде көрсетілген.

Ағашты әкелуімен бірге қандай ең аз бағаға алуға болады?

Қамтамасыз етуші

Ағаштың бағасы
(теңге. 1 м
3 үшін)

әкелу бағасы (тг.)

Қосымша шарт

А

18000

53000

-

770 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!