Материалдар / Ашық сабақ: "Қара шаңырақ"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: "Қара шаңырақ"

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: "Қара шаңырақ"
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қаңтар 2019
1055
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

3- бөлім: Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер


Мектеп: Бостандық орта мектебі

Күні:13.10

Мұғалімнің аты-жөні: Каиржанова Ш.Б.


Сынып: 5


Қатысқандар:8

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Қара шаңырақ

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

5.Т/А1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжап, сөйлем құрай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша пікірлерін өмірмен байланыстыра отырып, дәлелдеп айта алады.

Бағалау критерийлері

Тақырыпты тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы болжайды.

Тірек сөздер арқылы сөйлем құрайды.

Тақырып бойынша пікірлерін өмірмен байланыстыра әңгімелейді.


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Оқушылар сөйлеу кезінде орфоэпиялық нормаларды, тілдің үндестік заңын сақтай алады.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қара шаңырақ, отбасы, киелі,тәрбие, кенже ұл, шаңырақ, дәріптеу, медет тұту.

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Неліктен қазақ халқы ұрпағына қап-қап алтын емес, қара шаңырақты мұра еткен?

-Отбасындағы құндылықтарға нені жатқызар едің?

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пəнаралық байланыс

Тарих, әдебиет

Тақырып бойынша алдыңғы білім

«Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер» бөлімі бойынша бірінші сабақ. Тақырып бойынша оқушылар отбасы дәстүрлерін біледі. Ол туралы өз ойын айта алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ширату «Шаттық шеңбері» әдісі


Ақпыз, қара, сарымыз,

Ағайынбыз бәріміз.

Бір шаңырақ астында,

Жарасады әніміз!

«Пазл» әдісі арқылы тақырыпты болжап, топқа бөлу.







Киіз үй, шаңырақ суреттері





Сабақтың ортасы

10 мин



















5 минут





















































5 минут
















1-тапсырма ТЖ

Қара шаңырақ туралы бейнеролик көрсетіледі. «Түртіп алу» стратегиясы бойынша мәтіннен тірек сөздерді теріп жазып, сөйлем құру.


Дескриптор:

1.Бейнероликте берілген мәтіннің мазмұнын түсінеді.

2.Мәтіннен тірек сөздерді теріп жазады.

3.Тірек сөздерден сөйлем құрайды.


ҚБ «Бағдаршам» әдісі


2-тапсырма ТА

Берілген сөйлемдерден мәтін құрап, «Уақыт тізбегі» әдісі арқылы мазмұнын баяндайды.

Қазақта кенже ұлға мұра болып қалатын әкенің үйі «қасиетті қара шаңырақ», «үлкен үй» деп аталады.

Бұл үй әкесі тірі кезінде де, қайтыс болған соң да қара шаңырақ атала береді.




Оны өздеріне тірек, медет тұтады.

Сондықтан қазақы ортада ас беру, соғым басына шақыру сияқты әдет-ғұрыптарды атқаруда алдымен қара шаңырақ ескеріледі.



Қара шаңырақтың кенже ұлға мұрагерлікке қалдырылу салты сонау сақ , үйсін, ғұндар заманынан бастау алады.

Дескриптор:

1.Сөйлемдерден мәтін құрайды.

2.Мазмұнын айтады



ҚБ Топтар бірін – бірі смайликтер арқылы бағалайды.»

3-тапсырма ТЖ

«Ойлан, тап! » әдісі.

Шаңырақ, отбасына қатысты тыйым сөздер мен мақал-мәтелдердің жалғасын табады.

Жау құтырса шаңырағыңа......(қобыз тартар)

Бір шаңырақтың екі түрлі...(ауасы болады)

Шаңырақты отқа ......(тастама )

Шаңыраққа қарап..... (түкірме)

Ұяда не көрсең........(ұшқанда соны ілесің)

Отан отбасынан....... (басталады)

Отбасы шағын...... (мемлекет)


Дескриптор:

Тыйым сөздер мен мақал-мәтелдердің жалғасын табады.


ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.


















Түрлі түсті қима қағаздар














Б.Қапалбек

М.Жолшаева

Т.Мадиева

Қазақ тілі жоба оқулығы

5- сынып

Алматы «Мектеп»

2017 жыл
































Топшамалар

Сабақтың соңы



7 мин

















Кері байланыс

4 мин

4-тапсырма ТА

Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі


-Неліктен қазақ ұрпағына қап-қап алтын емес, қара шаңырақты мұра еткен?

-Отбасындағы құндылықтарға нені жатқызар едің?


Дескриптор:

1.Өз пікірлерін дәлелдеп айтады.

2.Тақырыпты өмірмен байланыстырады.


Кері байланыс

«Алма ағашы» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін.


Алма ағашы

1.Сабақ ұнады, тапсырмаларды

орындадым.

2. Сабақта қиындықтар кездесті.

3. Сабақты түсінбедім.
























Алма ағашының суреті, стикерлер

Рефлекция

2 мин

«Бағалау терезесі » әдісі. Сабақтан алған әсерін стикерге жазып терезелерге орналасады.

Маған бәрі де түсінікті




Сұрақтар пайда болды


Мен есте сақтадым




Түсінбедім


Смайликтер


Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға талай түрлендіресіз?

Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс: денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!