Материалдар / Ашық сабақ "Қайнатылған ұсақ профитрольдер, шәрбат дайындау технологиясы" 10-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Қайнатылған ұсақ профитрольдер, шәрбат дайындау технологиясы" 10-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Технология пәні мұғалімдеріне көмекші құрал ретінде ұсынылады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қараша 2018
648
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Тереңкөл орта жалпы білім беретін мектебі





Shape2


Қайнатылған ұсақ профитрольдер, шәрбат дайындау технологиясы










Өткізген: Кадырова А.Ж.















2015-2016 оқу жылы


Қайнатылған ұсақ профитрольдер, шәрбат дайындау технологиясы


Әсемгүл Жұмажанқызы Кадырова,

Тереңкөл орта жалпы білім беретін мектебінің технология пәні мұғалімі,

Нұрсай ауылы, казталов ауданы, БҚО

тел.87715654559


Сыныбы: 10

Сабақтың мақсаты:

  • Білімділік: оқушыларға профитроль туралы, шәрбат дайындау туралы білім беру, дайындау технологиясын үйрету

  • Тәрбиелілік: қыз баланы үй шаруашылығына икемді болуға, ас мәзірін дайындауда тиянақтылыққа, тазалық пен ұқыптылыққа, дастарқанды әзірлеуге, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.

  • Дамытушылық: оқушылардың аспаздық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: топпен жұмыс

Көнрнекілігі: слайд, дайын тағам, стикерлер, плакат, тағам суреттері

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сынып оқушыларымен сәлемдесу

ә) Оқушыларды түгендеу

б) Cыныпты топқа бөлу

I - топ II – топ

Кондитерлер Аспазшылар

2. Үй жұмысы:

I- кезең Өткен сабақтарды қайталау сұрақтары: «Кім жылдам?» ойыны

2 топтағы оқушылар өздеріне ұнаған тағам суреттерін таңдап, тағам суреттерінің астына жасырылған сұрақтарға жауап береді.Оқушылар жылдам жауап беруі қажет. Жауап берген тағам турлерінің суреттерін плакатқа жапсырады.


1.Одан әрі өңдеуді керек ететін зат? (Шала)

2.Ашытқыны күшейту үшін ашытпалы қамырға аздап не қосу керек? ( Қант)

3.Ұнды пайдаланар алдында нені ескеру керек? (елегіштен өткізу)

4.Эклер дегеніміз не?

(ұзын немесе түтікше пішінді, ішіне қайнатпа крем толтырылған француз десерті )

5.Эклерді кім ойлап тапты?(француз аспазы Мари-Антуан Карем)

6.Бисквит қамырдың құрамы ? (жұмыртқа, қант, ұн)

7.Дастарқанның басты асы не? (Нан)

8.Ашытпалы қамырдан қандай нан түрлері жасалады? (нан,бауырсақ)

9. Ашытпасыз қамырдан қандай нан түрлері жасалады? (Пирог,шаг-шаг,бисквит,үгілмелі)

10.Торт қай елдің сөзі? (италян torta;испанша tortilla - нан)


II – кезең Ой толғау

Слайд арқылы сабақ тақырыбына байланысты суреттер көрсетіледі. Осы суреттер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу керек.


ІІІ Жаңа сабақ

Shape4 Shape3

Қайнақты қамырдан іші қуыс, сырты қатты қабықпен оралған пісірмелер дайындалады. Қайнақты пирожный піскен кезінде көлемін екі*үш есе үлкейтеді. Піскен пирожныйдың іші бос қуыс болады, ішін дайын салмамен толтыра беруге болады. Қайнақты қамырдың дәмі бейтарап, сондықтан тәтті немесе ащы салма салуға да болады. Қайнақты қамырдан пирожныйлар, профитроль, эклер т.б. Дайындауға болады.




Shape5

Профитроль

Кішкентай шариктерге ұқсас өнім. Тәтті креммен немесе көпсітілген кілегеймен толтырылған профитрольдерді шаймен ұсынуға болады.



Профитрольді дайындау технологиясы:

Құрамы:

  1. 1,5 стакан су

  2. 7,5-100г сары май немесе маргарин

  3. 0,5 шай қасық тұз

  4. 1,5 стакан ұн

  5. 4-5 жұмыртқа

1. Шағын кастрөлге су құйып, май немесе маргарин, тұз салып қайнағанға дейін жеткізеді

2. Кастрөлді оттан алып, ыстық сұйықтыққа біртіндеп ұн сеуіп, түйіршіктерді жойылғанға дейін араластырады

3. Кастрөлді отқа қайта қойып, кастрөл қабырғасына жабыспай біртұтас массаға айналғанша араластыра отырып жылытады

4. Қамырды біраз салқындатады, әйтпесе жұмыртқа пісіп кетеді де, өнім піскенде көтерілмей қалады.

5. Кондитерлік құйма қалтаға металл ұштық кигізіп, қамырды жұқалап майланған табаға ұзынша етіп(10-12см) қысып шығарады. Егер таба көбірек майланса өнімдердің асты қуырылып қалады, ал майланбаса түбіне жабысып қалады

6. 210-220*С –та қыздырылған қаңылтыр пештің төменгі торына табаны қойып, 10-15 мин пісіреді. Одан кейін 200*С-қа түсіріп, тағы 10-15 мин пісіреді.

Қайнақты қамырдан пісірілген пирожный жақсы көтеріліп, көлемі үлкеюі керек. Оларға тез қатты қабық пайда болу үшін, пісіру барысында беті жарылып кетпеуі үшін пеште ылғал ауа болуы керек. Ауаны циркуляция жасайтын қаңылтыр пештерде пирожныйлар жақсы болып шығады. Егер қаңылтыр пеште церкуляция болмаса, оның түп жағына қайнаған суы бар ыдыс қоюы керек. Шамамен 15 мин соң пештің ішінде ылғал жылы ауа пайда болып, дөңгелек пирожныйлардың көтерілуі жақсы қалыптасады.

Есте сақта!

  1. Қайнақты қамырдан дайындалатын өнімді пісіру барысындақаңылтыр пешті ашып көруге болмайды! Қамыр отырып қалады.

  2. Пешті қамыр көтеріліп, қатты қабық пайда болған соң аш!

  3. Қайнақты қамырды алдын ала дайындап қоюға болмайды!

Қайнақты қамырдың сапасын анықтау

  • Дайын қамыр жылтыр, қою, жұмсақ болуы керек.

  • Табаға қамырды құйғанда жайылып кетпеуі керек.

  • Дұрыс дайындалған қамыр табаға салғанда аздап жайылады да, пісіргенде іші кеуектеніп жақсы көтеріледі.

  • Тығыз қамыр қиын көтеріледі, ал сұйық қамыр аса жайылып кетеді.


Шәрбат дайындау

Шәрбат (сироп немесе глазурт) – кондитерлік жартылай фабрикат болып табылады, оны біз күнделікті әр түрлі кондитерлік өнімдердің бетінен көріп жүрміз. Мысалы: кәмпиттер, торттар, пирожныйлар т.б.

Шәрбаттың негізгі құрамы: қанттан және судан тұрады. Оның бірнеше түрі бар. Мысалы:

  1. Қантты шәрбат

  2. Шоколадтты шәрбат

  3. Ақуызды шәрбат

  4. Лимонды шәрбат


IV Сарамандық жұмыс

Ыстық ыдыспен және сұйықтықпен жұмыс істеу.

  1. Сұйықтықты кастрөлдің ернеуіне дейін құюға болмайды.

  2. Сұйықтық қайнағаннан кейін жалынды азайту.

  3. Ыстық ыдыстың қақпағын ашқанда күйіп қалмау үшін өзіңнен қашық ұстау.

  4. Қайнап жатқан сұйықтыққа жарманы немесе басқа азық-түлікті салғанда байқау.

  5. Плитаданыстықыдыстыалартұтқыштыпайдалану.

  6. Түбімайысқан, ұстағышысыныпқалғаныдыстардыпайдалануғаболмайды.

Электр қуатыменжұмысістейтінаспаптардыпайдалану

  1. Электр қуатыменжұмысістейтінаспаптардыотқатөзімдітұғырғаорнату.

  2. Электр плитасынжерлендіру.

  3. Ток көзінеқосатынбаудыңжұмысқажарамдылығыналдын-ала тексеріпалу.

  4. Аспаптытоктанқосып-ажыратқандавилкасынқұрғаққолменұстау.

  5. Жұмыссоңындаэлектраспабын ток көзіненажырату.


Бөлмелер мен жабдықтарға қойылатын талаптар

1.Асүй бөлмесін таза ұстау. Ылғал шүберекпен үнемі сүртіп отыру.

2.Таза ыдыстарды жабық шкафтарға немесе жабық сөрелерге қою.

3.Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру.


Тамақ дайындайтын адамға қойылатын талаптар

1.Тамақты арнайы киімдер киіп, алдыңа алжапқыш байлап дайындау.

2.Қолды тазалапжуу.

3.Шашты жинап, орамалтарыпалу.


Тамақты жасауға қойылатын талаптар

1.Сақтау мерізімі жарамды азық-түліктерді ғана пайдалану.

2.Азық-түлікті бөлуге,турауға жеке-жеке тақтайлар қолдану.

3.Тотығатын металдан жасалған және сыры кеткен ыдысты пайдалануға болмайды.


  1. Десертті профитрольді дайындау

  2. Басытқылы профитрольді дайындау


V Сабақты бекіту

Профитрольді дайындаудың технологиялық картасын сыз.

Әр топ өз жасаған жұмыстары бойынша технологиялық карта дайындайды.


VІІ Оқушыларды бағалау


VІІІ Үй тапсырмасы: Үйден өз бетімен шәрбат дайындау, жұмыс барысыңды видеоға, суретке түсіріп алып келіп, қорғау


VI Қорытынды: Сабақты «Дастарқан» әнімен аяқтау



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!